Pekmez Çeşitlerinin Faydaları

Pekmez… Şifalıdır, lezzetlidir, manilere, tekerlemelere konu olmuştur. Tahin ile birleşince daha bi güzel olur. Birçok pekmez çeşidi bulunuyor bildiğiniz üzere. Gel gelelim hangi pekmez neyden yapılır ve faydaları nedir?

Üzüm Pekmezi

En yaygın olarak sofraya gelen üzüm pekmezidir. Çıkışı çok ilginçtir bu pekmezin, üzümün bolca yetiştiği yerlerde kalan üzümleri değerlendirmek için yapılmış ilk zamanlar. Ancak daha sonra tadından ziyade faydasının namı yürüyünce özel olarak pekmezlik üzüm üretimleri başlamış.

Üzüm Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Düzenli tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan enerji ve karbonhidratı sağlar. İçinde ayrıca; demir, magnezyum, potasyum bulunur ve günde bir kaşık tüketerek bile bunları alabilirsiniz. Vücuda kan yapar, kansızlığa iyi gelir. İçinde yer alan şekerler tamamen doğaldır ve bunlar, insan vücudu tarafından hızla emilerek metabolizmayı hızlandırır. 100 gram üzüm pekmezi; 175 gram kırmızı et ve 500 ml inek sütüne eş değer kalori/enerjiye sahiptir.

İştahsızlığa iyi gelir. Bebeklerin gelişimini destekleyerek yeni doğum yapmış kadınların sütünü artırır. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır ve damar hastalıklarının önüne geçer. Doğal bir antiaging’dir (yaşlanma karşıtıdır). Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar sonucunda ciltte oluşan bozulmaları onarır.

Dut Pekmezi

Yakın zamanda popüler olan dut pekmezi, raflarda yerini beyaz dut pekmezi olarak da almaya başladı. Yapımında kullanılan dut, normalde çok tatlı bir meyve olsa da bu meyvenin pekmez hali hafif buruk ve acı bir tada sahiptir.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Anemi hastalığına iyi gelen yiyeceklerden birisidir. Üzüm pekmezinde olduğu gibi kansızlık çeken kişilere yardımcı olur, kan yapar. Mide rahatsızlıklarının önüne geçerek mideyi rahatlatır. Ülser ve gastrit şikayeti bulunan insanlar özellikle dut pekmezi tüketmelidir. Solunum yollarına iyi gelerek astım ve bronşitin tedavisinde etkilidir.

Kış aylarında vücudun direncini artırarak soğuğa karşı korur. Spor öncesi tüketildiğinde enerji verir. Büyüme çağındaki çocukların beyin gelişimini destekler. Suyla seyreltildikten sonra gargara olarak kullanmak, ağız ve boğaz enfeksiyonlarının oluşumunu engeller. Özellikle çocuklarda çokça rastlanan pamukçuk hastalığına iyi gelir.

Keçiboynuzu Pekmezi

Bir diğer adı da Harnup pekmezi olan bu pekmezimiz en yaygın olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde karşımıza çıkar. Diğer pekmezlere göre daha yoğun bir kıvama ve koyu renge sahiptir. Ayrıca hafif kekremsi bir tadı vardır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu pekmezi diğer pekmezlere oranla kalsiyum açısından daha zengindir. Bu özelliği sayesinde, kemik sağlığına ve kemik erimesine iyi gelir. İçinde yoğun şekilde bulunan E vitamini; astım, bronşit başta olmak üzere grip ve nezleyle savaşır. Kronik öksürüklerin tedavisinde en etkili pekmezdir.

Sindirim sistemi hastalıklarına da etki ederek şişkinliği önler. İçerdiği sodyum ve potasyum sayesinde karaciğer sağlığında etkilidir. Kalp çarpıntılarını önler, kalp sağlığına iyi gelir. Cinselliğe de iyi gelerek vücuda enerji sağlar.

Andız Pekmezi

 

Andız ağacının tüm nimetlerinden faydalanarak elde edilir. Öyle ki yapımında kozalaklarının özü de kullanılır ağacın meyveleri de… Bu pekmez nasıl şifa deposu olmasın?

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Saç ve saç diplerini besleyerek saç dökülmelerini önler. Ağız içinde oluşan aft ve yaraların tedavisinde etkilidir. Hastalıklara bağlı oluşan ateşin düşmesine yardımcı olur. Diğer pekmezlerde olduğu gibi andız pekmezi de balgam söktürür. Yine diğer pekmezlerde olduğu gibi solunum yollarına etki ederek bronşite de iyi gelir. Dalak sağlığını destekler ve hastalıklardan korur.

Gut hastalığına iyi gelen pekmezdir. Vücudun içinde oluşan ve biriken toksinlerin dışarı atılımına yardımcı olur. İdrar yollarındaki iltihabın çözülmesine yardımcı olur. Ciltte oluşan iltihap, çıban ve sivilcelere haricen sürerek yok etmenize yardımcı olur.

Şeker Pancarı Pekmezi

İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan pekmezlerden birisidir. (Diğer pekmezler de aynı şekilde katkı maddesi olmadan üretiliyor ancak şeker pancarı pekmezi yaygın olmadığı için bu bilgiyi vermek istedik) Şeker pancarı toplandıktan sonra üzerindeki topraklardan arındırılıp pekmez haline gelir.

Şeker Pancarı Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış hastalıklarına karşı vücudu korur. Sağladığı doğal enerji insana hareket kabiliyeti sağlar, sporu destekler. Yenildikten sonra vücut ısısını yükselten pekmezdir. Bu nedenle kışın tüketimi artar. Vücudun ihtiyacı olan demirin büyük miktarını sağlar. Kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum bakımından zengindir. Anlık mide yanmalarına ve ekşimelerine iyi gelir.

Zayıf ve yorgun düşen bünyeye enerji verir. Düzenli ve sağlıklı kilo alımını artırır. Yüksek tansiyondan şikayetçi insanların tüketmesi önerilir. Ağır yenilen öğünlerden sonra tüketildiğinde hazmı kolaylaştırır. Sizin en çok sevdiğiniz ve bolca tükettiğiniz pekmez nedir? Yorum olarak yazın.

Diğer Yazılar

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Dr. Mehmet Öz açıkladı: Bu besinleri tüketen hasta olmuyor!
Meyveler
Meyveler

Dr. Mehmet Öz açıkladı: Bu besinleri tüketen hasta olmuyor!

Aktar Diyari - 11 Şubat 2019

Ünlü hekim Mehmet Öz kışın sağlığınızı garanti altına almaya sağlayacak beslenme yöntemlerini açıkladı. Üstelik bu besinler sayesinde hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir hem de hızlı bir şekilde kilo…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar