Sağlıklı bir dolaşım sistemi için tüketmeniz gereken 7 besin

Tüm önemli fizyolojik işlevlerimizin gerçekleşme şartı, kan dolaşımının eksiksiz sağlanması ile ilişkilidir. Sağlıklı bir kan dolaşımının sağlanmasında ise yiyip içtiklerimizin oldukça büyük rolü vardır.

Bozulmuş dolaşım sistemine sahip bireyde; kas krampları, uyuşukluk, el ve ayaklarda soğukluk gibi semptomlara sıkça rastlanmaktadır. Bu semptomlara rastlamamak ve daha sağlıklı bir dolaşıma sahip olmak için aşağıdaki besinlere beslenmenizde yer verebilirsiniz.

Arnavut biberi (Acı biber)
“Kapsaisin” isimli fitokimyasal içeriği sayesinde kan basıncını düşürerek; nitrik oksit ve damarları genişleten (vazodilatasyon etkisi yaratan) bileşiklerin salınımını uyarır. Dokulara iletilen kan akımının hızlanmasına yardımcı olur.

Bu yöntem tamamen damar çeperlerinde bulunan kasların gevşemesi ve böylece kan akımının kolaylaşması ile ilişkilidir. Aynı zamanda bu yöntem ile arterlerde plak oluşumu da engellenmektedir. Bu nedenle ister taze ister toz formunu yemekleriniz ile birlikte tercih etmenizde fayda vardır.

Nar


Nar meyvesi, yapısındaki polifenoller sayesinde damarlarda vazodilatör (genişletici) etki yaratmakta ve bu sayede kanın dokulara daha rahat ulaşabilmesini sağlamaktadır.

Son dönemde yapılan araştırmalar antioksidan kapasitesi yüksek olan bu meyvenin özellikle egzersiz performansında da etkili olduğunu göstermektedir.

19 kişi ile yapılan bir çalışmada; egzersizden 30 dk önce tüketilen 1000 mg nar özünün egzersiz performansında artış sağladığı ve kan damar çeperlerinin genişlediği tespit edilmiştir.

Bir başka çalışmada ise; egzersiz öncesinde ve sırasında 500 ml nar suyu tüketiminin kas hasarını ve ağrısını azalttığı tespit edilmiştir.

Soğan
Kalp sağlığı için oldukça etkili olan flavonoidleri yoğun miktarda içeren soğanı da beslenmemizden eksik etmemeliyiz.

Yine yukarıda bahsettiğimiz besinler gibi kan dolaşımını arttırma ve damarları genişletme etkisi sayesinde salatalara, çorbalar, yemeklere pişmiş/çiğ olarak ekleyebilir ve faydalanabilirsiniz.

23 erkek üzerinde 30 gün süre ile yapılan bir çalışmada; yemeklerden sonra günde 4.3 gram soğan özünün alınması sayesinde kan akışı ve arter genişlemesi iyileşmiş ve dokulara kanlanma artmıştır.

Ayrıca soğanın sağlıklı bileşimi kan akımını iyileştirirken antiinflamatuvar etkisi sayesinde gelişebilecek inflamasyonu önlemeye de yardımcı bir besindir.

Tarçın


Tarçın, içimizi ısıtan harika bir baharattır. Nedeni ise yine kan damarlarına olan genişletme etkisidir.

Hayvanlar üzerinde tarçın ile ilgili yapılan çalışmalar; koroner arterde genişleme ve artan kan akımı ile olumlu sonuçlar vermiştir.

Fareler üzerinde 8 hafta boyunca kg başına 200 mg kadar çubuk tarçın ekstresi verilmiş ve kontrol grubu (tarçın ekstresi verilmeyen fareler) ile kıyaslandığında daha aktif bir dolaşım, daha belirgin kan damarları ve daha hızlı hareketler tespit edilmiştir.

Tip 2 diyabetli 59 birey üzerinde yapılan bir çalışmada ise; düzenli olarak her gün alınan 1200 mg tarçın, 12 hafta sonrasında sistolik kan basıncında 3,4 mmHg düşüş sağlamıştır.

Bu sonuç bizlere tarçın tüketiminin diyabetli bireyler için tehlikeli bir durum olan hipertansiyondan korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Sarımsak
Sarımsak da tıpkı soğan gibi oldukça faydalı ve inflamasyonu gidermeye yardımcı bir besindir.

İçerdiği allisin ve kükürtlü bileşikler sayesinde kan damarlarını gevşeterek daha düşük bir kan basıncı ve daha sağlıklı bir dolaşım sağlamaktadır.

Koroner arter hastalığı olan 42 kişide yapılan bir çalışmada; 3 ay boyunca günde 2 kez olmak üzere 1200 mg allisin içeren sarımsak tableti verilmiş ve kontrol grubu ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak;
allisin alan grubun üst kol arterinde %50 dolaşım artışı tespit edilmiştir.

Yağlı balıklar


Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar önemli derecede omega-3 yağ asidi içerirler. Bu tür yağ asitleri kan damalarındaki nitrik oksit salınımını uyardığından kanlanmayı artırmaya yardımcı olmaktadırlar.

Pancar
Pancar suyunun damar çeperlerini rahatlattığı ve kas dokusunun oksijenlenmesini artırdığı araştırma sonuçlarının göstergesidir. Özellikle düzenli spor yapan bireylerin pancarı beslenmelerine eklemeleri daha sağlıklı bir kas yapısına sahip olmalarına yardımcı olacaktır.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor
Genel
Genel

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor

Aktar Diyari - 23 Ocak 2019

Eğer hastalık belirtileri baş göstermeye başladıysa şifa bulacağınız bu 10 besine sıkı sıkaya sarılın. Doktorlar bile şifayı kaptığında bu besinlerden faydalanmak istiyorlar. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığınızda bazı hastalıklar…

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!
Genel
Genel

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!

Aktar Diyari - 22 Ocak 2019

Sağlıklı gülüşlere kavuşmak için düzenli diş fırçalamanın yanına bu yiyecekleri de dahil edin! Böylelikle hem çürüklerden kurtulmuş olacak hem de bembeyaz dişlere kavuşacaksınız. Dişlerinizi beyazlatmak için yüzlerce…

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin

Aktar Diyari - 21 Ocak 2019

Kontrollü bir şekilde beslendiğinizi düşündüğünüz halde kilo veremiyorsanız yanlış giden bir şeyler vardır sevgili okur. Yediğiniz yiyeceğin son derece masum olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha gözden geçirmeniz…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar