Sağlıklı kemikler için tüketmeniz gereken süper besinler

Sağlıklı bir vücudun en önemli formüllerinden biri beslenme şeklinizde yapacağınız düzenlemelerdir. Sağlıklı kemikler için yapacağınız şey de besinlerinizi seçerken biraz daha dikkatli olmanızdan geçer. İşte bunun için size yardımcı olacak ‘süper besinler’…

Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Kalsiyum denince ilk aklımıza gelen besin süt ve süt ürünleridir. Ancak bilinmelidir ki koyu yeşil yapraklı sebzelerin de kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. Ispanak, marul, karalahana gibi sebzeler sağlıklı kemiklere sahip olmamıza yardımcıdırlar.

Tatlı patates

Kalsiyumdan sonra kemiklerimiz için en değerli mineraller; potasyum ve magnezyumdur. Bu mineralleri de en dengeli oranda içeren besinlerden birisi tatlı patatestir. Tüketim önerisi olarak biraz zeytinyağı ve sevdiğiniz baharatlar ile fırınlayabilirsiniz.

Greyfurt
C vitamini kemik kaybını önlemeye yardımcı bir vitamindir. Bir orta boy greyfurt ortalama 91 mg C vitamini içermekte ve günlük ihtiyacımız olan vitamininin yarıdan fazlasını karşılamaktadır.

İncir

Hem tazesi hem de kurusu oldukça yoğun miktarda kalsiyum ve potasyum içeren incir, kemikler için ilaç niteliğindedir. Ancak zayıflamak isteyenler yüksek kalori içeriği nedeniyle dikkatli tüketmeli, tek seferde iki orta boyu geçmemelidir.

Yağlı balıklar
Omega-3 ve D vitamini kemik sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Morina, somon gibi yağlı balıklar bu iki değerli bileşeni de içerdiğinden mutlaka tüketilmelidir.

Pişirme yöntemi olarak en sağlıklısı olan fırın ya da ızgara seçeneklerini tercih etmeyi unutmayınız!

Badem
Potasyum ve kalsiyum açısından yağlı tohumların öne çıkan türü bademdir. 2 yemek kaşığı badem yaklaşık 112 mg kalsiyum ve 240 mg potasyum içermektedir. Bu sayede kemik ve kas gelişimimiz için tüketmemiz gereken bir besindir. Sporcular için de ideal bir besin olduğunu ve kavrulmamış olarak tüketilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar