Sağlıklı kemikler için tüketmeniz gereken süper besinler

Sağlıklı bir vücudun en önemli formüllerinden biri beslenme şeklinizde yapacağınız düzenlemelerdir. Sağlıklı kemikler için yapacağınız şey de besinlerinizi seçerken biraz daha dikkatli olmanızdan geçer. İşte bunun için size yardımcı olacak ‘süper besinler’…

Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Kalsiyum denince ilk aklımıza gelen besin süt ve süt ürünleridir. Ancak bilinmelidir ki koyu yeşil yapraklı sebzelerin de kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. Ispanak, marul, karalahana gibi sebzeler sağlıklı kemiklere sahip olmamıza yardımcıdırlar.

Tatlı patates

Kalsiyumdan sonra kemiklerimiz için en değerli mineraller; potasyum ve magnezyumdur. Bu mineralleri de en dengeli oranda içeren besinlerden birisi tatlı patatestir. Tüketim önerisi olarak biraz zeytinyağı ve sevdiğiniz baharatlar ile fırınlayabilirsiniz.

Greyfurt
C vitamini kemik kaybını önlemeye yardımcı bir vitamindir. Bir orta boy greyfurt ortalama 91 mg C vitamini içermekte ve günlük ihtiyacımız olan vitamininin yarıdan fazlasını karşılamaktadır.

İncir

Hem tazesi hem de kurusu oldukça yoğun miktarda kalsiyum ve potasyum içeren incir, kemikler için ilaç niteliğindedir. Ancak zayıflamak isteyenler yüksek kalori içeriği nedeniyle dikkatli tüketmeli, tek seferde iki orta boyu geçmemelidir.

Yağlı balıklar
Omega-3 ve D vitamini kemik sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Morina, somon gibi yağlı balıklar bu iki değerli bileşeni de içerdiğinden mutlaka tüketilmelidir.

Pişirme yöntemi olarak en sağlıklısı olan fırın ya da ızgara seçeneklerini tercih etmeyi unutmayınız!

Badem
Potasyum ve kalsiyum açısından yağlı tohumların öne çıkan türü bademdir. 2 yemek kaşığı badem yaklaşık 112 mg kalsiyum ve 240 mg potasyum içermektedir. Bu sayede kemik ve kas gelişimimiz için tüketmemiz gereken bir besindir. Sporcular için de ideal bir besin olduğunu ve kavrulmamış olarak tüketilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!
Baharatlar
Baharatlar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!

Aktar Diyari - 12 Nisan 2019

Yükte hafif olsa da sağlık açısından son derece etkileri büyük karanfilin. Öyle ki günde 2 adet tüketildiğinde neredeyse sağlığımızı garanti altına alıyor. İşte düzenli olarak karanfil tüketmenin…

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!
Sağlık
Sağlık

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!

eda uslu - 26 Mart 2019

C vitamini açısından zengin olan kudret narı, isminin hakkını veren ender besinlerden biri. Yaz aylarında meyvelerini veren kudret narı C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor ve…

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar