Karabuğday Greçka’nın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday,Diğer Bir adıyla Greçka Nedir?
Karabuğday özellikle son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz kuzukulağıgiller ailesinden bir bitkidir.Karabuğday bir çok yörede “Greçka” ismi ile de bilinmektedir.Türkiye’ye göre daha kurak ve serin iklim koşullarına sahip Çin,Rusya,Ukrayna gibi ülkelerde yetiştirilir. Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan karabuğdayın sağlık açısından bir çok faydası bulunur.

Karabuğday lezzet olarak bulguru anımsatan bir tada sahiptir.

Karabuğday’ın Faydaları:
İçerisinde bol miktarda B vitamini ve magnezyum bulunur.Karabuğday çok iyi bir potasyum,protein ve kalsiyum kaynağıdır.

Gluten barındırmaması sebebiyle özellikle çölyak hastaları tarafından da tercih edilir.Ayrıca lifli bir yapıya sahiptir.Bu sayede sindirim ve boşaltım sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

Özellikle bağırsakların sağlığını korumak açısından önemli bir işleve sahiptir.Hem lifli olması hem de gluten içermemesi sebebiyle diyet listelerinde tavsiye edilen bir besindir.Zayıflamaya yardımcıdır.

Magnezyum bakımından zengin olması sayesinde kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.Diyabet hastaları tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bulunan kolin maddesi sayesinde karaciğer yağlanmasını engelleyici özelliğe sahiptir.

Tansiyon ve kolesterolü düşürücü özelliği vardır.Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Karabuğdayın içerisinde bol miktarda potasyum bulunur.Potasyum yüksek tansiyonu düşürücü özelliktedir.

Yapılan araştırmalara göre karabuğdayın yiyecek olarak tüketilmesinin dışında karabuğday ile yapılan yastıkların baş ve boyun ağrılarında tedavi edici olduğu görülmüştür.Ayrıca yazın soğuk ısı kışın sıcak ısı torbaları şeklinde kullanılmaktadır.Bu sayede rahat ve kaliteli bir uyku sağlanmaktadır.

Greçka Karabuğday Nerelerde Kullanılır?
Greçke yani karabuğday bir çok yemekte kullanılabilir.Bulgur ve pirinç yerine alternatif olarak karabuğdayı çorba,salata,dolma,pilav her türlü yemekte kullanabilirsiniz.Ayrıca karabuğdayı öğüterek elde edilen unu hamur işlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Bu sayede daha sağlıklı,glutensiz hamur işleri elde etmiş olacaksınız.

 

Diğer Yazılar

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor
Genel
Genel

Doktorlar şifayı kapınca bu 10 besine sarılıyor

Aktar Diyari - 23 Ocak 2019

Eğer hastalık belirtileri baş göstermeye başladıysa şifa bulacağınız bu 10 besine sıkı sıkaya sarılın. Doktorlar bile şifayı kaptığında bu besinlerden faydalanmak istiyorlar. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığınızda bazı hastalıklar…

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!
Genel
Genel

Sağlıklı dişlerin sırrı bakın hangi yiyeceklerdeymiş!

Aktar Diyari - 22 Ocak 2019

Sağlıklı gülüşlere kavuşmak için düzenli diş fırçalamanın yanına bu yiyecekleri de dahil edin! Böylelikle hem çürüklerden kurtulmuş olacak hem de bembeyaz dişlere kavuşacaksınız. Dişlerinizi beyazlatmak için yüzlerce…

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin

Aktar Diyari - 21 Ocak 2019

Kontrollü bir şekilde beslendiğinizi düşündüğünüz halde kilo veremiyorsanız yanlış giden bir şeyler vardır sevgili okur. Yediğiniz yiyeceğin son derece masum olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha gözden geçirmeniz…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar