Hibiskus Şerbeti Nasıl Yapılır?

Hibiskus Şerbeti
Hibiskus bitkisinin kafeinsiz olma gibi bir özelliği bulunmaktadır ve aynı zamanda yüksek C vitamini oranına sahip olması açısından, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hibiskus bitkisinin şerbet formunda düzenli olarak tüketilmesi ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan tansiyon rahatsızlıklarına iyi gelerek, yüksek tansiyonu düşürür. Tip 2 diyabette bulunan yüksek kan basıncını düşürmek için de tüketilmektedir. Aynı zamanda hibiskus bitkisi çok iyi bir antioksidandır, kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir. Mide kanserine karşı tam koruma sağlamaktadır. Sindirim sistemini hızlı bir şekilde çalıştırarak, şişkinliğin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı insan vücudunu korumaktadır. Diyet yapanların en ideal içeceklerinden biri olan hibiskus bitkisinin çayı kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Malzemeler :

1, 5 litre sıcak su, yani 7 buçuk su bardağı
1 yemek kaşığı hibiskus
1 adet elma
1 tatlı kaşığı karanfil
1 çay kaşığı tane karabiber
1 adet çubuk tarçın
Hazırlanışı :

Yağ yakıcı hibiskus şerbeti yapımı için, ilk olarak bir buçuk litre, yani yedi su bardağı sıcak suyu derin bir tencereye boşaltın.
Daha sonra tencereyi ocağın üzerine alarak, orta ateşte kaynamaya bırakın.
Ardından kaynayan suya hibiskus, elma, karanfil, karabiber ve çubuk tarçını ilave edin.
Hibiskus şerbeti için bu karışımı bir süre boyunca kaynatın.
Kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatarak, ocaktan alın.
Oda ısısında soğumaya bırakın: soğuduktan sonra, bir süzgeç yardımı ile şerbeti süzün. Bir şişeye ya da sürahiye doldurarak servise hazır hale getirin.
Hibiskus Şerbetini Faydaları
Hibiskus bitkisinin şerbet formunda düzenli olarak tüketilmesi yüksek kan basıncını düşürmektedir.
Bazı uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, hibiskus bitkisini iki bardak içildiği vakit, hipertansiyon hastaları üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır.
Hibiskus çiçeğinin şerbet formunda düzenli olarak tüketilmesi durumunda, bitkinin içeriğinde yer alan flavonoid gibi birtakım maddelerin faydaları insan vücudunda olumlu etkisini göstermeye başlamaktadır.
Hibiskus bitkisinin şerbet formunda tüketilmesi herkese fayda sağlamamaktadır. Çünkü her metabolizmanın vitamin, mineral ve diğer maddeler açısından tüm değerler tamamen farklıdır. İnsanların vücudunun hassas olduğu besinler de birbirinden tamamen farklıdır.
Hibiskus bitkisinin şerbet formunda düzenli olarak içilmesi, insan vücudunda yer alan aşırı yağlanmaları yavaş yavaş yok eder.
Bağırsakları temizler ve kabızlığı yok eder. Bağırsak parazitlerinden vücudu tamamen kurtarır.
Aynı zamanda kalbe çok faydası bulunmaktadır.
Damla hastalığı tedavisinde çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.
Böbrek taşları üzerinde çok olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

Diğer Yazılar

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları

Aktar Diyari - 8 Aralık 2018

Hindistan'da yetişen moringa bitkisi çay şeklinde tüketildiğinde vücudunuza birçok yarar sağlayabilir. Oldukça popüler bir hal alan moringa çayını dikkatli tüketmek gerekiyor çünkü kontrolsüz tüketimi ise vücuda zarar…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar