Kahve içmek bazen neden daha rahat uyumayı sağlar?

Şehir efsanesi haline gelen durum yıkıldı! Kahve içmek bazen neden daha rahat uyumayı sağlar?

Kahve içmenin genellikle uykuyu olumsuz yönde etkilediği düşünülür. Bu nedenle çoğunlukla uyku saatlerine yakın kahve tüketimine son verilir. Ancak kulaktan kulağa dolaşan ‘kahve uykuyu kaçırır’ ifadesi tamamen doğru bir bilgiyi ifade etmiyor. Hatta kahve içmek bazı durumlarda daha rahat bir uyku çekmenize dahi yardımcı olur.

Şehir efsanesi haline gelen durum yıkıldı! Kahve içmek bazen neden daha rahat uyumayı sağlar?

Dünya genelinde çoğu kişi güne bir fincan kahve içerek başlar. Bunun asıl nedeni aslında sabah mahmurluğunu üzerinden atarak daha zinde bir şekilde güne başlayabilmektir. Ancak bazen kahve uykudan daha fazla verim almanıza yardımcı olabilir. Kahvenin içindeki kafein her ne kadar bir uyarıcı olsa da, bazı insanlar kahve içtikten sonra uykularının geldiğini hissedebilirler. Peki bunun nedeni nedir?

KAFEİN ASLINDA UYKUYU KAÇIRMAZ

Bir grup araştırmacı , yatmadan 4 saat önce kahve içmenin uykuyu kaçırmayacağı sonucuna vardı. Gece geç saatlerde içilen kahvenin direkt olarak uyku üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak bu durumun kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

DAHA YORGUN HİSSEDEBİLİRSİNİZ

Kahve içtikten sonra hiç tuvalete gitme ihtiyacı hissettiniz mi? Bunun nedeni kafeinin idrar söktürücü görevi görmesidir. Başka bir deyişle, muhtemelen daha sık tuvalete gidersiniz. Vücudunuz sıvı kaybettiğinde ise kendinizi yorgun ve uykulu hissedebilirsiniz.

KAN ŞEKERİ SEVİYENİZ DÜŞEBİLİR

Kahvenizi bol şekerli ve kremalı seviyorsanız, içtikten hemen sonra tatlı krizi yaşayabilirsiniz. Vücudunuz işlenmiş şekeri aldığında, kan şekeri seviyeleriniz düşmeye başlar. Sonuç olarak, enerji eksikliği ve yorgunluk hissedebilirsiniz.

STRES ARTIŞI UYKUYU TETİKLEYEBİLİR

Her gün bir fincan kahve içmek vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini iki katına çıkarır. Strese verilen ilk tepki geçtikten sonra, uyku hali ve yorgunluk hissedersiniz.

Kaynak:mynet.com

Diğer Yazılar

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!
Güzellik
Güzellik

El ve Ayak Bakımınıza Özen Gösterin!

Aktar Diyarı - 31 Ağustos 2021

El ve ayak bakımı için kaçırılmayacak ürünler El ve ayak bakımlarınızı özenle yapabileceğiniz birbirinden kullanışlı ürünleri sizler için bir araya getirdik. Çevre ile teması en fazla olan…

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle
Genel
Genel

Bir Fransız Klasiği: Muzlu Sufle

Aktar Diyarı - 27 Ağustos 2021

Bir Fransız klasiği! Klasik sufleye göz kırpan lezzet: Muzlu Sufle   Sufle, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden bir tanesidir. Sufle denildiğinde pek çok kişinin aklına çikolatalı kabarık…

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Yazın Serinleten Lezzet: Kabak Çorbası 🎃

Aktar Diyarı - 26 Ağustos 2021

Yaz sıcaklarında serinletecek! Hem doyurucu hem de hafif soğuk çorba tarifi: Kabak Çorbası Sıcak havalarda vücudun sıvıya olan ihtiyacı artıyor. Gün içinde su tüketiminin yanında besinlerden aldığınız…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar

Aşırı Terleme Sorununa Son!
Sağlık

Aşırı Terleme Sorununa Son!

Aktar Diyarı - 24 Ağustos 2021
Tatlı Krizine Son!
Genel

Tatlı Krizine Son!

Aktar Diyarı - 23 Ağustos 2021