Uyuyamıyor Musun? O zaman Bir Çay Demle!

Yatağa girdiğinde uykuya dalamıyor,sağa dönüyorsun olmuyor, ola dönüyorsun olmuyor mu?Ya da sürekli uyanıyor musun? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük,uyku problemlerine iyi gelecek bitki çaylarından bahsetti.

 

İlk önce neden uyuyamıyorsun onu düşünmelisin. Karnın veya başın mı ağrıyor? Yoksa aşırı stresli misin? Yoksa depresyonda mısın? Bu maddeler uzar gider, yani anlayacağın uykusuzluğuna sebep fiziksel veya ruhsal olarak pek çok etmen mevcuttur. Biz ilk olarak buna neden olan etmeni düşünmeliyiz ve daha sonra ona göre ilaçlarla veya besinlerle ve bitkilerle yola devam etmeliyiz.

Akşam saatlerinde içilen kahve uykumuzu kaçırıyor ve uykuya geçiş süremizi uzatıyor. Bu durumu yediden yetmişe hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi içeriğindeki kafeinden kaynaklıdır. Bizim uykumuzu açan içecekler varsa uykuya dalmamızı kolaylaştıran neden olmasın. Gelin onlara daha detaylı bakalım.

KEDİ OTU:

Uyku problemi denilince akla ilk gelen bitkilerden ilk üçe girebilir bence. Özellikle stres, depresyon gibi sebeplerden dolayı uykusuz kalan kişiler için oldukça etkilidir. Fakat yapılan çalışmalarda uzun süre uyku problemi çeken kişilerde etkisinin olmadığı görülmüştür. Böyle durumlarda tıbbi tedavinin daha etkili olacağını göreceksiniz. Merkezi sinir sistemini etkileyerek, sakinlik sağladığından her akşam kullanılmaması önerilmektedir.

SARI KANTARON:

Yapılan çalışmalarda sarı kantaronun merkezi sinir sistemini etkilediği ve zihinsel bir rahatlama sağladığı belirtilirken bazı çalışmalarda bunun nedenin rahatlatıcı kokusundan kaynaklı olabileceği vurgulamaktadır. Yapılan başka bir çalışmada anksiyete bozukluğu nedeniyle uyku bozukluğu görülen kişilerde, sarı kantaronun olumlu etki ettiği görülmektedir. Fakat bu çalışmada da kokusundan kaynaklı olabileceği düşülmektedir. Yani sarı kantaron kokusunun bile rahatlama hissi vermekte ve uykuya geçişi hızlandırmaktadır.

PAPATYA:

Gaz, şişlik gibi hazımsızlık problemleri için rahatlatmasının yanında güzel bir uyku çekmek isteyenlerinde kullanabileceği papatya ayrıca uyku kalitenizi de arttıracaktır. Sakinleştirici özelliği ile özellikle akşam saatlerinde içilen bir bardak papatyanın uykuya etkisini görmüş olacaksınız. Enfeksiyondan kaynaklı bir uykusuzluk probleminiz varsa papatya çayıyla gargara yapabilirsiniz.

NANE:

Sinir sistemini etkileyerek vücutta gevşeme sağlar, böylece daha rahat bir uykuya da neden olur. Depresyondan kaynaklı uyku problemi çeken kişiler için etkisi bulunan nane, sinir sistemi üzerinde ki uyarıcı etkisinden kaynaklanmaktadır. Yapılan çalışmalarda, nane kokusunun bile sinir sistemini etkileyebileceği belirtilmektedir.

MELİSA OTU:

Sinirleri yatıştırarak günün yorgunluğunu ve stresini azaltıp rahat bir uyku çekmenize neden olur. Migren veya başka nedenlerden kaynaklı baş ağrıları nedeniyle uyuyamıyorsanız da etkili olacak melisa otunu kullanırken miktarına da dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca adet sancılarından kaynaklı uykusuzluk problemlerinde de etkili olabileceği belirtilmektedir. 1 su bardağı kaynamış suya 1/2 çay kaşığı yeterli olup, demleyerek tüketebilirsiniz.

Burada ilk hedef neden uyuyamıyorsun onu bulmak, daha sonra ise ona uygun bir şekilde yola devam etmektir. Ama unutulmamalıdır ki bitkilerin kokusu bile bazı kişilerde rahatlama sağlamaktadır. Hamilelik veya emziklilik durumlarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu olan bitkisel çaylarının kullanım miktarı da oldukça önemlidir. Bir şeyden fayda beklerken bize zararlarını doğurmasın.

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük

Diğer Yazılar

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları

Aktar Diyari - 8 Aralık 2018

Hindistan'da yetişen moringa bitkisi çay şeklinde tüketildiğinde vücudunuza birçok yarar sağlayabilir. Oldukça popüler bir hal alan moringa çayını dikkatli tüketmek gerekiyor çünkü kontrolsüz tüketimi ise vücuda zarar…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar