Sakın dışarıda salata yemeyin…

Toksoplazma nedir kör eden parazit!
Toksoplazma nedir? İşte kedilerin dışkısından bulaşarak, kişinin kör olmasına neden olan toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenler!

Toksoplazma kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Kedilerin dışkısında bulunan bu parazit kişiye bulaştığı zaman kişinin kör olmasına bile neden oluyor. Toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenleri, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca’dan öğrendik.

KEDİLERİN BAĞIRSAKLARINDA YAŞAYAN BİR PARAZİTTİR

Toksoplazma isimli parazit, kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Bu parazit kedi dışkısıyla etrafa yayılmaktadır. Parazitli kedi dışkısını dışarıda yaptığı zaman bu parazitler yağmur sularıyla birlikte toprağa karışıp gitmektedir.

FARKINDA OLMADAN VÜCUDUMUZA ALABİLİRİZ

Salata yapmak için kullandığını marul, maydonozda da toksoplazma olabilir. Çiğ et tükettiğimizde, salam, sucuk veya etli çiğ köfte yediğimizde farkında olmadan paraziti vücudumuza alabiliriz.

TÜKETECEĞİMİZ BESİNLERİ DOĞRU OLARAK TEMİZLEMELİYİZ

Bu parazitten korunmsnın en önemli yollarından biri tükettiğimiz besinlerin doğru olarak temizlenmesi olacaktır. Özellikle sebze ve salataların iyi derecede yıkanması ve etlerin muhahah pişirilmesi gerekemektedir. Bu davranışımız riski oldukça azaltacaktır.

KEDİLERLE TEMASTA BULUNURKEN DİKKAT EDİN!

Bütün bunların yanı sıra parazitin asıl kaynağı olan kedilerle temasta oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle kedilerle temasta bulunduktan sonra el yıkamaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra evde beslenen kedilerin aşılı olduğu ve riski olmadığı fikri de son derece yanlıştır. Toksoplazmanın aşısı yoktur.

PLASENTA YOLUYLA BEBEĞE GEÇEBİLİR

Bu parazit plesanta yoluyla bebeğe de geçebilmektedir. . Buna bağlı olarak retina tutulumuna bağlı körlük, beyin tutulumuna bağlı havale, ateş, kusma, anormal beyin omurilik sıvısı bulguları olabilir. Hamile kişi paraziti aldığında bebeğe bulaşma riski çok fazladır.

DIŞARIDA SALATA YEMEYİN!

Bu parazitten korunmak için belli başlı dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar; El hijyenine ve sık sık el yıkamaya özen gösterin. Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın.Çiğ et kestiğiniz bıçağı ve kesme tahtasını iyice yıkamadan kullanmayın. Dışarıda yeşil yapraklı salataları yerken bir kez daha düşünün.

Kaynak:elma

Diğer Yazılar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!
Baharatlar
Baharatlar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!

Aktar Diyari - 12 Nisan 2019

Yükte hafif olsa da sağlık açısından son derece etkileri büyük karanfilin. Öyle ki günde 2 adet tüketildiğinde neredeyse sağlığımızı garanti altına alıyor. İşte düzenli olarak karanfil tüketmenin…

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!
Sağlık
Sağlık

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!

eda uslu - 26 Mart 2019

C vitamini açısından zengin olan kudret narı, isminin hakkını veren ender besinlerden biri. Yaz aylarında meyvelerini veren kudret narı C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor ve…

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar