Metabolizma Hızını 2 Katına Çıkarıp Deli Gibi Yağ Yaktırıyor

Almanya’da birçok doktorun reçetelere doğal kalp ilacı olarak yazdığı alıç,ciltten karaciğere,sindirimden kalbe kadar sayısız faydası olan bir meyve.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı etkisi Avrupa’da da kabul edilen alıç,adı çok fazla duyulmasa da bilenlerin tüketmekten vazgeçemediği bir besin olarak şifa dağıtıyor.

Özellikle kalp destekleyici ve kalp-damar fonksiyonlarını normalize etmek için kullanılan alıç,salamurası ve çayı da yapılan bir meyve.

Alıç’ın Faydaları:

-Tansiyon ve şeker hastalığına karşı etkisi gözlemlenmiştir.Hem yüksek hem düşük tansiyonun kontrol edilmesine yardımcı olur.

– Bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir.İçerdiği bazı bileşenlerin yardımı ile kabızlığı tedavi ettiği gibi,bağırsak enfeksiyonlarını da giderir.

– Alıç,içindeki C vitamini sayesinde,vücutta biriken tehlikeli toksin maddelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur,bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Kalp sağlığına fayda sağlar.Düzenli kullanımda alıç kan akışını arttırarak kan basıncını düşürmekte dolaşımı artırmaktadır.

-Sindirim sistemi üzerinde etkilidir.Bağırsak florası ile ilgili organik bileşenleri barındırmaktadır.Ülserler gibi daha ciddi durumlara kadar tedavi için yardımcı olabilmektedir.

-Sakinleştirici özelliği vardır Bu yüzden,sinirlilik hali ve stres gibi sıkıntıların azalmasına yardımcı olur.

-Yağ yakıcı bir özelliği vardır.Metabolizmayı hızlandırır bu da daha fazla kalori yakmanızı destekler,zayıflamaya yardımcı olur.

-Cildin temizlenmesine ve korunmasına yardımcı olur.

-Koroner kan damarların genişleyip açılmasını sağladığı için,damarlardan daha fazla miktarda kan geçmesine yardımcı olmaktadır.

-Yanık izleri ve yaraların ya da akne ve sivilcelerin tedavisinde iyileştirici özelliği vardır.

-Karaciğer sağlığını koruyucu etkisi vardır.

-Düzenli ve sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlar.

Ancak çok fazla miktarda alıç tüketmek,baş ağrısı, migren,vertigo gibi sağlık problemlerine yol açabilir,dikkat etmek gerekir.

Alıç Çayı Nasıl Hazırlanır?

İnce kıyılmış 1 tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve süzülerek içilir.Balla tatlandırılabilir.Günde 2-3 bardak içilebilir.

Tedavide yalnızca çiçekli alıç yaprağı kullanılmalıdır.Alıç meyvesi veya çiçeksiz yaprağı yeterli etkiye sahip olmadığı için kullanılmamalıdır.

Diğer Yazılar

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi
Genel
Genel

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi

Aktar Diyari - 15 Kasım 2018

Amazon’ların derinliklerine iniyoruz şimdi. Yaklaşık 40-50 metre yükseklikteki ağacının yapraklarında yetişen Brezilya cevizi (Brezilya fıstığı olarak da bilinir) selenyumun doğal gıdası olarak biliniyor. Bu verimli ağaç 1000…

Yoğun Kadının Bakım Rehberi
Güzellik
Güzellik

Yoğun Kadının Bakım Rehberi

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Yoğun temponda cilt bakımı ihmal etme. Pek çoğumuz günlük hayatının büyük bir bölümünü iş yerinde geçiriyor. Tüm gün sabit bir koltukta ve kapalı bir mekanda bulunmak, kan…

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?
Sağlık
Sağlık

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli rol oynuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Bağırsak mikroflorasının sağlığını korumak için probiyotikler ve prebiyotiklere ihtiyaç vardır” diyor.…

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Biliyoruz; o leziz keklere ve donut’lara dayanmadığın günler oluyor. Ancak şekerin metabolizmana, bel ölçüne ve sağlığına büyük bir zarar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki tatlılarla nasıl vedalaşabilir…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar