Günde 2 Bardak Süt Yüksek Tansiyona Birebir

İnsan sağlığı için sayısız faydası bulunan,kalsiyum ve fosfor açısından zengin bir besin olan süt,hipertansiyon için de büyük önem arz ediyor.

Günümüz koşullarında hipertansiyon çoğu kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Geçtiğimiz yıl sonuna doğru ABD Kalp Derneği’nin yüksek tansiyon sınırını “14’e dokuz”dan, “13’e sekiz” indirmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen yüksek tansiyon ciddi ve kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır.

Bilim insanları konuyla ilgili birçok çalışma yaparken,sütün yüksek tansiyon hastaları için bir çözüm olduğu belirtildi.

2 Bardak Etkili

Uzmanlara göre, günde 2 bardak süt içmek hipertansiyon hastaları çözüm sağlayacak sonuçlar içeriyor. Protein, fosfor, kalsiyum gibi öğelerin kan basıncının düşürülmesinde olumlu etki yaptığını kaydeden uzmanlar, bu özelliği nedeniyle de tansiyonu kontrol altına almada sorun yaşayan hastaların günde 2 bardak süt içmeye özen göstermesi gerektiğini belirtiyor.

Hipertansiyonun ilerleyen zamanlarda böbrek, kalp, göz ve beyine kan götüren atar damarlarda hasar oluşturduğu, bunu ortadan kaldırmaya yönelik olarak hastaların da dikkat etmesi gerektiği kaydediliyor.Bu noktada küçük yaştan itibaren düzenli süt içmenin önemi vurgulanırken,günde 2 bardak süt ile tansiyonun dengeleneceği belirtiliyor.Çünkü bilindiği gibi süt,kalsiyum ve fosfor açısından en zengin besinlerin başında geliyor.

Hipertansiyonu Olanlara Öneri

Hipertansiyon sorunu yaşayanlar,yağsız ve az yağlı süt ürünleri içeren besinler tüketmeye özen göstermeliler.Ayrıca,yağ ve kolesterol düzeyi düşük,proteini hafif bir diyet bu rahatsızlığı yaşayanlar için iyi gelecektir.

Diğer Yazılar

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları

Aktar Diyari - 8 Aralık 2018

Hindistan'da yetişen moringa bitkisi çay şeklinde tüketildiğinde vücudunuza birçok yarar sağlayabilir. Oldukça popüler bir hal alan moringa çayını dikkatli tüketmek gerekiyor çünkü kontrolsüz tüketimi ise vücuda zarar…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar