Soğuk algınlıklarında ilaç kullanmak istemeyenlere doğal çözüm!

Zencefil, Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan çiçekli bir bitkidir. Gezegendeki en sağlıklı ve en lezzetli baharatlardan biridir. Günümüzde artık taze, kurutulmuş, toz halinde veya yağ şekline çabucak ulaştığımız zencefil bakın vücuda nasıl faydalar sağlıyor.

Kış soğuklarında, bahar aylarında ya da yazın zaman zaman boğaz ağrısı çekeriz. Bazen gripten bazen alerjik bir durumun sonucunda. Ancak her seferinde ilaç kullanmak istemeyiz. İlaç kullanmak istemediğimiz zamanlarda anneannelerimizden kalma bazı çözümlere başvururuz. İşte bu çözümlerin başında boğaz pastili geliyor. Bu yazımızda evde kolayca yapabileceğiniz boğaz pastilinin tarifini veriyoruz.

Malzeme Listesi

 • 2 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • 240 ml su
 • 200 gr şeker
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1/2 adet limon suyu
 • 1/2 çay kaşığı toz karanfilYapılışı
  • Tüm malzemeyi bir tencerede kıvam alana ve rengi değişene kadar kaynatın.
  • Tenceredeki karışımın kıvamı yoğun olmalı. Pekmez gibi bir kıvamı oluşana kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Kıvamı koyu olmadığı takdirde sonrasında sıvı kalır. Dondurma işleminde problem yaşanır ve pastil sürekli dağılır. Bu yüzden koyu bir kıvam oluşana kadar karıştırma işlemine devam etmelisiniz.
  • Karıştırma işlemine devam ederken tencerenin köpürmeye başladığını göreceksiniz. Köpük köpük ve koyu kıvamlı olan karışımı test etmek için içerisinde su olan bir tabağa birazcık koyarak sertleşip sertleşmediğine bakabilirsiniz. Bu şekilde kıvamı tutturduğunuzdan da emin olacaksınız. Hala sıvı olduğunu düşünüyorsanız karıştırmaya devam edin.
  • Kıvamı tutan karışımın altına kapatarak tencereyi kenara alın.
  • Herhangi bir tepsinizin içerisine yağlı kağıt serin.
  • Tencerenin içerisine 1 yemek kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Bal tenceredeki karışıma iyice yedirilmeli. Evinizde bal olmaması halinde ise aynı oranda pekmez ekleyebilirsiniz.
  • Karışımı bir tatlı kaşığı yardımı ile tek tek tepsiye çıkarın. Pastillere bu şekilde yuvarlak şekil vererek tepsiye yayarsanız daha sonradan tüketmesi daha kolay olur.
  • Tepsiye yaydığınız pastilleri 30 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Pastillerin 30 dakika sonra satın aldığınız hazır şeker gibi olduğunu göreceksiniz. Cam gibi olan pastillerinizin üzerine pudra şekeri dökebilirsiniz. Bu şekilde bir kavanoza koyarak birbirine yapışmasını da engellemiş olacaksınız.

Kaynak: mynet.com

Diğer Yazılar

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?
Genel
Genel

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?

Aktar Diyarı - 13 Haziran 2021

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalabilir mi? Tatil sezonu açılmışken kadınların baş belası selülit konusu yine gündemdeki yerini aldı. Bu görüntüden hoşlanmayanlar sadece 1 ay içinde selülit…

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!
Genel
Genel

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!

Aktar Diyarı - 12 Haziran 2021

Bitkilerle tedavi mümkün mü? Koronavirüs pandemisi sürecinde dengeli ve doğal beslenmenin bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu biliniyor. Eski doğal tedavi yöntemlerinin ve alternatif tıbbın ön plana çıktığı bu…

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…
Baharatlar
Baharatlar

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…

Aktar Diyarı - 11 Haziran 2021

Öyle çok faydası var ki... Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat ne işe yarar? Yıllardır mutfağımızdan eksik etmediğimiz karbonatı hamur işinden temizliğe kadar her alanda güvenle kullanabiliyoruz. Evimizin küçük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar