Çok fazla protein yemenin yararları kadar zararları da var!..

Çok fazla protein yediğinizde ne olur? Yararı kadar zararları da var

Sağlıklı beslenmek isteyen pek çok kişinin düştüğü hatalardan biri de fazla protein tüketimidir. Yenilenler azaltılmak istenirken dengeli beslenmeden uzaklaşmak vücudun işleyişinin bozulmasına neden olur. Hızlı kilo vermek isteyenlerin başvurduğu protein diyetlerinin de bu sebeplerle yarardan çok zararı olduğu kanıtlanmıştır. Fazla protein tüketiminin vücuda zararı nedir? Doğru protein miktarı ne kadar olmalıdır?

Gün içinde tüketilmesi gereken protein miktarı her besinde olduğu gibi kiloyla orantılı olarak değişim gösterir. Doğru protein miktarını bulmak içinse basit bir formülden destek alabilirsiniz. Kilonuzu kilogram cinsinden hesaplayın ve 0.8 ile çarpın.Bu her gün yemeniz gereken protein miktarını ortaya çıkaracaktır. Peki hesapladığınız miktarın üzerinde protein aldığınızda neler olur?

Öncelikle her şeyin fazlasının size zarar vereceğini unutmamanız gerekir. Diyet yapıyorsanız diyetinize eklediğiniz fazla olan her besin nasıl kalori artışına neden olduğundan kilo vermenizi engelliyorsa fazla protein tüketimde de aynı durum başınıza gelecektir. Ekstra kalorilerin protein, karbonhidrat veya yağdan kaynaklanması önemli değildir. Gereğinden fazla yediğiniz her besini vücut yağ olarak depoladığından sonuç değişmeyecektir.

FAZLA PROTEİN KALSİYUM KAYBINA YOL AÇIYOR!

Fazla protein alımı ile kas elde etmek isteyenler vücut geliştirmeyi hedeflerken kendilerini büyük bir zarara uğratabilir. Çünkü protein sindirilirken kana asit salınır. Vücuttaki asitleri nötralize etmek içinse kalsiyum kullanılır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, fazla miktarda protein alımının kemiklerdeki kalsiyumu azaltabileceğini kanıtlamıştır. Yani sağlıklı beslenmeyi hedeflerken fazla protein alımı nedeniyle düşündüğünüzün tam tersi ile karşılaşabilirsiniz.

BESLENME UZMANINDAN YARDIM ALIN

Bu noktada yapılması gereken mutlaka doğru beslenme önerilerine kulak vermektir. Zayıflamak ve vücut geliştirmek istenmesi durumunda ise beslenme uzmanlarından yardım almak sizi yanlış yapmaktan kurtaracaktır.

Kaynak:mynet.com

Diğer Yazılar

1

AmourMeet Evaluation

Aktar Diyarı - 22 Mart 2023

AmourMeet.com Background: What Is It as well as Who Is It For? With the help of the AmourMeet dating platform, you can easily begin talking with fantastic…

1

Finest Dating Websites For Singles

Aktar Diyarı - 22 Mart 2023

Do you intend to enliven your lovemaking? Are you bored of stereotyped dating? Fed up with queueing your key-board trying to find informal partners? Or are you…

1

Top International Internet Dating Sites For Any Type Of Relationships

Aktar Diyarı - 22 Mart 2023

We along with the team of TheBestMailOrderBrides.com web site put some initiative into gathering the best global dating websites for all lonely spirits to locate each other.…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar