Karabuğday Greçka’nın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday,Diğer Bir adıyla Greçka Nedir?
Karabuğday özellikle son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkidir.Karabuğday bir çok yörede “Greçka” ismi ile de bilinmektedir.Türkiye’ye göre daha kurak ve serin iklim koşullarına sahip Çin,Rusya,Ukrayna gibi ülkelerde yetiştirilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan karabuğdayın sağlık açısından bir çok faydası bulunur.

Karabuğday lezzet olarak bulguru anımsatan bir tada sahiptir.

Karabuğday’ın Faydaları:
İçerisinde bol miktarda B vitamini ve magnezyum bulunur.Karabuğday çok iyi bir potasyum,protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Gluten barındırmaması sebebiyle özellikle çölyak hastaları tarafından da tercih edilir.Ayrıca lifli bir yapıya sahiptir.Bu sayede sindirim ve boşaltım sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Özellikle bağırsakların sağlığını korumak açısından önemli bir işleve sahiptir.Hem lifli olması hem de gluten içermemesi sebebiyle diyet listelerinde tavsiye edilen bir besindir.Zayıflamaya yardımcıdır.

Magnezyum bakımından zengin olması sayesinde kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.Diyabet hastaları tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bulunan kolin maddesi sayesinde karaciğer yağlanmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Tansiyon ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır.Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Karabuğdayın içerisinde bol miktarda potasyum bulunur.Potasyum yüksek tansiyonu düşürücü özelliktedir.

Yapılan araştırmalara göre karabuğdayın yiyecek olarak tüketilmesinin dışında karabuğday ile yapılan yastıkların baş ve boyun ağrılarında tedavi edici olduğu görülmüştür.Ayrıca yazın soğuk ısı kışın sıcak ısı torbaları şeklinde kullanılmaktadır.Bu sayede rahat ve kaliteli bir uyku sağlanmaktadır.

Greçka Karabuğday Nerelerde Kullanılır?
Greçke yani karabuğday bir çok yemekte kullanılabilir.Bulgur ve pirinç yerine alternatif olarak karabuğdayı çorba,salata,dolma,pilav her türlü yemekte kullanabilirsiniz.Ayrıca karabuğdayı öğüterek elde edilen unu hamur işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Bu sayede daha sağlıklı,glutensiz hamur işleri elde etmiş olacaksınız.

 

Diğer Yazılar

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Uğraşıyoruz ama neden kilo veremiyoruz?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Uğraşıyoruz ama neden kilo veremiyoruz?

Aktar Diyari - 15 Mart 2019

Yaz kapıda! Vücuttaki fazlalıklar göze batmaya başladı. Herkesin isteği ise kısa sürede kilo vermek! Diyetisyen Fulya Bozdemir, bu haftaki yazısında neden kilo veremediğimiz konusunu ele aldı. Kilo…

Neye iyi gelmiyor ki! Karabiber ve balla karıştırdığınızda…
Baharatlar
Baharatlar

Neye iyi gelmiyor ki! Karabiber ve balla karıştırdığınızda…

Aktar Diyari - 13 Mart 2019

Güçlü bir demir deposu olan kimyon, Hint mutfağının demirbaş malzemelerinden biridir. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra kendisi büyük bir şifacıdır ve sağlığımız için oldukça değerlidir. Özellikle çay…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar