Sofra Tuzunun Yerini Alacak 8 Doğal Tuz

Hemen hemen her yemeğin içinde bulunan, hatta tatlıların içine de girerek onlara farklı bir lezzet katabilen o güzide maddeden bahsediyoruz: tuz. Hatta günlük tuz ihtiyacımızı almadığımızda ya da ani tansiyon düşüklüklerinde imdadımıza koşan maddedir kendisi.

Vücudumuzun da bu kadar çok ihtiyacı olduğu tuzu yalnızca sofra tuzu olarak tanıyorsanız öğrenecek pek çok tuz çeşidi olduğunu da hemen söyleyelim. Tuz yalnızca tuz değildir yani. Belki bir de son zamanlarda özellikle patlaması nedeniyle Himalaya tuzunu biliyorsunuzdur. Olsun, her şeyin bir başlangıcı vardır.

Biz de başlayalım o halde.

Siz onu tanırsınız: Himalaya tuzu

Dünya üzerindeki en saf tuzlardan bir tanesi olduğuna inanılan Himalaya tuzu, mineral bakımından da oldukça yüksek bir seviyeye sahiptir. Masaj ve diğer doğal bakım kürlerinde kullanılan tuzun asıl dikkat çekici özelliği ise sahip olduğu ısı tutma kabiliyeti nedeniyle bir tabak gibi de kullanılabiliyor olması. Rengi açık beyaz da olabilir, pembe de olabilir, kızıl da olabilir.

Garip gelebilir: Çeşnili tuz

Çeşnili tuz, limon ya da baharatlarla bir araya getirilmiş bir tuz tipidir. Genellikle risotto gibi farklı tatların ortaya çıkması istenilen yemeklerde kullanılır.

Eti bir enfestir: Tütsülenmiş tuz

Tuzun da tütsülenmişi mi olurmuş demeyin. Yanan odunlar üzerinde tütsülenen tuzun sahip olduğu o odunsu koku özellikle ızgara üzerinde et yapılırken tercih ediliyor. Aynı zamanda etlerin yanında hazırlanan kumpir patatesler için de enfes bir tat sağlıyor.

Sahillerden gelen: Havai deniz tuzu

Siyah ya da kırmızı renkte olabilen, genellikle kalın bir şekilde çekilmiş tuzdur. Kırmızı renkteki tuz rengini Alaea maddesinden alır, siyah ise kömürden. Volkanik patlamalar sonucu ortaya çıkan bu tuzlar mineral bakımından zengindir ve deniz ürünleriyle birlikte harika bir lezzet oluşturur.

Fransa’dan gelir: Fleur de Sel

“Tuz çiçeği” anlamına gelen bir kelimedir fleur de sel. Bu tuz, Fransa’nın Brittany bölgesinde yer alan Guérande şehrinde elle toplanır. Bu kadar meşakkatli bir iş olduğu için arkasında daha pahalıca bir tuzdur. Gerçek tuz tadına en yakın tuz olduğu bilinir. Özellikle sebzelerle oluşturduğu kombin bir harikadır. Son olarak pahalı olmasına rağmen sağlıklı ve doğal olduğu için her yemekte de kullanabilirsiniz.

Gerçeğinden değil: Kar tuzu

Fleur de sel’e göre daha az mineral içerir. Genellikle salatalarda kullanılmak üzere tercih edilir. Yapısı daha çok kristal buz parçalarına benzer.

Adı gibidir: Büyük tuz (Grol sel)

Bir tür deniz tuzudur büyük tuz. Yapısal olarak büyük olduğu için adını bu şekilde almıştır. Değirmenin içine koyup çekerek kullanabilirsiniz. En çok da makarna suyuna yakışır.

Görürseniz tutun: Gri tuz


Tuzlu göllerden elde edilen bir tuzdur. Yapısal olarak oldukça büyüktür. Kelt denizinden de aynı şekilde gri tuz çıktığı bilinir. Özellikle pişirirken tercih edilmesi gereken yemek ise tahmin ettiğinizin aksine hamur işleridir.

Hadi onu da yazalım: Sofra tuzu

Sodyum klorür bakımından diğer tüm tuzlardan daha fazlasını barındırır. Ancak sofra tuzlarının en dikkat edilmesi gereken noktası içerdiği yapay maddelerdir. Gerçekten soframıza gelene kadar pek çok işleme uğrar ve doğallığını kaybeder. Bu nedenle üstte yer alan 8 adet tuzdan bir tanesini tercih ederseniz daha sağlıklı bir tuz alımı yapmış olursunuz.

Diğer Yazılar

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları

Aktar Diyari - 8 Aralık 2018

Hindistan'da yetişen moringa bitkisi çay şeklinde tüketildiğinde vücudunuza birçok yarar sağlayabilir. Oldukça popüler bir hal alan moringa çayını dikkatli tüketmek gerekiyor çünkü kontrolsüz tüketimi ise vücuda zarar…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar