İyi gelmediği bir şey yok! Rönesans’tan günümüze miras kalan İsveç şurubu

İsveç iksiri olarak da bilinen bu sihirli karışım, dönemin ünlü hekimlerinden biri olan Paracelcus’a ait. İçinde birden fazla otu barındıran İsveç şurubu neredeyse tam bir mucize! Alerjik rahatsızlıklardan, böbrek enfeksiyonlarının tedavisine kadar etkili olan doğal karışım için bir kaşığı bile yeterli diyorlar…

İsveç şurubu, ilk keşfedildiği dönemde konyak ile hazırlanıyor ve bu şekilde fayda alınıyormuş. Artık günümüzde konyak kullanmadan bile hazırlamanız mümkün. Alkol yerine elma sirkesi ekleyerek bu sağlık iksirini hazırlayabilirsiniz.

İsveç şurubu hazırlamak için ihtiyacımız olan bazı çeşitli otlar bulunuyor; 7 gram mira, 5.5 gram çedvar, 6.5 gram melek otu, 1 gram besbase, 10 gram sarı sabır, 3.5 gram centinyane, 1 gram safran, 9 gram revent kökü, 1 gram sinameki, 2 gram domuz dikeni, 10 gram kudret helvası, 1 gram tarçın, 5 gram kakule, 1 gram kafur ve 1 gram anason.

İsveç şurubunu hazırlarken konyak yerine 1 kilogram elma sirkesi kullanacağız. Büyük ve kapaklı cam şişenin içine tüm saydığımız malzemeleri ve elma sirkesini koyun. Hazırladığınız karışımı karanlık ve kuru bir ortamda saklayın. Karışımı her gün çalkalamanız gerekiyor.

İki hafta beklettikten sonra şişedeki karışımı iki kere süzün ve koyu renkli bir cam şişeye aktarın. Serin ortamda saklayın.

Nasıl kullanılır?

Mide krampları ve kolit ağrılar için: 1-2 yemek kaşığı İsveç şurubunu aynı oranda su ile seyrelterek içilebilir.

Bağırsak ve midede biriken gazlar için: Papatya çayına bir tatlı kaşığı eklenerek içilebilir.

İştahsızlık için: 2 yemek kaşığı İsveç şurubu yarım çay bardağı suya karıştırılarak aç karna yemeklerden yarım saat önce içilebilir.


Ağız ve diş eti itihaplanmaları için son derece olumlu sonuçlar verir. Bir kaşık İsveç şurubunu suyla inceltip günlük olarak gargara yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise suyla inceltilmiş İsveç şurubu önce ağızda gezdirilir ve ardından yutulur. Günde 2 defa yapıldığında olumlu sonuçlar almamak mümkün değil!

Böcek ısırıkları ve arı sokması için: İlgili bölgeye kompres yapılarak tedavi gerçekleştirilir.

Uçuk ve iltihaplı sivilceler için: Pamuğa bir miktar İsveç şurubu dökün ve ilgili bölgeye kompres yapın. Tedaviyi 2, 3 gün boyunca tekrarlayın.

Nasır tedavisi için: Nasırlı bölge temizlenir. Ardından İsveç şurubuyla ıslattığınız pamukla o bölgeye press yapılır. 3 gün boyunca bu işlem tekrarlanır.

Basit güneş yanıkları tedavisi için: Yanan bölgeye İsveç şurubu sürülebilir. Şurup su toplanmasına engel olur ve acıyı ortadan kaldırır.

Kaynak:my

Diğer Yazılar

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…
Spor Fitness
Spor Fitness

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Yediği halde kilo almamak, yani hızlı bir metabolizma sahip olanlar için bir lütuf ve her insanın isteğidir. Daha hızlı kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız yazıyı sonuna…

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?
Anne & Bebek
Anne & Bebek

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Çünkü normal zamanda…

Bırakın vücudunuz kendini onarsın: Alkali diyeti
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Bırakın vücudunuz kendini onarsın: Alkali diyeti

Aktar Diyari - 30 Haziran 2020

Çevrenizde giderek daha fazla sayıda insanın sebzeleri çiğ olarak tükettiğini, şekerli ve unlu gıdalardan uzak durduğunu ya da suya limon dilimleri ilave ettiğini fark ediyor olabilirsiniz. Bunun…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar