Günde 2 Bardak Süt Yüksek Tansiyona Birebir

İnsan sağlığı için sayısız faydası bulunan,kalsiyum ve fosfor açısından zengin bir besin olan süt,hipertansiyon için de büyük önem arz ediyor.

Günümüz koşullarında hipertansiyon çoğu kişinin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Geçtiğimiz yıl sonuna doğru ABD Kalp Derneği’nin yüksek tansiyon sınırını “14’e dokuz”dan, “13’e sekiz” indirmesiyle birlikte yeniden gündeme gelen yüksek tansiyon ciddi ve kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır.

Bilim insanları konuyla ilgili birçok çalışma yaparken,sütün yüksek tansiyon hastaları için bir çözüm olduğu belirtildi.

2 Bardak Etkili

Uzmanlara göre, günde 2 bardak süt içmek hipertansiyon hastaları çözüm sağlayacak sonuçlar içeriyor. Protein, fosfor, kalsiyum gibi öğelerin kan basıncının düşürülmesinde olumlu etki yaptığını kaydeden uzmanlar, bu özelliği nedeniyle de tansiyonu kontrol altına almada sorun yaşayan hastaların günde 2 bardak süt içmeye özen göstermesi gerektiğini belirtiyor.

Hipertansiyonun ilerleyen zamanlarda böbrek, kalp, göz ve beyine kan götüren atar damarlarda hasar oluşturduğu, bunu ortadan kaldırmaya yönelik olarak hastaların da dikkat etmesi gerektiği kaydediliyor.Bu noktada küçük yaştan itibaren düzenli süt içmenin önemi vurgulanırken,günde 2 bardak süt ile tansiyonun dengeleneceği belirtiliyor.Çünkü bilindiği gibi süt,kalsiyum ve fosfor açısından en zengin besinlerin başında geliyor.

Hipertansiyonu Olanlara Öneri

Hipertansiyon sorunu yaşayanlar,yağsız ve az yağlı süt ürünleri içeren besinler tüketmeye özen göstermeliler.Ayrıca,yağ ve kolesterol düzeyi düşük,proteini hafif bir diyet bu rahatsızlığı yaşayanlar için iyi gelecektir.

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar