Koğuk Suyu Nedir?

Koğuk Suyu“, “Cansuyu” olarak da bilinmektedir. Karabaş otu, Melisa (Oğul Otu) ve Kekik karışımı ile hazırlanmaktadır. Özellikle hazımsızlık, kanı temizlemek, bağırsak gazı ve böbrek rahatsızlıkları için tavsiye edilmektedir.

Koğuk suyunun bağırsaklarda bulunan gazı geçirme özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte mide hazımsızlığına, sinirsel baş ağrılarına iyi gelmektedir. Koğuk suyu can suyu olarakta bilinir. Vücutta bulunan egzamalara iyi gelir. Koğuk suyu aynı zamanda sara hastalığına ve astım hastalığına da iyi gelmektedir. Vücuda zindelik verir.

Kekik, karabaş otu, oğul otu (melisa)karışımı ile hazırlanır. Hazımsızlığa karşı, kanı temizlemek için, mide ve bağırsak gazlarına karşı ve böbrek hastalıklarında kullanılır.

Sara, astım ve egzama yaralarına etki eder, vücuda kuvvet, zindelik verir ve kalbi kuvvetlendirir. Uykusuzluk ve sinirsel baş ağrısına iyi gelir.

Koğuk suyunu böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin kullanmasında fayda vardır. Koğuk suyu sinirsel baş ağrılarına ve uykusuzluk problemlerine de iyi gelmesiyle bilinir. Kalbi kuvvetlendirir. Kullanım şekli sabah akşam bir kahve fincanı tüketilebilir.

Faydaları:

Barsak gazına karşı faydalı
Hazımsızlık
kanı temizlemek
astım,eğzeme ve sara sonucu oluşan yaraları iyileştirir.
Vücudu güçlendirip,zindelik verir
Kalbi güçlendirir
Sinirsel baş ağrılarını giderir
uykusuzluk problemi için faydalıdır.

Diğer Yazılar

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…
Sağlık
Sağlık

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…

Aktar Diyari - 11 Aralık 2018

Kuzey ve Orta Anadolu'da yetişen, beyaz renkli çiçekler açan, kırmızı renkli meyvesinden meyve suyu elde edilen Gilaburu, yüksek C vitamini içeriğiyle birçok hastalıktan koruma özelliği taşıyor. Medicana…

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar