Sakın dışarıda salata yemeyin…

Toksoplazma nedir kör eden parazit!
Toksoplazma nedir? İşte kedilerin dışkısından bulaşarak, kişinin kör olmasına neden olan toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenler!

Toksoplazma kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Kedilerin dışkısında bulunan bu parazit kişiye bulaştığı zaman kişinin kör olmasına bile neden oluyor. Toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenleri, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca’dan öğrendik.

KEDİLERİN BAĞIRSAKLARINDA YAŞAYAN BİR PARAZİTTİR

Toksoplazma isimli parazit, kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Bu parazit kedi dışkısıyla etrafa yayılmaktadır. Parazitli kedi dışkısını dışarıda yaptığı zaman bu parazitler yağmur sularıyla birlikte toprağa karışıp gitmektedir.

FARKINDA OLMADAN VÜCUDUMUZA ALABİLİRİZ

Salata yapmak için kullandığını marul, maydonozda da toksoplazma olabilir. Çiğ et tükettiğimizde, salam, sucuk veya etli çiğ köfte yediğimizde farkında olmadan paraziti vücudumuza alabiliriz.

TÜKETECEĞİMİZ BESİNLERİ DOĞRU OLARAK TEMİZLEMELİYİZ

Bu parazitten korunmsnın en önemli yollarından biri tükettiğimiz besinlerin doğru olarak temizlenmesi olacaktır. Özellikle sebze ve salataların iyi derecede yıkanması ve etlerin muhahah pişirilmesi gerekemektedir. Bu davranışımız riski oldukça azaltacaktır.

KEDİLERLE TEMASTA BULUNURKEN DİKKAT EDİN!

Bütün bunların yanı sıra parazitin asıl kaynağı olan kedilerle temasta oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle kedilerle temasta bulunduktan sonra el yıkamaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra evde beslenen kedilerin aşılı olduğu ve riski olmadığı fikri de son derece yanlıştır. Toksoplazmanın aşısı yoktur.

PLASENTA YOLUYLA BEBEĞE GEÇEBİLİR

Bu parazit plesanta yoluyla bebeğe de geçebilmektedir. . Buna bağlı olarak retina tutulumuna bağlı körlük, beyin tutulumuna bağlı havale, ateş, kusma, anormal beyin omurilik sıvısı bulguları olabilir. Hamile kişi paraziti aldığında bebeğe bulaşma riski çok fazladır.

DIŞARIDA SALATA YEMEYİN!

Bu parazitten korunmak için belli başlı dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar; El hijyenine ve sık sık el yıkamaya özen gösterin. Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın.Çiğ et kestiğiniz bıçağı ve kesme tahtasını iyice yıkamadan kullanmayın. Dışarıda yeşil yapraklı salataları yerken bir kez daha düşünün.

Kaynak:elma

Diğer Yazılar

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep
Meyveler
Meyveler

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep

Aktar Diyari - 19 Şubat 2019

Goji meyvesi, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan şifalı bir meyvedir. Bu lezzetli kırmızı taneler, yüksek oranda antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirerek ömrü uzatır. Batı dünyasında süper…

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar