Sağlıklı kemikler için tüketmeniz gereken süper besinler

Sağlıklı bir vücudun en önemli formüllerinden biri beslenme şeklinizde yapacağınız düzenlemelerdir. Sağlıklı kemikler için yapacağınız şey de besinlerinizi seçerken biraz daha dikkatli olmanızdan geçer. İşte bunun için size yardımcı olacak ‘süper besinler’…

Koyu yeşil yapraklı sebzeler
Kalsiyum denince ilk aklımıza gelen besin süt ve süt ürünleridir. Ancak bilinmelidir ki koyu yeşil yapraklı sebzelerin de kalsiyum içeriği oldukça yüksektir. Ispanak, marul, karalahana gibi sebzeler sağlıklı kemiklere sahip olmamıza yardımcıdırlar.

Tatlı patates

Kalsiyumdan sonra kemiklerimiz için en değerli mineraller; potasyum ve magnezyumdur. Bu mineralleri de en dengeli oranda içeren besinlerden birisi tatlı patatestir. Tüketim önerisi olarak biraz zeytinyağı ve sevdiğiniz baharatlar ile fırınlayabilirsiniz.

Greyfurt
C vitamini kemik kaybını önlemeye yardımcı bir vitamindir. Bir orta boy greyfurt ortalama 91 mg C vitamini içermekte ve günlük ihtiyacımız olan vitamininin yarıdan fazlasını karşılamaktadır.

İncir

Hem tazesi hem de kurusu oldukça yoğun miktarda kalsiyum ve potasyum içeren incir, kemikler için ilaç niteliğindedir. Ancak zayıflamak isteyenler yüksek kalori içeriği nedeniyle dikkatli tüketmeli, tek seferde iki orta boyu geçmemelidir.

Yağlı balıklar
Omega-3 ve D vitamini kemik sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Morina, somon gibi yağlı balıklar bu iki değerli bileşeni de içerdiğinden mutlaka tüketilmelidir.

Pişirme yöntemi olarak en sağlıklısı olan fırın ya da ızgara seçeneklerini tercih etmeyi unutmayınız!

Badem
Potasyum ve kalsiyum açısından yağlı tohumların öne çıkan türü bademdir. 2 yemek kaşığı badem yaklaşık 112 mg kalsiyum ve 240 mg potasyum içermektedir. Bu sayede kemik ve kas gelişimimiz için tüketmemiz gereken bir besindir. Sporcular için de ideal bir besin olduğunu ve kavrulmamış olarak tüketilmesi gerektiğini hatırlatalım.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot
Genel
Genel

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot

Aktar Diyari - 31 Ocak 2020

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot Modern tıbbın hayatımıza girmesiyle birlikte ilaç isimlerini şifalı bitki isimlerinden daha iyi bilir olduk. Oysa eski zamanlarda biri bir hastalığa yakalandığında…

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki
Baharatlar
Baharatlar

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki

Aktar Diyari - 30 Ocak 2020

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki Doğal ürünlerin değerinin daha bir bilinir olduğu, hemen herkesin gerçekten "organik" ürünlerin peşine düştüğü zamanlarda yaşıyoruz. Tıpkı çocukluğumuzda…

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
Baharatlar
Baharatlar

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

Aktar Diyari - 29 Ocak 2020

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi! Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar