Spirulina Yosunu: Tıp Dünyasının Yeni Keşfi

Spirulina’yı duydunuz mu? Bu inanılmaz yosun benzeri madde sağlık, refah ve güzelliğiniz için birçok avantaj sağlar.

Bu yosun, Mayalar ve Aztekler döneminde kullanılmıştır ve çok besleyici niteliktedir. Birçok insan bunu takviye olarak alır. Bugün size inanılmaz derecede güçlü bir eski çare olan spirulina yosunu hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Spirulina yosunu ve tarihçesi

Hernán Cortés, Meksika’yı fetih günlüklerinde, Texcoco gölünün yüzeyinde büyüyen ve Aztek’ler tarafından toplanan belli bir bitki örtüsünden ve bunu yemeden önce güneşte kurutup kavurduklarından söz eder.

Yerlilerin verdikleri isim tecuitlat’tır ve “taş ürünü” anlamını taşır. Bu tür sadece yüksek mineral içeriğine sahip sularda yaşıyordu. Spirulina’nın bir gıda olarak kullanılması, Çad Gölü bölgesindeki Kanenmbu gibi diğer kültürlerin de bir parçasıydı.

Bu tür İspanya’da, Huelva’daki Parque Nacional de Doñana’da, daha özel olarak Santa Olalla gölünde bulunur. Ancak İber yarımadasına özgü değildir. Afrika’dan göç eden Flemen halkı tarafından getirilmiştir.

Spirulina yosunu, 20. yüzyılın son yarısında ticari olarak kullanılmaya başlandı. 1962’de sudaki tuz oranın konvansiyonel tarım için uygun olmadığı kurak bölgelerde yetiştirilmeye başlandı.

Yosun dense de aslında nükleik asidin bulunduğu bir merkezi ve klorofil çevresi olan bir prokaryot organizması olduğu keşfedildi. Günümüzde, kapsül ya da toz halinde çiğ olarak tüketilmekte ve diyet takviyelerinin satıldığı yerlerde bulunması kolaydır.

Spirulina’daki besin maddeleri ve diğer özellikleri

Bu spiral şeklindeki siyanobakteriler (spirula adını bunlardan alıyor) içerdiği phycocyanin ve klorofilden dolayı maviye çalan yeşil renktedir. Genel olarak, vücudunuza çoğu maddeden daha kolay protein sağlayan şaşırtıcı bir takviyedir (ağırlığının % 57’si proteindir).

Spirulina aynı zamanda karbonhidrat, yağ, nükleik asitler, A ve B12 vitaminleri açısından mükemmel bir kaynaktır. İçerdiği bazı mineraller kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur.

Sağlık ve güzellik için harikadır
Genel olarak, spirulina tüketmek sağlığınız ve güzelliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Başlangıç olarak, hücresel yaşlanmayı yavaşlatan bir besin takviyesidir. Buna ek olarak, beta-karoten gibi antioksidanlar da içerir. Bu nedenle göz sağlığı için çok iyidir.

Bol miktarda demir sağladığı için, anemi, yorgunluk ve mineral yetersizliği olan insanlar için harikadır. Profesyonel sporcular, yarışmalarda ve egzersizlerinde performansı artırmak için kullanır. Çünkü enerjiyi artırır ve fiziksel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Düşük miktarda doymuş yağlar ve esansiyel yağ asitleri içerdiği için, kilo vermeye ya da daha iyi yemeye çalışanlar için idealdir. Sanki bu yeterli değilmiş gibi, Spirulina’da neredeyse hiç kalori yoktur ve iştahınızı bastırmaya yardımcı olan bir amino asit bile içerir.

Spirulina ve sağlığa yararları
Her şeyden önce, Spirulina hem karaciğerinizi hem de akciğerlerinizi korumaya ve beslemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, size şunlar açısından yardımcı olur:

Vücuda detoks yapar.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
Bağırsak florasını yeniler (kabızlığa iyi gelir, çünkü dışkı oluşumuna yardımcı olur).
kaşıkta spriluna tozu ve hapları
Bu makaleyi de gözden geçirin: Sabah Yorgunluğunu Doğal Yoldan Yenmek İçin 7 İpucu

Ayrıca, sinirsel işlevleri dengede tutan ve merkezi sinir sisteminizin sağlığını geliştiren asetilkolin adlı bir nörotransmiter üretimine katkıda bulunur. Vitaminleri sayesinde, beyin hücrelerinin daha iyi çalışmasına yardımcı olur (örneğin büyük bir sınav öncesi için mükemmeldir).

Buna ek olarak, bu tuzlu su organizması kardiyovasküler sağlığınız için çok iyidir. Çünkü kolesterolü, trigliseridleri ve kan basıncını düşürür. Elbette, bu olağanüstü takviyenin çok daha fazla avantajı vardır. Yukarıda saydıklarımıza ek olarak:

Menopoz döneminde osteoporozu önler.
Uykuya dalmanıza yardımcı olur.
Romatoid artrit semptomlarını azaltır.
Kulak çınlamasını ve çeşitli işitme rahatsızlıklarını iyileştirir.
Kötü nefesi yok etmeye yardımcı olur.
Ağızda ülserleri ya da diğer lezyonları dezenfekte eder ve iyileştirir.

Spirulina’nın güzelliğe faydaları

Sağlığınız için yaptığı her şeyin yanı sıra, bu bitki güzelliğiniz için de olağanüstüdür. Birincisi, içerdiği bol miktarda mineral, vitamin ve amino asit saç büyümesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle, saç dökülmesine karşı savaşan insanlar için dört dörtlüktür.

Bunun yanı sıra, kırılgan tırnakları güçlendirmeye de yardımcı olur. Buna ek olarak, içeriğindeki klorofil, linoleik asitler ve E vitamini sayesinde cildi gençleştirir.

Spirulina’yı nasıl tüketmeliyim?
Spirulina takviyelerini farklı formlarda bulabilirsiniz: Kapsüller, sıvı, tabletler, boyalar ve toz. Yetişkinler için günlük alım önerisi 3 ila 5 gram arasındadır.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler
Gut ya da hiperürisemi sahibi olan insanlar, aynı zamanda hamile ya da emziren kadınların spirulina tüketmesi iyi değildir.
İshal, kusma, deri reaksiyonları ve baş ağrılarına neden olabilir. Bu durumda tüketmeyi bırakmanız ve hemen bir doktora görünmeniz gerekir.

Kaynak:biradım

Diğer Yazılar

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!
Güzellik
Güzellik

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!

Aktar Diyarı - 31 Ağustos 2021

El ve ayak bakımı için kaçırılmayacak ürünler El ve ayak bakımlarınızı özenle yapabileceğiniz birbirinden kullanışlı ürünleri sizler için bir araya getirdik. Çevre ile teması en fazla olan…

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle
Genel
Genel

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle

Aktar Diyarı - 27 Ağustos 2021

Bir Fransız klasiği! Klasik sufleye göz kırpan lezzet: Muzlu Sufle   Sufle, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden bir tanesidir. Sufle denildiğinde pek çok kişinin aklına çikolatalı kabarık…

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃

Aktar Diyarı - 26 Ağustos 2021

Yaz sıcaklarında serinletecek! Hem doyurucu hem de hafif soğuk çorba tarifi: Kabak Çorbası Sıcak havalarda vücudun sıvıya olan ihtiyacı artıyor. Gün içinde su tüketiminin yanında besinlerden aldığınız…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar

Aşırı Terleme Sorununa Son!
Sağlık

Aşırı Terleme Sorununa Son!

Aktar Diyarı - 24 Ağustos 2021
Tatlı Krizine Son!
Genel

Tatlı Krizine Son!

Aktar Diyarı - 23 Ağustos 2021