Meğer evde de yapılıyormuş! Evdeki doğal malzemelerle tütsü yapımı

Kokuların, insan psikoloji üzerinde önemli etkisi var. Güzel kokular pozitif etkiler yaratarak hem ruhunuzu dinlendirir hem de enerji verir. Oda kokusu ve tütsü gibi ürünler sayesinde bu alanlarda farklı ambiyanslar yaratabilirsiniz. Üstelik tütsü yapmak son derece basit bir işlem! İşte doğal malzemelerle tütsü yapımı…

Meğer evde de yapılıyormuş! Evdeki doğal malzemelerle tütsü yapımı

Bir ortamın kokusu, siz farkına varmadan bilinçaltınızda o ortam hakkında bir izlenim yaratır. Bu izlenime göre olumlu ya da olumsuz düşüncelere kapılırsınız. Evinize misafir çağırdığınızda ya da ofisinizde görüşmeler yaparken onların akıllarında ortamınızdaki güzel kokularla iz bırakmak istersiniz. Neyse ki bu kokuları doğal malzemelerle üretmek mümkün. Doğal bitkiler ve birkaç malzeme sayesinde siz de kolaylıkla kendi tütsünüzü yapabilirsiniz.

DOĞAL MALZEMELERLE TÜTSÜ YAPIMI

Tütsüler, bazı doğal ürünlerin kurutulduktan sonra yakılmasıyla elde edilir ve ortama hoş bir koku yayar. Genel olarak terapilerde, meditasyonlarda ve törenlerde kullanılan tütsülerin; ruh halini iyileştirme, enerjiyi yükseltme ve konsantrasyonu artırma gibi özellikleri bulunur. Güzel kokulu çiçekleri veya otları kullanarak siz de evde tütsü yapabilirsiniz. Peki bunun için neler gerekli?

MALZEMELER

 • Jüt, kenevir ya da pamuk ipi gibi tutuşmayan bir ip
 • Taze otlar ve çiçekler
 • Makas
 • Ateşe ve ısıya dayanıklı tabak
 • Tütsü demetlerini kurutmak için bir düzenek

HAZIRLANIŞI

 • Zekinize göre ada çayı, tarçın, yasemin ya da lavanta gibi bitkiler arasından seçim yaparak işe başlayın.
 • Bu bitkiyi yaklaşık 15 cm’lik boyutlarda keserek bir demet haline getirin. Çiçekleri orta kısma getirip etrafını otlarla çevreleyerek daha sağlam bir demet elde edebilirsiniz.
 • Demetinizi 7-8 kere iple çevreleyerek sıkıca bağlayın.
 • Taze bitkilerden oluşan demetinizi, yaklaşık 20 gün boyunca asılı olarak bekletin. Önemli nokta bu demetin tam olarak kuruması. Bu yüzden tüm bitkileriniz kuruysa bekletmenize gerek yok.
 • Tütsünüz kuruduktan sonra onu dayanıklı bir tabağa alıp yakabilirsiniz.
 • Hazırladığınız fakat daha sonra kullanmayı tercih ettiğiniz tütsülerinizi de serin bir yerde ve kapalı bir kap içinde muhafaza edebilirsiniz.

Yapımı bu kadar kolay olan tütsülerinizi, meditasyon ve yoga faaliyetleriniz sırasında da kullanabilirsiniz. Doğal şifacılık yöntemleri arasında bulunan tütsü, organik malzemelerle üretildiği için sağlığa herhangi bir zarar vermez. Yine de yakma işlemi sırasında herhangi bir kaza yaşamamaya dikkat etmelisiniz.

Kaynak:https://www.mynet.com/meger-evde-de-yapiliyormus-evdeki-dogal-malzemelerle-tutsu-yapimi-110106878767

Diğer Yazılar

Şifa ararken sağlığınızdan olmayın! Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? İşte bitki çaylarının vücuttaki etkileri:
Baharatlar
Baharatlar

Şifa ararken sağlığınızdan olmayın! Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? İşte bitki çaylarının vücuttaki etkileri:

Aktar Diyarı - 24 Kasım 2021

Uzmanlar, sağlığa pek çok faydası olan bitki çaylarının düzenli olarak ve doğru miktarda tüketilmesinin önemini sıkça vurguluyor. Vücutta biriken toksinleri temizleyen, kan şekerini düzenlemeden sinirleri yatıştırmaya kadar…

Hem ağrı kesici hem de iyi bir temizleyici! Birçok alanda mucizeler yaratan Epsom tuzu ile ilgili detaylar…
Genel
Genel

Hem ağrı kesici hem de iyi bir temizleyici! Birçok alanda mucizeler yaratan Epsom tuzu ile ilgili detaylar…

Aktar Diyarı - 23 Kasım 2021

Mucizeler yaratan Epsom tuzu, kaya tuzu ile karıştırılsa da sofra tuzu yerine kullanılmaz. Sofra tuzunun aksine banyodan cilt güzelliğine kadar birçok alanda kullanılır. Ancak her güzel şeyin…

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen bitki çayları! Reflü ve gastrit hastaları dikkat!
Genel
Genel

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen bitki çayları! Reflü ve gastrit hastaları dikkat!

Aktar Diyarı - 22 Kasım 2021

Doğanın şifa dağıtan bitkileri çay olarak tüketildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Etkileriyle mucizevi sonuçlar elde etmeyi sağlayan bitki çayları mide rahatsızlıkları için yaygın şekilde kullanılsa da dikkat…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar