Küçük Ama Mucizevi “Teff Tohumu”

0

Teff Bitkisi Nedir?
Günümüzde değişen hayat şartlarından dolayı özellikle son yıllarda ortaya çıkan ve artan birçok hastalıktan korunmak amacıyla insanlar genel itibariyle bitkisel ve sağlıklı bir yaşam için yeni araştırmalar yaparak yemek düzenlerine daha dikkat etmeye başlamışlardır.

Bu bakımdan sağlıklı bitkisel besinler arasından yeni yeni popülerleşmeye başlayan teff bitkisi aslında fazla bilinmemesine rağmen günümüzde kullanılan birçok bitkilerden çok daha yararlıdır. Özellikle son yıllarda besin değerleri ile öne çıkan ve bütün dünya tarafından sıkça talep edilen kinoa bitkisinden dahi daha sağlıklı ve besin değerleri yüksek olarak gözükmektedir.

Kinoa bitkisinin aksine teff tahıl grupları içerisinde yer almaktadır. Bu bakımdan teff bitkisi aslında dünyanın en küçük tahıl tanesidir. Kahverengi, beyaz ve kırmızı olmak üzere 3 çeşidi bulunan teff bitkisi senede bir defa ekilmektedir.

Dünya’da en çok Etiyopya’nın belirli kesimlerinden yetişen teff bitkisi ayrıca Mısır, Avustralya, Birleşik Devletler ve Kanada ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Türk damak tadına fazla yabancı olmayan teff bitkisinin tadı çoğunlukla ceviz ve fındığa benzetilmektedir.

Buğday gibi toprağa tohumun serpilmesiyle üretilen teff bitkisi genel itibariyle buğdaya benzese de farklı yönleri de bulunmaktadır. Örneğin buğday sonbahar aylarında ekilip haziran civarında hasat edilirken teff bitkisi Haziran ayı ve sonrasında ekilir ve yaz sonuna kadar hasat yapılabilmektedir.

Teff Tohumu Nedir?
Dünyada khaksir ya da taf olarak da bilinen teff bitkisi tohumu nedir sorusu da sık sık araştırılan sorular arasındadır. Sağlıklı insanlar arasında oldukça sık bir tüketimi olan teff bitkisi özellikle et tüketimini fazla sevmeyen ya da et tüketme olanağı bulunmayan kişiler arasında protein oranın yüksek ve güçlü olmasından dolayı çok sık tüketilmektedir.

Teff Tohumu Faydaları
Teff bitkisinin üretimindeki en önemli aktör olan teff tohumu faydaları arasından tabii ki ilk sırada bu özelliği gelmektedir. Teff tohumu ile birlikte kısa sürede teff bitkisi üretimi yapılabilmektedir. Teff tohumundan yapılabilecek yemeklerden önce en önemli özelliği de budur.

Buğdayın özelliklerine benzeyen teff bitkisi de buğday gibi birçok yemek, ekmek ve benzeri çeşitleri için kullanılabilen teff bitkisi sağlıklı bir yaşam isteyen kişiler tarafından oldukça sık tüketilmektedir.

Çağımızın en önemli hastalıkları arasında yer alan kanser, şeker ve obezite hastalıklarına karşı içindeki besinlerle beraber önemli bir yardım ,çözüm ve koruyucu olanaklar sağlayan teff bitkisi bu bakımdan şeker hastaları tarafından çok sık tüketilmekle birlikte kanserin zararlarına karşı önlemler alan ve beden sağlığına dikkat ederek boy ve kilo endeksi doğrultusunda ideal ve sağlıklı yaşam için gerekli olan kilosuna ulaşmak ve korumak isteyen kişiler tarafından tüketilmektedir.

Kaynak:Zayıflama

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın