Karabuğday Greçka’nın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday,Diğer Bir adıyla Greçka Nedir?
Karabuğday özellikle son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkidir.Karabuğday bir çok yörede “Greçka” ismi ile de bilinmektedir.Türkiye’ye göre daha kurak ve serin iklim koşullarına sahip Çin,Rusya,Ukrayna gibi ülkelerde yetiştirilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan karabuğdayın sağlık açısından bir çok faydası bulunur.

Karabuğday lezzet olarak bulguru anımsatan bir tada sahiptir.

Karabuğday’ın Faydaları:
İçerisinde bol miktarda B vitamini ve magnezyum bulunur.Karabuğday çok iyi bir potasyum,protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Gluten barındırmaması sebebiyle özellikle çölyak hastaları tarafından da tercih edilir.Ayrıca lifli bir yapıya sahiptir.Bu sayede sindirim ve boşaltım sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Özellikle bağırsakların sağlığını korumak açısından önemli bir işleve sahiptir.Hem lifli olması hem de gluten içermemesi sebebiyle diyet listelerinde tavsiye edilen bir besindir.Zayıflamaya yardımcıdır.

Magnezyum bakımından zengin olması sayesinde kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.Diyabet hastaları tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bulunan kolin maddesi sayesinde karaciğer yağlanmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Tansiyon ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır.Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Karabuğdayın içerisinde bol miktarda potasyum bulunur.Potasyum yüksek tansiyonu düşürücü özelliktedir.

Yapılan araştırmalara göre karabuğdayın yiyecek olarak tüketilmesinin dışında karabuğday ile yapılan yastıkların baş ve boyun ağrılarında tedavi edici olduğu görülmüştür.Ayrıca yazın soğuk ısı kışın sıcak ısı torbaları şeklinde kullanılmaktadır.Bu sayede rahat ve kaliteli bir uyku sağlanmaktadır.

Greçka Karabuğday Nerelerde Kullanılır?
Greçke yani karabuğday bir çok yemekte kullanılabilir.Bulgur ve pirinç yerine alternatif olarak karabuğdayı çorba,salata,dolma,pilav her türlü yemekte kullanabilirsiniz.Ayrıca karabuğdayı öğüterek elde edilen unu hamur işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Bu sayede daha sağlıklı,glutensiz hamur işleri elde etmiş olacaksınız.

 

Diğer Yazılar

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…
Spor Fitness
Spor Fitness

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Yediği halde kilo almamak, yani hızlı bir metabolizma sahip olanlar için bir lütuf ve her insanın isteğidir. Daha hızlı kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız yazıyı sonuna…

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?
Anne & Bebek
Anne & Bebek

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Çünkü normal zamanda…

Bırakın vücudunuz kendini onarsın: Alkali diyeti
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Bırakın vücudunuz kendini onarsın: Alkali diyeti

Aktar Diyari - 30 Haziran 2020

Çevrenizde giderek daha fazla sayıda insanın sebzeleri çiğ olarak tükettiğini, şekerli ve unlu gıdalardan uzak durduğunu ya da suya limon dilimleri ilave ettiğini fark ediyor olabilirsiniz. Bunun…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar