Kemik ve eklem ağrıları neden olur? Acı biber sürerseniz…

Yaşlılarda daha çok görüldüğünü sandığımız ama aslında yaşla hiçbir alakası olmayan kemik ve eklem ağrılarına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Peki eklem ağrısı neden olur? Eklem ağrılarına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir? Eklem ve kemik ağrılarına yönelik doğal tedavi yöntemleri nelerdir? İşte eklem ve kemik ağrısıyla ilgili tüm merak edilenleri sizler için hazırladık.

DENGESİZ BESLENME NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN İLTİHAPLAR EKLEMLERE YERLEŞİYOR

Kemik hareketlerini kolaylaştıran bir dokudur eklem. Bu yüzden kemiğin hasara uğraması eklemi ciddi boyutta etkilemektedir. Dengesiz beslenme ya da hareket esnasında ortaya çıkan iltihaplar eklemlere yerleşmektedir. Bu da ne yazık ki ciddi deformelere neden olmaktadır. Özellikle kişi hareket ederken bölgede ciddi ağrılar yaşamaktadır. İlerleyen vakitlerde ise Otoimmün denilen hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

KAN DEĞERLERİNDE YAŞANAN ANİ DEĞİŞİMLER EKLEM AĞRILARINA NEDEN OLUYOR

Kemik ve eklem ağrılarının yaşanmasının pek çok faktörü bulunmaktadır. Bu faktörlerden bahsetmek gerekirse, aşırı kilolar ve kan değerlerinde yaşanan ani değişimler eklem ağrılarına sebebiyet vermektedir.

YETERSİZ PROTEİN VE KALSİYUM EKSİKLİĞİ AĞRILARA NEDEN OLUYOR!

Ciddi bir kaza sonrasında ortaya çıkan iskelet tranvmaları ya da kişinin yeterince protein ve kalsiyum alamamasından kaynaklı olarakta bu ağrılar ortaya çıkmaktadır. Eklem ağrılarının oluşmasının bir diğer nedeni ise spor esnasında yapılan dengesiz hareketlerdir. Kaş yapayım derken göz çıkarmamanız gerekior. Uzmanlar, yapılan hareketlerin doğru olup olmadığını anlamak için uzman kontrolünde yapmanızı öneriyor.

BİRDEN FAZLA BELİRTİSİ BULUNUYOR

Kas ve eklem ağrılarına neden olan faktörler nasıl ki çokça bulunmaktaysa birden fazla da belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; kalça üstü oturulduğu esnada kuyruk sokumunda ağrılar, iskelet hareketinde kısıtlanmalar, otururken uyurken kalkarken diz ve ayaklarda şiddetli batmalar ve kısıtlanmalar, kemiklerin birleştiği noktalarda sesler gelmese, bazılarında ise eklem bölgelerinde şişlik ve sertlik gibi belirtiler yaşanması

MASAJLA VÜCUDUNUZU RAHATLATIN

Eklem ve kemik ağrılarına en iyi gelen yöntemlerden biri doğru masak teknikleri ile vücudu rahatlatmaktan geçiyor. Çünkü düzenli kan dolaşımı ağrılara en iyi gelen yollardan biridir. Yapılan araştırmalara göre kan dolaşımı düzene girdiğinde ağrıların geçtiği etkisi gözlemlenmiştir. Özellikle de masaj sırasında kullanılan at kestanesi, ceviz, hint yağı sinirleri uyaran yağlar olduğundan dolayı ağrıları azaltmada oldukça etkilidir.

ACI BİBER AĞRILARI AZALTIYOR

Bir başka araştırma ise acı biberin eklem ve kemik ağrılarına iyi gelerek ağrıyı kestiğini ortaya koymuştur. Özellikle de hafif şiddetde seyreden dizağrılarının %70′ e kadar geçirdiği ortaya çıkmıştır. Yapmanın gereken tek şey, ki yemek kaşığı Hindistan ceviz yağı ile bir yemek kaşığı toz biberi karıştırıp, ağrıyan bölgeye uygulamak. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayınız.

EPSOM TUZU İLE TÜM AĞRILARINIZI YOK EDİN

Epsom tuzu yüksek derecede magnezyum içermektedir. Bu nedenle de sinirleri uyarmaktadır. Uyarılan sinirler ağrıya neden olan iltihap birikimi ya da enfeksiyonlu hücreleri yok eder. Yapmanız gereken tek şey küveti sıcak su ile doldurmak ve içerisine bir miktar epsom tuzu atmak. Daha sonra içine uzanıp su soğuyana kadar bekleyiniz. Bunu ağrı geçene kadar uygulayabilirsiniz.

Kaynak:elma

Diğer Yazılar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!
Baharatlar
Baharatlar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!

Aktar Diyari - 12 Nisan 2019

Yükte hafif olsa da sağlık açısından son derece etkileri büyük karanfilin. Öyle ki günde 2 adet tüketildiğinde neredeyse sağlığımızı garanti altına alıyor. İşte düzenli olarak karanfil tüketmenin…

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!
Sağlık
Sağlık

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!

eda uslu - 26 Mart 2019

C vitamini açısından zengin olan kudret narı, isminin hakkını veren ender besinlerden biri. Yaz aylarında meyvelerini veren kudret narı C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor ve…

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar