İster tazesi ister kurusu: Nanenin 6 faydası

Nane, hem taze hem de kurutulmuş formda, gıdalarda, kozmetikte, dekorasyonda, alternatif olarak kullanılan bir bitki türüdür.

Özellikle serinletici, ferahlatıcı bir etkiye sahip olan sınırlı besinlerden bir tanesidir. Salatalara, içme sularına, yemeklere, pilavlara rahatça eklenebilmekte ve sağladığı faydaların yanı sıra yemeklerin lezzetini de arttırmaktadır.

1/3 bardak dolusu taze nanenin besin değerlerini değerlendirecek olursak yaklaşık olarak:

6 kalori enerji
1 gr lif
içermektedir.

Araştırma sonuçlarına göre nanenin faydalı olduğu noktaları sizler için özetledik:

Göz sağlığını korumaya yardımcıdır.
Yağda eriyen bir vitamin olan A vitamini, göz sağlığınız için oldukça faydalıdır. Nane ise diğer bitkilere oranla daha iyi bir A vitamini içeriğine sahiptir. Dolayısıyla nane tüketmek gözlerinize iyi gelecektir.

İrritabl Bağırsak Sendromu sıkıntılarını rahatlatmaya yardımcıdır.
İrritabl bağırsak sendromu; mide ağrısı, gaz, şişkinlik, değişken dışkılama alışkanlıkları ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmalara göre nane ya da nane yağı-özütü içeren besinler tüketmek, IBS dediğimiz bu hastalığın semptomlarında rahatlama sağlamıştır.

Hazımsızlık sorununu gidermeye yardımcıdır.


Hazımsızlık, yediğimiz besinlerin bağırsak kanalına geçmeden midede rahatsız edici şekilde uzun süre kalması ve buna bağlı şişkinlik ve huzursuzluk hali yaratması durumudur. Yapılan çalışmalar, özellikle taze nane tüketiminin bu soruna iyi geldiğini göstermiştir. Buna göre hazımsızlık hissettiğiniz durumlarda taze nane yaprağı tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Beyin sağlığını korumaya ve geliştirmeye yardımcıdır.
Nane, kendine has aroması sayesinde beyin hücrelerinde dolaşımı arttırmakta böylece hücrelerin canlılığını korumaktadır. Sağlıklı beyin hücrelerine sahip olmak daha genç ve daha sağlıklı bir beyne sahip olmak demektir.

Gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi durumlarda nefes açmaya yardımcıdır.
Grip ve soğuk algınlığında en çok şikayet edilen durumlardan birisi burun tıkanıklığıdır. Bu hastalıkların kolay atlatılabilmesi yeterli ve temiz hava alımı ile çok ilişkilidir. Nane ya da mentol esansı, burundaki tıkalı kanalları açmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha rahat nefes alarak tüm vücut hücreleri oksijene doymaktadır.

Kötü nefesi maskelemeye yardımcıdır.
Nane, antibakteriyel özelliği sayesinde ağızda kokuya sebep olan yok edilmesine yardımcı olmakta böylece ağız ve diş sağlığımızı korumaya destek olmaktadır.

Kaynak:up

Diğer Yazılar

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep
Meyveler
Meyveler

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep

Aktar Diyari - 19 Şubat 2019

Goji meyvesi, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan şifalı bir meyvedir. Bu lezzetli kırmızı taneler, yüksek oranda antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirerek ömrü uzatır. Batı dünyasında süper…

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar