Karabuğday Greçka’nın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday,Diğer Bir adıyla Greçka Nedir?
Karabuğday özellikle son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkidir.Karabuğday bir çok yörede “Greçka” ismi ile de bilinmektedir.Türkiye’ye göre daha kurak ve serin iklim koşullarına sahip Çin,Rusya,Ukrayna gibi ülkelerde yetiştirilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan karabuğdayın sağlık açısından bir çok faydası bulunur.

Karabuğday lezzet olarak bulguru anımsatan bir tada sahiptir.

Karabuğday’ın Faydaları:
İçerisinde bol miktarda B vitamini ve magnezyum bulunur.Karabuğday çok iyi bir potasyum,protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Gluten barındırmaması sebebiyle özellikle çölyak hastaları tarafından da tercih edilir.Ayrıca lifli bir yapıya sahiptir.Bu sayede sindirim ve boşaltım sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Özellikle bağırsakların sağlığını korumak açısından önemli bir işleve sahiptir.Hem lifli olması hem de gluten içermemesi sebebiyle diyet listelerinde tavsiye edilen bir besindir.Zayıflamaya yardımcıdır.

Magnezyum bakımından zengin olması sayesinde kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.Diyabet hastaları tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bulunan kolin maddesi sayesinde karaciğer yağlanmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Tansiyon ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır.Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Karabuğdayın içerisinde bol miktarda potasyum bulunur.Potasyum yüksek tansiyonu düşürücü özelliktedir.

Yapılan araştırmalara göre karabuğdayın yiyecek olarak tüketilmesinin dışında karabuğday ile yapılan yastıkların baş ve boyun ağrılarında tedavi edici olduğu görülmüştür.Ayrıca yazın soğuk ısı kışın sıcak ısı torbaları şeklinde kullanılmaktadır.Bu sayede rahat ve kaliteli bir uyku sağlanmaktadır.

Greçka Karabuğday Nerelerde Kullanılır?
Greçke yani karabuğday bir çok yemekte kullanılabilir.Bulgur ve pirinç yerine alternatif olarak karabuğdayı çorba,salata,dolma,pilav her türlü yemekte kullanabilirsiniz.Ayrıca karabuğdayı öğüterek elde edilen unu hamur işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Bu sayede daha sağlıklı,glutensiz hamur işleri elde etmiş olacaksınız.

 

Diğer Yazılar

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi
Genel
Genel

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi

Aktar Diyari - 15 Kasım 2018

Amazon’ların derinliklerine iniyoruz şimdi. Yaklaşık 40-50 metre yükseklikteki ağacının yapraklarında yetişen Brezilya cevizi (Brezilya fıstığı olarak da bilinir) selenyumun doğal gıdası olarak biliniyor. Bu verimli ağaç 1000…

Yoğun Kadının Bakım Rehberi
Güzellik
Güzellik

Yoğun Kadının Bakım Rehberi

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Yoğun temponda cilt bakımı ihmal etme. Pek çoğumuz günlük hayatının büyük bir bölümünü iş yerinde geçiriyor. Tüm gün sabit bir koltukta ve kapalı bir mekanda bulunmak, kan…

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?
Sağlık
Sağlık

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli rol oynuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Bağırsak mikroflorasının sağlığını korumak için probiyotikler ve prebiyotiklere ihtiyaç vardır” diyor.…

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Biliyoruz; o leziz keklere ve donut’lara dayanmadığın günler oluyor. Ancak şekerin metabolizmana, bel ölçüne ve sağlığına büyük bir zarar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki tatlılarla nasıl vedalaşabilir…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar