Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Biliyoruz; o leziz keklere ve donut’lara dayanmadığın günler oluyor. Ancak şekerin metabolizmana, bel ölçüne ve sağlığına büyük bir zarar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki tatlılarla nasıl vedalaşabilir ve şekeri hayatından nasıl çıkarabilirsin?

Gizli şekerler hangileri?
İşlenmiş yiyeceklerin çoğunda ilave şeker bulunuyor. Kesin strateji, besin değeri etiketlerini okumak. Ancak bu, şekerin gizli isimlerini biliyorsan işe yarıyor. Bunlardan bazılarına agave nektarı, arpa maltı şurubu, karamel, mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, galaktoz, yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, laktoz, maltoz, akçaağaç şurubu, şeker kamışı, sukroz dâhil.

 

Şekerli içecekleri hayatından çıkar
Bu içecekler sağlığını kötü yönde etkiliyor. Zira hem kalorileri yüksek hem de vücut, sıvılarla doymaya katı yiyecekle olduğu kadar hazır değil. Martin Carmichael ve John Apolzan, doyma farkını nörolojik olarak ölçmek için beraber çalışarak deneklere şekerli içecekler veriyor ve ardından çeşitli yiyeceklerin de görüntülerine baktıklarında fMRI’larını karşılaştırıyorlar.

Daha az işlenmiş yiyecek tüket
Martin, daha az işlenmiş yiyecek yemeni söylüyor. İlave şeker ve kalorileri azaltmış olacaksın. “Buna arka kapıdan kilo kaybı diyorum,” diyor. Mükemmel bir ilk adım: İşyerinde bir şeyler atıştıran biriysen şeker ve donutları çiğ meyve ve sebzelerle değiştir. Sağlıklı olmasının yanı sıra, meyveler şeker isteğini de bastıracaktır.

Düşük karbonhidratlı beslenmenin faydası
Doktorun kan şekerinin yüksek olduğunu söylerse düşük karbonhidratlı bir diyete başlamak işe yarayabilir. “Beyazlardan” kaçın; proteine ve sağlıklı yağlara yüklen.

Canın çok tatlı istediğinde, bu tarifi dene!
Tatlı Krizi Çözümü

2 çorba kaşığı Hindistan cevizi, rendelenmiş
½ kâse badem
½ kâse ceviz
1 çorba kaşığı keten tohumu
1 tatlı kaşığı ham kakao
6-7 adet kuru kayısı

Malzemeleri blender’dan geçir ve yuvarlayarak küçük toplar haline getir.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep
Meyveler
Meyveler

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep

Aktar Diyari - 19 Şubat 2019

Goji meyvesi, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan şifalı bir meyvedir. Bu lezzetli kırmızı taneler, yüksek oranda antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirerek ömrü uzatır. Batı dünyasında süper…

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar