Rooibos (Kırmızı Çalı) Çayının Etkilerini Keşfedin

Rooibos (Kırmızı Çalı) Çayının Müthiş Faydaları Nelerdir? Yazımızı sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bodur bir ağaçtan elde edilen bu çay sadece Güney Afrika’daki Cape Town’ın yakınında bulunan Cedarberg bölgesinde yetişiyor.

Kafeinsizdir
Rooibos bitkisi, doğal olarak, kafeinsizdir. Bu da, kafeinden arındırılmak için kimyasal bir işlemden geçmesine gerek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, kafeinsiz olduğu için, herkes (çocuklar, hamileler) rahatça tüketebilir. Kafein içermediği için, günde kaç bardak içeceğinize dair bir sınırlama yoktur. Güney Afrikalılar bu çayı günde 5-6 bardak tüketirler.

 

Güçlü antioksidanlar içerir
Bu çay, çok çeşitli antioksidanlar içerir. Bu da vücudunuzu pek çok açıdan koruduğu anlamına gelmektedir. Vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına yardımcı olur, anti inflamatuvar etkiye sahiptir ve kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

Bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağlar
Yapılan bazı araştırmalar, rooibos çayının kansere neden olan kimyasalları azalttığını kanıtlamıştır. Bu da kansere karşı koruma sağlar.

Yüksek mineral içeriği
Sağlık için çok önemli olan bazı mineraller, rooibos çayının içinde bulunmaktadır. Bunlar, magnezyum (sinir sistemi için önemlidir), kalsiyum ve manganez (güçlü diş ve kemikler için gereklidir), çinko (metabolizma için önemlidir) ve demir (kanın ve kasların oksijen taşımasını sağlar).

 

 

Kan dolaşımını iyileştirir
İçeriğinde bulunan bir antioksidan çeşidi olan Chysoeriol sayesinde kalp damar hastalıklarına neden olan enzimlerin harekete geçmesini engeller ve kan dolaşımını sağlıklı kılar. Ayrıca rooibos çayı içmek tansiyonu ve kolesterolü düzenler.

Mide rahatsızlıklarına iyi gelir
İçerdiği yüksek oranda flavonoidler sayesinde kramp, ishal ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Flavonoidler spazmları, iltihaplanmayı ve alerjileri azaltır. Bebeklerdeki koliğin ağrısını azaltmaya da yardımcı olur.

Demir emilimine yardımcı olur
Pek çok siyah çayın aksine (siyah çay, içeriğinde bulunan tanenler nedeniyle demir emilimini engellerler) vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Rooibos çayın içinde, siyah çayın yarısı kadar tanen vardır.

Cilt rahatsızlıklarını azaltır
Yeni sonuç veren bir araştırma, rooibos çayı içmenin kişiyi güzelleştirdiğini ortaya koymuştur. Rooibos çayının içeriği, aknenin, sedef hastalığının ve egzamanın iyileşmesini sağlar. Taze demlenmiş ve sonra soğumaya bırakılmış roobios çay poşetini sorunlu bölgenize koyarak iltihaplanmayı azaltıp cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı korur
Düzenli olarak rooibos çayı içmek serbest radikallerin beyin hücrelerine ve sinir sistemi dokusuna zarar vermelerini engelleyerek Alzheimer gibi beyin hastalıklarından kişiyi korur.

Kaliteli uyku sağlar
İstediğiniz miktarda ve saatte içebileceğiniz rooibos çayını insanlar genelde gece tüketmeyi tercih etmektedirler. Çünkü bu çay, gece içildiğinde, uyuyamama hastalığını geçirmeye yardımcı olur. İçerdiği yüksek mineral oranı ve kafeinsiz olması sizi rahatlatır.

Diğer Yazılar

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…
Sağlık
Sağlık

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…

Aktar Diyari - 11 Aralık 2018

Kuzey ve Orta Anadolu'da yetişen, beyaz renkli çiçekler açan, kırmızı renkli meyvesinden meyve suyu elde edilen Gilaburu, yüksek C vitamini içeriğiyle birçok hastalıktan koruma özelliği taşıyor. Medicana…

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar