Kilo verdiriyor, yağ yakıyor: İşte çiğ kahvenin faydaları

Modern dünyanın hayatımıza getirdiği en genel alışkanlıklardan birisi de, sabah bir fincan kahve, yemekten sonra kahve, akşam film izlerken kahve! Kahvenin uyandırıcı, konsantrasyonu artırıcı, zihni dinç tutucu etkisi yadsınamaz. Ama bir de ipin ucunu kaçırıp günde 4-5 fincan ya da daha fazla kahve içme rutinine girdiğimizde, kahve bizim için yarardan çok zarar anlamına geliyor.

Hatta bilim insanları bu kahve tüketiminin zararları konusunda pek çok çalışma ile bizleri uyarıyor. İşte bunun da etkisiyle, sağlıklı beslenme sepetlerine son dönemlerde bir de yeşil kahve girdi. Özellikle de zayıflamak isteyenlere yeşil kahve tüketimi öneriliyor. Peki, nedir bu yeşil kahve, nereden çıktı, bizim damak tadımıza ne kadar uygun ya da yeşil kahvenin ne faydası var bir bakalım!


Yeşil kahve

Bildiğimiz, yıllardır tüm evlerin mutfaklarında bulunan kahve türleri konusunda her hangi bir sıkıntımız yok, ama “yeşil kahve” denilince bir kaygı ya da merak içine girdik. Oysaki yeşil kahve, aslında bizim bildiğimiz normal kahvenin kavrulmamış hali, ham halidir. Şöyle ki; kahve çekirdekleri, bizim mutfağımıza gelmeden önce bazı işlemlerden geçiyor, asıl besin değerlerinin bir bölümünü kavrulurken kaybedebiliyor. Ancak yeşil kahve, bizim o yıllardır tükettiğimiz kahvenin kavrulmamış, işlem görmemiş halidir. Yeşil kahve tükettiğimizde, saf kahvenin içeriğinde bulunan tüm yararlı bileşenleri, besinleri alabiliyoruz. Özellikle de yeşil kahvenin içinde bulunan klorejenik asit, tüm vücut sağlığımız ve daha çok da kilo verme sürecimiz için faydalıdır.

Yeşil kahvenin faydaları nelerdir?

Yeşil kahve bolca klorejenik asit içerdiğinden, metabolizmayı hızlandırır ve böylece daha çok kalori yakarız.
Düzenli olarak yeşil kahve tüketiminde yağ yakma metabolizması hızlanır, kilo kaybı daha çabuk olur.
Vücudumuzda hareketsiz kalan ve yağ yakımı daha yavaş olan göbek bölgesi yağlarının erimesi için yeşil kahve tüketilmesi önerilir.
Antioksidanlar bakımından zengindir. Vücutta oluşan toksinleri, ödemi daha kolay dışarı atmayı sağlar.
Serbest radikallerle savaşma gücü yüksektir.
Enerji seviyesini yükseltir ve gün içinde halsiz, yorgun hissetmenin önüne geçer.
Tansiyonu kontrol altında tutar.
Şeker hastalığını önler.
Kolesterolü dengede tutar.
Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını destekler.
Beyni ve sinir sistemini uyanık tutarak konsantrasyonu yükseltir.
Kahve çekirdekleri kavrulduğunda kafein oranları hızla artmaktadır. ancak yeşil kahve kavrulmadığı için kafein sorunu da yaşanmaz.


Yeşil kahve zayıflatır mı?

Hiçbir besin tek başına zayıflatamaz. Şöyle ki; yiyerek, içerek aldığımız kiloları yine yiyerek, içerek vermek gibi bir formül henüz bilim dünyası tarafından keşfedilmedi. Hal böyle olunca da çok yiyerek, içerek aldığımız kiloları, daha az yiyip içerek vermekten daha mantıklı bir yol maalesef yok. Ancak zayıflamaya yardım eden, kilo verme sürecini hızlandıran beslenme alışkanlıklarının varlığı da aşikardır. İşte bu kilo vermeye yardım eden besinlerden birisi de yeşil kahvedir.

Yeşil kahve çekirdeği; kavrulmadan mutfağımıza geldiği için içeriğinde bulunan melanoidler ve diğer faydalı elementler kaybolmadan fincanımızın içine dolar. İşlem görmediği için antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil kahve, elbette ki metabolizmanın çalışma hızını artırır, kalori harcama, yağ yakma sistemleri de daha hızlı çalışır. Bununla birlikte gün içinde bazen fazladan aldığımız kalorilerin de depolanmadan hemen yakılması için de yeşil kahveden yardım alabiliriz.

Yeşil kahve ne kadar sürede zayıflatır?

Her bireyin tüm vücut özellikleri kendisine özel ve biricik olduğu için zayıflama konusu da kişiye göre değişir. Evet, yeşil kahve metabolizmayı hızlandırır. Ancak bu hız herkeste farklı bir boyuttadır. Bu bakımdan zaman, süre vermek yanlış olacaktır. Siz yeşil kahvenin, normal kavrulmuş kahveye göre kilo vermenizde daha etkili olduğunu bilin, yeşil kahve tüketiminizi aynı zamanda daha sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gibi doğru alışkanlıklarla destekleyin kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Zira hiçbir besinden mucize beklemiyoruz, ancak bize yardımcı olan besinleri de beslenme sepetimizden eksik etmiyoruz.

Yeşil kahveyi nereden alalım?

Yeşil kahvenin faydalı olduğu ve zayıflamaya yardım ettiği bilgisi edinildiğinden beri yeşil kahve alma merakı, yeşil kahveye karşı aşırı bir talep doğdu. Maalesef hangi üründe olursa olsun, talep arttığında, o işin de bir sahtesi, hilesi ortaya çıkmakta. Yeliş kahvede de durum bundan pek farklı değil. Bu bakımdan gerçek, kaliteli ve güvenilir olanı tercih etmek, doğru yerlerden alışveriş yapmak gerekiyor.

Yeşil kahve genellikle aktarlarda, büyük marketlerde, bitkisel ürün ve gıda takviyesi satan yerlerde ve internet sitelerinde mevcut. Güvendiğimiz her hangi bir yerden, mecradan yeşil kahve satın alabiliriz.

Yeşil kahvenin zayıflatıcı hapı ve yeşil kahve tozu bulunuyor. Fakat ben kapsül, hap şeklinde olanları tüketmenizi önermiyorum. Bu konuda en doğru yaklaşım, her zaman alışveriş yaptığınız bir aktardan ya da marketten yeşil kahve çekirdekleri alıp kendiniz çekmek ya da hazır çekilmişlerden satın almak olacaktır.

Yeşil kahveyi nasıl hazırlıyoruz?

Yeşil kahveyi aynı Türk kahvesi pişirir gibi pişiriyoruz. Şöyle ki; cezveye 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı yeşil kahve koyuyoruz, piştikten sonra fincana döküp afiyetle içiyoruz. Fakat diğer tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketmemeye dikkat etmeliyiz. Tam olarak etkisini görebilmek için de günde sadece iki kez, tercihen öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce birer fincan yeşil kahve içmek yeterli olacaktır. Başka bir alternatif olarak da yeşil kahve yemeklerden 15 dakika sonrasında tüketildiğinde de aynı faydalı etkiyi gösterecektir.

Yeşil kahvenin zarar var mı?

Doğru yerden aldığımız, kaliteli, orijinal yeşil kahve tamamen doğal bir üründür. Şimdiye kadar günde 2 fincanla sınırlı yeşil kahve tüketiminin her hangi bir kişide olumsuz bir duruma, bir yan etkiye yol açtığı gözlenmemiştir.

Yeşil kahve tüketecek olanlara öneriler

Günde iki fincandan fazla yeşil kahve tüketilmemeli. Zira fazla tüketim; kalp çarpıntısı, kansızlık ve tansiyon gibi sorunlara yol açabilir.
Yeşil kahve, vücudun su tutma kabiliyetini artıran bir üründür. Bu sebeple yeşil kahve tüketenlerin günde ortalama 2,5 litre su tüketmeleri gerekir.
Yeşil kahvenin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanmak istiyorsanız, beslenme programınızı daha sağlıklı bir yönde şekillendirmeli, her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya, yürümeye özen göstermelisiniz. Aksi halde yeşil kahveden beklediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz.
Yeşil kahve, hem renk hem de koku olarak diğer kahvelerden daha farklıdır ve aslında alışma sürecinde diğer kahveler kadar çekici olmayabilir. Bu bakımdan yeşil kahvenize bir çay kaşığından daha az miktarda bal ekleyerek tüketimini daha kolay hale getirebilirsiniz.
Diğer tüm ürünlerde olduğu gibi yeşil kahveyi de bildiğiniz, tanıdığınız, güvendiğiniz mecralardan, kişilerden almaya özen gösterin.
Sadece yeşil kahve tüketerek mucizevi etkiler beklemeyin.

Kaynak:atolga

Diğer Yazılar

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?
Genel
Genel

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalır?

Aktar Diyarı - 13 Haziran 2021

Bir ayda selülit görüntüsü nasıl azalabilir mi? Tatil sezonu açılmışken kadınların baş belası selülit konusu yine gündemdeki yerini aldı. Bu görüntüden hoşlanmayanlar sadece 1 ay içinde selülit…

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!
Genel
Genel

Bu bitkiler ağrı kesici özelliğe sahip!

Aktar Diyarı - 12 Haziran 2021

Bitkilerle tedavi mümkün mü? Koronavirüs pandemisi sürecinde dengeli ve doğal beslenmenin bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu biliniyor. Eski doğal tedavi yöntemlerinin ve alternatif tıbbın ön plana çıktığı bu…

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…
Baharatlar
Baharatlar

Evimizin küçük mucizesi karbonatın öyle çok faydası var ki…

Aktar Diyarı - 11 Haziran 2021

Öyle çok faydası var ki... Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat ne işe yarar? Yıllardır mutfağımızdan eksik etmediğimiz karbonatı hamur işinden temizliğe kadar her alanda güvenle kullanabiliyoruz. Evimizin küçük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar