İyi gelmediği bir şey yok! Rönesans’tan günümüze miras kalan İsveç şurubu

İsveç iksiri olarak da bilinen bu sihirli karışım, dönemin ünlü hekimlerinden biri olan Paracelcus’a ait. İçinde birden fazla otu barındıran İsveç şurubu neredeyse tam bir mucize! Alerjik rahatsızlıklardan, böbrek enfeksiyonlarının tedavisine kadar etkili olan doğal karışım için bir kaşığı bile yeterli diyorlar…

İsveç şurubu, ilk keşfedildiği dönemde konyak ile hazırlanıyor ve bu şekilde fayda alınıyormuş. Artık günümüzde konyak kullanmadan bile hazırlamanız mümkün. Alkol yerine elma sirkesi ekleyerek bu sağlık iksirini hazırlayabilirsiniz.

İsveç şurubu hazırlamak için ihtiyacımız olan bazı çeşitli otlar bulunuyor; 7 gram mira, 5.5 gram çedvar, 6.5 gram melek otu, 1 gram besbase, 10 gram sarı sabır, 3.5 gram centinyane, 1 gram safran, 9 gram revent kökü, 1 gram sinameki, 2 gram domuz dikeni, 10 gram kudret helvası, 1 gram tarçın, 5 gram kakule, 1 gram kafur ve 1 gram anason.

İsveç şurubunu hazırlarken konyak yerine 1 kilogram elma sirkesi kullanacağız. Büyük ve kapaklı cam şişenin içine tüm saydığımız malzemeleri ve elma sirkesini koyun. Hazırladığınız karışımı karanlık ve kuru bir ortamda saklayın. Karışımı her gün çalkalamanız gerekiyor.

İki hafta beklettikten sonra şişedeki karışımı iki kere süzün ve koyu renkli bir cam şişeye aktarın. Serin ortamda saklayın.

Nasıl kullanılır?

Mide krampları ve kolit ağrılar için: 1-2 yemek kaşığı İsveç şurubunu aynı oranda su ile seyrelterek içilebilir.

Bağırsak ve midede biriken gazlar için: Papatya çayına bir tatlı kaşığı eklenerek içilebilir.

İştahsızlık için: 2 yemek kaşığı İsveç şurubu yarım çay bardağı suya karıştırılarak aç karna yemeklerden yarım saat önce içilebilir.


Ağız ve diş eti itihaplanmaları için son derece olumlu sonuçlar verir. Bir kaşık İsveç şurubunu suyla inceltip günlük olarak gargara yapabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise suyla inceltilmiş İsveç şurubu önce ağızda gezdirilir ve ardından yutulur. Günde 2 defa yapıldığında olumlu sonuçlar almamak mümkün değil!

Böcek ısırıkları ve arı sokması için: İlgili bölgeye kompres yapılarak tedavi gerçekleştirilir.

Uçuk ve iltihaplı sivilceler için: Pamuğa bir miktar İsveç şurubu dökün ve ilgili bölgeye kompres yapın. Tedaviyi 2, 3 gün boyunca tekrarlayın.

Nasır tedavisi için: Nasırlı bölge temizlenir. Ardından İsveç şurubuyla ıslattığınız pamukla o bölgeye press yapılır. 3 gün boyunca bu işlem tekrarlanır.

Basit güneş yanıkları tedavisi için: Yanan bölgeye İsveç şurubu sürülebilir. Şurup su toplanmasına engel olur ve acıyı ortadan kaldırır.

Kaynak:my

Diğer Yazılar

Acil kilo vermesi gerekenler için: Bir ayda 7 kilo verdiren kekik suyu diyeti
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Acil kilo vermesi gerekenler için: Bir ayda 7 kilo verdiren kekik suyu diyeti

Berkay Berkay - 26 Nisan 2019

Yazı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, kış kilolarından kurtulmak isteyenler için hızlı bir şekilde yağ yaktıracak kekik suyu diyetinden bahsedeceğiz. Özellikle et ve tavuk yemeklerine enfes aroma katan…

Diyet yapanların tok kalmak için tercih ettikleri en önemli besin!
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Diyet yapanların tok kalmak için tercih ettikleri en önemli besin!

Berkay Berkay - 26 Nisan 2019

Kilo vermek isteyenler için süper besini açıklıyoruz! İşte hem tok kalmanıza yardımcı olacak hem de yağlarınızı hızlı bir şekilde yakmanıza neden olacak elma hakkında bilgiler! Kalorisi oldukça…

Sadece 2 yemek kaşığı tüketerek göbeğinizden kurtulabliirsiniz!
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Sadece 2 yemek kaşığı tüketerek göbeğinizden kurtulabliirsiniz!

Berkay Berkay - 26 Nisan 2019

Bir türlü karın yağlarınızla vedalaşamıyorsanız size inatçı yağları kökünden sökecek bir formülle geliyoruz. İşte beslenme uzmanlarının önerdiği o yöntem. Karın çevresinde biriken inatçı yağlar, genelde bağırsak tembelliği…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar