Yaş Aralığına Göre Gençlik Reçeteleri

Her yaşta iyi görünmek ve hissetmek mümkün.Peki bunun için hangi yaş grubu ne yemeli?

Yaşa Göre Gençlik Reçeteleri:
Elbette hepimiz için yeşil yapraklı sebzeler pek faydalı,şekerli abur cuburlar kötü… Ancak yaş aldıkça tüketmemiz gereken besinlerin değişim gösterdiği gerçeğini es geçiyoruz.İyi görünmek için her yaş grubuna göre beslenme reçetesine geçmeden önce ilk kural: Sizi gülümsetecek kişilerle,özellikle de sizden genç olanlarla vakit geçirmeyi unutmayın!

 

20’li ve 30’lu Yaşlar:
Bu yaşlar, hayat temposunun en yoğun olduğu dönemler.Dahası 20’li yaşların sonuna kadar kemik gelişimi devam eder.Ancak pek çoğumuz kalsiyum,D ve K vitamini, folik asit ve demir ihtiyacımızı yeteri kadar karşılayamayız. Somon, yumurta ve yeşil yapraklı sebzeleri bol bol tüketin. En sık yapılan hatalardan biri de kahvaltıyı geçiştirmek, tuz, katı yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekler tüketmek. Bu liften yoksun öğünler,uzun vadede sindirim sorunlarını ve pek çok rahatsızlıkları beraberinde getirir,dikkat!

Ne Yemeli?
Kalsiyumdan zengin besinler
Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu 3 farklı kaynaktan alabilirsiniz.Bunun için her gün 200 gram süt,çok büyük olmamak şartıyla 1 kase yoğurt,30 gram peynir tüketebilirsiniz. Brokoli, somon ve ıspanak da kalsiyum bakımından zengin besinlerden…

Tam Tahıllar
Kahvaltı için kendinize zaman ayırın.Meyve ile kuru yemişlerle karıştırdığınız yulaf, lif ve vitamin ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Tuza Hayır!
Tuz tüketiminiz günde 6 gramı geçmemeli.Yemek tatsız geliyorsa yardımınıza taze otlar ve baharatlar koşsun.

Folik Asit:
Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler,portakal,mercimek,fasulye başta olmak üzere folik asit bakımından zengin besinlerin tüketimi bu yıllarda epey önemli.

40’lı Yaşlar:
Yaş ilerledikçe daha az hareket etmeye meyilli oluruz. Ancak iyi beslenme yanında hareket 40 lı yaşlar için de çok önemli.Kalp hastalıkları,Alzheimer ve kanserle savaşmak için antioksidan bakımından zengin bir beslenme düzeni edinin.Bu yaşlardan itibaren metabolizma hızınız yavaşlar,hormon seviyeleri değişime uğrar. Kilo almaya başlarız, dahası kalp hastalıklarından diyabete ciddi sorunlar gün yüzüne çıkar.Bu arada uzmanlar 40 lı yaşlarda her 4 kadından 1’i demir eksikliği nedeniyle sorun yaşadığına dikkat çekiyor.Bağışıklık sistemi için demir hayati!

Ne Yemeli?
Antioksidanlar
Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi antioksidan ihtiyacınızı karşılamak için çok önemli.

Demir Bakımından Zengin Besinler:
Et, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi demir kaynaklarından. Haftada 2 gün kırmızı et tüketilebilir.Ancak porsiyonu 100 gramı geçmemeli.Etin beraberinden ıspanak gibi C vitamininden zengin sebze ve salataları tercih etmeyi unutmayın.

50’li yaşlar:
Yükselen kolestrol değerleri,tansiyon ve diyabet bu yıllarda en sık ortaya çıkan rahatsızlıklardan.Bu hastalıklardan korunmak için uzmanlar düşük karbonhidratlı beslenme şeklini, bol meyve ve sebze tüketmeyi öneriyor. Kadınların menopoza girdiği bu yıllarda az yağlı,kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmek çok önemli. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum için mutlaka bir uzmana görünün. Sigara ve hareketsiz yaşam yine bu yıllarda en büyük düşmanlarınızdan.Bitki çayı ve su tüketiminize özen gösterin,spor hâlâ hayatınızda yoksa derhal başlayın. Haftada en az 1 kez balık yemiyorsanız omega 3 desteği almak da faydalı olabilir.

Ne yemeli?
Akdeniz Diyeti:
Bu yıllarda taze meyve ve sebze ağırlıkta beslenmeli.Meyve ve sebzenin her rengi ve türü vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamanız için önemli… Kalp dostu tam tahıllı besinler,zeytinyağı,çok yağlı olmayan et ve balık tüketimi de ihmal edilmemeli.Düzenli olarak kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu ölçtürmeyi unutmayın. Mercimek,tatlı patates,keten tohumu,yer fıstığı tüketmeyi de ihmal etmeyin.

Hayvansal Yağlardan Uzak Durun!
Vücudumuzun enerji ihtiyacı azalır.Gerektiğinden fazla kalori aldığımızdaysa vücudumuz yağ depolamaya başlar,o kalorileri yakamaz.Hayvansal yağlardansa zeytinyağı,ceviz gibi kabuklu yemişlerin kaliteli yağlarını tüketin.

Omega-3:
Kalp ve kemik sağlığınız için her hafta 3 porsiyon omega-3 bakımından zengin besinler tüketmeye gayret edin.Bunun için balık,yumurta,kuru yemiş,chia ve keten tohumu tüketilebilir.

60 Yaş ve Üzeri:
Yaşlandıkça psikolojik ve fizyolojik olarak meydana gelen değişimler yeme düzenimizde de farklılıklar gerektirir.Bu yıllarda iştah azalması görülebilir ancak vücudumuz için vitamin ve mineral alımı her zamankinden daha önemlidir.Sindirim sistemi problemleri de yaş aldıkça ve az hareket etmeye başladıkça artış gösterir.Buna karşılık bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.Dahası bol bol yürüyüş yapın, aktif bir yaşam tarzı benimseyin.Böylelikle anksiyete ve stres seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz. Bu arada bu yıllarda koku ve tat algısı azaldığı için yemeği lezzetlendirmek adına fazla tuz atmaya eğilimli oluruz. Bunun yerine baharatlar,taze otlar,sarımsak,hardal ve sirke ile yediklerinizi lezzetlendirebilirsiniz.Öte yandan demir,kalsiyum,B6,B12 ve folik asit seviyesi bu dönemde azalır. Protein tüketimine önem vermekte fayda var. Aksi halde kendinizi devamlı halsiz hissedersiniz.Diğer yandan bu yaşlarda kalp krizi riski de artış gösterir. Kötü beslenmek, çok fazla tuz ve alkol tüketmek,sigara içmek,hareketsiz yaşam kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden.

Ne Yemeli?
Lif
Beslenme düzeninizde yeteri kadar lif tükettiğinize dikkat edin.Bunun için tam tahıllılar,lifli meyve ve sebzeler,mercimek,bakla tüketmeyi ihmal etmeyin.

B12 Vitamini:
B12’den zengin olan et,balık,yumurta ve kahvaltı gevreklerini yemeyi ihmal etmeyin.

D Vitamini:
Yağlı balık ve yumurta yemek dışında güneş de D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız için önemli.Bunu için dışarıda yeteri kadar vakit geçirin,kendinizi eve kapatmayın.Unutmayın ki uzmanların tavsiyesi her gün özellikle kollarınızın,yüzünüzün 20 dakika güneş görmesi.Gerekliyse doktor tavsiyesi üzerine D vitamini takviyesi de alabilirsiniz.

‘Yaşlanmak Kaçınılmaz’
Önce yaşlanmanın kaçınılmaz olduğunun farkında vararak yola çıkılması gerektiğini söyleyen antiageing uzmanı Dr Jules Nabet’den 6 öneri…

1-Yaşlanmayı geciktirmek sizin elinizde.Bunun için iyi beslenmek,yeteri kadar uyumak ve spor yapmak mühim.

2-Hormon testlerinizi ihmal etmeyin.

3-Hızlı şekilde kilo vermeye,vücudunuzu strese sokacak diyetlere kalkışmayın.

4-Şeker ve alkol tüketiminizi kontrol altında tutun.

5-Genç görünmek uğruna cerrahi müdahalelerde abartıya kaçmayın.

6-Yüz temizliğinize önem verin.Cildinizi arındırmadan günü noktalamayın.Güneşten korunun.

 

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar