Sakın dışarıda salata yemeyin…

Toksoplazma nedir kör eden parazit!
Toksoplazma nedir? İşte kedilerin dışkısından bulaşarak, kişinin kör olmasına neden olan toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenler!

Toksoplazma kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Kedilerin dışkısında bulunan bu parazit kişiye bulaştığı zaman kişinin kör olmasına bile neden oluyor. Toksoplazma hakkında tüm bilinmeyenleri, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca’dan öğrendik.

KEDİLERİN BAĞIRSAKLARINDA YAŞAYAN BİR PARAZİTTİR

Toksoplazma isimli parazit, kedilerin bağırsaklarında yaşayan bir parazittir. Bu parazit kedi dışkısıyla etrafa yayılmaktadır. Parazitli kedi dışkısını dışarıda yaptığı zaman bu parazitler yağmur sularıyla birlikte toprağa karışıp gitmektedir.

FARKINDA OLMADAN VÜCUDUMUZA ALABİLİRİZ

Salata yapmak için kullandığını marul, maydonozda da toksoplazma olabilir. Çiğ et tükettiğimizde, salam, sucuk veya etli çiğ köfte yediğimizde farkında olmadan paraziti vücudumuza alabiliriz.

TÜKETECEĞİMİZ BESİNLERİ DOĞRU OLARAK TEMİZLEMELİYİZ

Bu parazitten korunmsnın en önemli yollarından biri tükettiğimiz besinlerin doğru olarak temizlenmesi olacaktır. Özellikle sebze ve salataların iyi derecede yıkanması ve etlerin muhahah pişirilmesi gerekemektedir. Bu davranışımız riski oldukça azaltacaktır.

KEDİLERLE TEMASTA BULUNURKEN DİKKAT EDİN!

Bütün bunların yanı sıra parazitin asıl kaynağı olan kedilerle temasta oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle kedilerle temasta bulunduktan sonra el yıkamaya özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra evde beslenen kedilerin aşılı olduğu ve riski olmadığı fikri de son derece yanlıştır. Toksoplazmanın aşısı yoktur.

PLASENTA YOLUYLA BEBEĞE GEÇEBİLİR

Bu parazit plesanta yoluyla bebeğe de geçebilmektedir. . Buna bağlı olarak retina tutulumuna bağlı körlük, beyin tutulumuna bağlı havale, ateş, kusma, anormal beyin omurilik sıvısı bulguları olabilir. Hamile kişi paraziti aldığında bebeğe bulaşma riski çok fazladır.

DIŞARIDA SALATA YEMEYİN!

Bu parazitten korunmak için belli başlı dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar; El hijyenine ve sık sık el yıkamaya özen gösterin. Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka çok iyi yıkayın.Çiğ et kestiğiniz bıçağı ve kesme tahtasını iyice yıkamadan kullanmayın. Dışarıda yeşil yapraklı salataları yerken bir kez daha düşünün.

Kaynak:elma

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar