Toksinlerden arınmanın zahmetsiz yolu: Yaz detoksu için 5 etkili besin

Yaz gelmeden kilolardan hızlıca kurtulmak için yapılan şok diyetleri etkisi anlık ya da günlük olurken, iyileştirici ve etkili detoks uygulamaları ebedi kalır. Vücudun arada bir detoksifiye edilmesinin önemi oldukça fazladır. Vücudunuzun toksinleri temizlemesine yardımcı olmak için mevsimsel detoks gıdalarını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Yaz ayları bize, günlük beslenmemize dahil etmek için zahmetsiz, sağlıklı sindirimi teşvik eden bir dizi seçenek sunar. Düzgün çalışan bir sistemin yanı sıra, bu detoks etkili gıdalar, açık, parlak bir cilt görünümü için de faydalıdır.

İşte yaz detoksunuzu planlamak için en iyi yiyecekler:

1. Limon
Detoksu düşündüğümüzde zihin doğal olarak limona yönelir, bu yüzden limon listemizin en üst sırasında yer alıyor. Hoş, keskin tadı ve sunduğu sağlık yararlarının bolluğu nedeniyle yüzyıllardır detoks diyetlerine dahil edilmiştir.

Limon vücut üzerinde alkali bir etkiye sahiptir, bu da detoksu ve temizliği teşvik eder ve vücudun doğal pH dengesini geri kazandırır. Önemli bir C vitamini kaynağı olan limonun antioksidan gücü serbest radikallerle savaşır ve böylece sindirim problemlerini uzaklaştırır . Ayrıca hafif bir doğal diüretiktir, bu da vücudun toksinleri temizlemesine yardımcı olur.

2. Zencefil
Ayurveda ve antik Çin ilaçlarının önemli bir kısmı zencefil köküne dayanır. Zencefil, vücudu temizleme ve bağışıklığı arttırıcı özellikleri ile de popülerdir. Zencefil tüketimi sindirim sistemini uyarır, atık birikmesini önlemeye ve atılımına yardımcı olur. Bir antioksidan merkezi olan bu lezzet verici kök, kabızlığı ve şişkinliği hafifletir.

3. Kırmızı pancar
Bu zengin kırmızı yiyecek, vücut üzerinde detoksifiye edici etkiye sahip olan betalainler adı verilen fitonutrientlerin gücü ile doludur. Karaciğerin toksinleri ve kimyasalları daha etkili bir şekilde temizlemesine yardımcı olur, böylece daha sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik eder.

4. Yeşil çay
Yeşil çay içmenin yanı sıra çay poşetleriyle topikal olarak masaj yaparak da cilt üzerindeki faydalarını görebileceğiniz; güçlü bir detoks içeceği ve metabolizma hızlandırıcıdr .

Antioksidanlarla dolu yeşil çay, vücudun detoksifikasyon yeteneğini ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle alkol tüketimi durumunda karaciğer sağlığı için harika bir içecektir.

5. Nane
Mutlak bir yaz favorisi olan nane, sindirim sistemini temizlerken vücudu serinletir, iştahı azaltır. Midede safra akışını iyileştirerek sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. Nanenin içindeki mentol yağı, hazımsızlığı ve iltihabı hafifleten antiseptik ve antibakteriyel özellikler sunar. Aynı zamanda annenin antioksidan etkisi, serbest radikal hasarını önler, vücudu zinde, taze ve genç tutar.

Lahana, ıspanak, kereviz, elma ve papaya, bu listeye eklenebilecek, detoks etkili diğer besinler arasında sayılabilir.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için…
Genel
Genel

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için…

Aktar Diyari - 10 Ağustos 2020

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için... Cildi pürüzsüzleştiren zerdeçal serumu nasıl yapılır? Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz zerdeçalın serumunu evde hazırlamaya ne dersiniz? İşte…

Cinsel gücüm artsın ama nasıl?
Cinsellik
Cinsellik

Cinsel gücüm artsın ama nasıl?

Aktar Diyari - 29 Temmuz 2020

Cinsellik, hem bedensel hem de ruhsal birlikteliğin sağlanması adına çiftlerin oldukça önemsemesi gereken bir konudur. Cinsel gücü artırmaya ne iyi gelir? Sağlıklı bir cinsel yaşam ilişkilerin temel…

Saç bakımında chia tohumu! İşte saçları güzelleştiren o harika teknik…
Genel
Genel

Saç bakımında chia tohumu! İşte saçları güzelleştiren o harika teknik…

Aktar Diyari - 28 Temmuz 2020

Son yıllarda fazlaca meşhur olan chia tohumu oldukça yüksek protein içeriği olan karbonhidratlı bir besindir. O nedenle bitkisel ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin göz bebeğidir. Omega 6, B…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar