Uyku düzeniniz cinsel performansınız üzerinde belirleyici olabilir

Cinsellik deyince hepimizin aklına ilk olarak yatak ya da yatak odası geliyor. Ancak bu yazımızda yatak odanızın dekorasyonunun cinsel performansınızı nasıl etkilediği ya da yatak odanızda kullanabileceğiniz ilginç seks pozisyonlarıyla ilgili şeylerden bahsetmeyeceğiz. Konumuz, hemen hemen hepimizin muzdarip olduğu, çağımızın vebası uykusuzluğun cinsel performansınız üzerinde ne kadar etkili olduğu.

Bilimsel bir çalışma, düzenli uykunun cinsel performansımız üzerinde de gözle görülebilir bir etkisinin olduğunu gösteriyor.
Uykunun ruh, zihin ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğuna daha önceki yazılarımızda sıkça yer vermiştik. Düzenli uykunun vücudumuzdaki tüm sistemlerin düzgün çalışmasından hormonların düzenli salgılanmasına; depresyon, gerginlik gibi psikolojik problemlerin önlenmesinden unutkanlığın giderilmesine kadar sayısız yararı var. Tüm bunlara ek olarak yapılan bilimsel bir çalışma, düzenli uykunun cinsel performansımız üzerinde de gözle görülebilir bir etkisinin olduğunu gösteriyor.

Düzenli uyku ve cinsellik
Journal of Sexual Medicine (Cinsel Tıp Dergisi) isimli bilimsel bir dergide yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre; günlük rutin uyuma sürenizi bir saat daha artırdığınızda cinsel isteğiniz de yüzde on dört gibi bir oranda artıyor. 171 kadın katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada, katılımcılardan 14 gün boyunca uyku sürelerini ve cinsel aktivitelerini takip ederek raporlamaları istenmiş. Daha sonra araştırmacılar tarafından incelenen ve analiz edilen kayıtların sonuçları, kronik olarak uykusuz kalan kadınların düzenli uyuyanlara göre cinsel birleşme sırasında daha az zevk aldıkları ve orgazm olma konusunda güçlük yaşadıkları ortaya çıkmış. Düzenli uyuyan kontrol grubunun ortalama uyku süresi ise 7 saat 22 dakika olarak rapor edilmiş.

Her ne kadar uykusuzluğun kişinin ruh halini etkilemesi üzerinden cinsel performansının dolaylı olarak olumsuz etkileneceği çıkarımı yapılabilse de, sadece ruh hali değil başka bir çok faktörün bu durumu etkilediği de bulgular arasında. Örneğin, uyku hormon seviyesini etkileyerek cinsel isteği ve hazzı da dolaylı olarak etkileyebiliyor.

Kaliteli bir uyku için öneriler

Araştırma sonucuna göre; kronik olarak uykusuz kalan kadınların düzenli uyuyanlara göre cinsel birleşme sırasında daha az zevk aldıkları ve orgazm olma konusunda güçlük yaşadıkları ortaya çıkmış.
Öncelikle, uykusuzluğun cinsel yaşantınız ve günlük aktiviteleriniz üzerinde ne kadar önemli etkileri olduğunun farkına varmanız gerekiyor. Uyku vakti, kendinizi tüm gün yaşadığınız olumsuz deneyimlerin zararlı etkilerinden arındırmak, rahatlamak ve birlikte olduğunuz kişiyle güzel zaman geçirmek için kullanabileceğiniz bir zaman dilimi. Bu nedenle ne fiziksel ne de zihinsel olarak yatak odanıza uyku ve seksten başka hiçbir şeyin girmesine izin vermemelisiniz.

Ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirleyin: Ne kadar uykunun sizin için yeterli olduğu gün içindeki fiziksel aktivite miktarınıza, metabolizma hızınıza ve beslenme tarzınıza göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak bilimsel araştırmalar, 18-64 yaş arasındaki yetişkin bir bireyin yeterli uykuyu alabilmesi için günlük ortalama en az 7-9 saat uyuması gerektiğini gösteriyor.

Uyuyamadığınızda harekete geçin: Uyuyamadığınız zamanlarda yatakta dönüp durmak yerine partnerinizi seks yapmak için harekete geçirmeye çalışın. Seks sırasında harcadığınız enerji ve yorgunluk sayesinde uykuya geçişiniz de hızlanacak ve çok daha rahat uyuyabileceksiniz. Seks yapmak oksitosin (sevgi hormonu) seviyenizi artıracak ve kortizol (strese neden olan hormon) seviyenizi düşürecektir. Ayrıca, orgazm olduğunuzda salgılanan prolaktin hormonu da sizi rahatlatır ve uykunuzun gelmesine aracı olur.

Elektronik cihazlardan uzaklaşın: Yatmadan en az üç saat önce evdeki televizyon, bilgisayar, telefon gibi elektronik cihazların tamamını kapatın. Akıllı telefonlar birçok organımızdan daha fazla kullandığımız, vücudumuza entegre parçalar haline dönüşmüş olsa da ertesi günü daha verimli geçirebilmek ve en az telefon kadar ihtiyacınız olan cinselliğinizi daha kaliteli hale getirebilmek için elektronik cihazlardan en azından gece mutlaka uzak durmalısınız. Denediğinizde bu yöntemin ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

Mükemmel uyku beklentisine girmeyin: Uykunuzu ne kadar düzenlerseniz düzenleyin, her gece mükemmel uyumanız mümkün değil. Mutlaka kötü uyuduğunuz, hiç uyuyamadığınız ya da yorgun uyandığınız günler olacaktır. Uykudan elde ettiğiniz performans sadece ne kadar nasıl uyuduğunuzla ilgili bir durum değil. Hava durumundan mevsim değişikliklerine kadar birçok dışsal faktör de uyku düzeniniz üzerinde etkili. Bu yüzden hedefiniz en iyi uykuyu uyumak değil, uykunuzu düzenli tutabilmek için elinizden geleni yapmak olmalı. Eğer ne yaparsanız yapın uykunuzu bir türlü düzene koyamıyorsanız, bir terapistten ya da uyku uzmanından yardım alabilirsiniz.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Bu Detoksu Mutlaka Deneyin!
Bağışıklık
Bağışıklık

Bu Detoksu Mutlaka Deneyin!

Aktar Diyarı - 5 Ağustos 2021

Daha sağlıklı, fit ve enerjik olmanıza yardımcı olacak bir detoks suyuna kim hayır diyebilir ki? Sizler için net sonuçlar alabileceğiniz bir detoks suyu tarifi hazırladık. Sağlıklı ve…

Asırlık Lezzet Tescillendi! 👌🏻
Baharatlar
Baharatlar

Asırlık Lezzet Tescillendi! 👌🏻

Aktar Diyarı - 4 Ağustos 2021

Türkiye’de ilk sırada! Asırlık lezzet ‘Antep Sumağı’ tescillendi! Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), geleneksel Gaziantep mutfağının asırlık lezzetlerinden Antep Sumağı’nın coğrafi işaret tescilini alarak, bu alandaki tescilli ürün sayısını…

Yaşınız İlerlesede Kilonuz Aynı Kalsın!
Bağışıklık
Bağışıklık

Yaşınız İlerlesede Kilonuz Aynı Kalsın!

Aktar Diyarı - 4 Ağustos 2021

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ‘nun 2020 yılı için açıklanan verilerine göre yaşlıların toplam nüfusa oranı son beş yılda yüzde 22,5 artmıştır ve 65 yaş üstü nüfusun 2020'de…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar