Göz kuruluğu için evde çözümler

Gözler en çok kullandığımız organlarımız arasında yer alıyorlar ve onlar olmadan hayatımızı idame ettirmek bile bir hayli zorlaşıyor. Ancak gözler çok hassas yapılardır ve rüzgar, sıcaklık gibi etkenlerden dolayı bile hemen rahatsızlanabilirler. Bilhassa göz kuruluğu, pek çok kişinin ortak sıkıntıları arasında yer alıyor.

Göz kuruluğu gözyaşı bezlerinin yetersiz kalmaları veya gözdeki yaşların hızlıca buharlaşması sonucunda ortaya çıkıyor ancak evde hazırlayabileceğiniz bazı çözümler ile bu sorundan hızla kurtulmanız da mümkün.

Hint Yağı

1-2 damla soğuk sıkım organik hint yağını gözlerinize damlatın. Eğer saf yağ bulamazsanız hint yağından üretilmiş göz damlalarını da kullanabilirsiniz.

Hint yağının bu konuda etkili olmasının en büyük sebebi, bu bitkinin çekirdeklerinde bol miktarda ricinoleik asit bulunmasıdır. Bu asit sayesinde doğal bir yağlama kabiliyeti kazanır ve aynı zamanda yanma ve kaşınmaları azaltan anti-inflamatuvar bir özelliğe sahiptir.

Hindistan Cevizi Yağı


%100 organik hindistan cevizi yağının bir kaç damlasını gözlerinize damlatın ve gözlerinizi kırparak emilmesini sağlayın. Her sabah bu işlemi yapabilirsiniz.

Hindistan cevizinde kaprik asit ve laurik asit adlı iki yağ asidi bulunur ve bunlar cilt ve saç için faydalıdırlar. Ayrıca iyi birer nemlendirici ve anti-inflamatuvar olduklarından dolayı gözlerin yağlanmasına katkıda bulunur, kuru ve kaşınan gözlere iyi gelirler.

Vitamin ve Besinler


Kuru göz sendromu, vitamin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Çalışmalar D, B12 ve A vitamini eksikliklerinin bu hususta önemli olduklarını gösteriyorlar. Bu yüzden beslenmenize bu vitaminler bakımından zengin gıdaları eklemeniz iyi olacaktır. Yumurta sarısı, portakal suyu, havuç, ıspanak, brokoli ve tereyağı gibi ürünlerde D ve A vitamini bol bulunur.

Ayrıca balık ürünleri, ıspanak, soya fasulyesi ve chia tohumları tüketerek omega-3 yağ asitleri de alabilirsiniz. Bu yağ asitleri gözün nemlendirici üretimini hızlandırırlar. Bu besinleri besin desteklerinden de alabilirsiniz.

Salatalık


Soğuk bir salatalığı yuvarlak şekilde dilimleyin ve gözlerinizi kapattıktan sonra üstlerine koyun. Günde 2-3 defa bunu yapabilirsiniz.

Salatalık en iyi göz nemlendirme araçlarından birisidir. Zira içerisinde bol miktarda su bulunur ve A vitaminine de sahip olduğundan dolayı haricen kullanımı fayda sağlar.

Papatya Çayı


1 çay kaşığı kuru papatyayı sıcak suyun içerisine koyun ve 10 dakika demleyin. Süzdükten sonra buzdolabında soğutun. Şimdi pamuğu çaya bandırabilir ve gözlerinizi kapattıktan sonra 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletebilirsiniz. Günde 3-4 defa uygulanması mümkündür.

Papatya kuru ve inflamasyon olan gözler için iyidir çünkü rahatlatıcı bir etkisi vardır. Doğal bir anti-inflamatuvar ve yatıştırıcı olduğu için gözlerdeki kayıp nemi yerine getirir ve rahatsızlığa son verir.

Rezene Tohumu Çayı


1 çay kaşığı rezene tohumunu 10-15 dakika boyunca kaynayan bir suda demleyin ve sonra biraz soğumasına müsaade edin. Sonra pamukları çaya bandırın ve gözlerinizi kapattıktan sonra üstlerine koyun. 10 dakika bekleyince kaldırabilirsiniz. Bu işlem günde 2-3 defa uygulanabilir.

Rezene tohumunda anethole adlı bir madde bulunur ve bu madde yatıştırıcı etkiler gösterir. Ayrıca anti-inflamatuvar olduğundan dolayı rahatsızlığı engeller, gözlerdeki nemi korur.

Yoğurt


1 kase yoğurdu her gün tüketmeyi unutmamalısınız. Yoğurt kuru gözlere iyi gelir çünkü B ve D vitaminleri bakımından zengindir. Bu vitaminlerin tüketiminin kuru göz sendromunu doğal yoldan tedavi ettiği görülmüştür.

Aloe Vera


Biraz aloe vera jelini günde 2 defa göz kapaklarınıza yedirerek sürebilirsiniz.

Aloe verada ethanol ve etil asetat bol bulunur ve bunların iyileştirici özellikleri vardır. Dolayısıyla göz ve göze bağlı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Buna ek olarak doğal bir antioksidan olduğundan serbest radikaller ile de savaşır. Ancak doğrudan gözlerinize sürmediğinizden emin olun, sadece göz kapaklarına sürülmeli.

Lavanta Öz Yağı


3-4 damla lavanta öz yağını suya damlatın, temiz bir bezi bu suya bandırın. Fazla suyu sıkın ve bezi gözlerinizin üstüne koyun. 5-10 dakika bekledikten sonra tekrarlayın ve günde 3 defa yapabilirsiniz.

Lavanta yağının anti-inflamatuvar, antioksidan ve analjezik özellikleri mevcuttur. Bu durum gözlerdeki rahatsızlığa engel olur ve rahatlama sağlar.

Papatya Yağı


3-4 damla papatya yağını ılık suya koyun, bezi bu suyla ıslatın ve sıktıktan sonra gözlerinizin üzerinde 10 dakika bekletin. Günde bir kaç defa yapabilirsiniz.

Papatya yağının özellikleri papatya çayı gibidir ve bu nedenle gözleri rahatlatır. Ayrıca dermatit gibi cilt problemlerinde de kullanılabilir.

Zeytinyağı


Parmağınızın ucuna bir kaç damla zeytinyağı alın ve göz kapaklarınıza masaj yaparak sürün. Bir kaç dakika gözlerinizi ellerinizle kapatın. Hemen yıkamayın çünkü cildin zeytinyağını emmesine müsaade etmelisiniz. Günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağında oleic asit ve linoleic asit adlı yağ asitleri bulunur ve bu da iyi bir yağlanma sağlarken gözün nemini de yerine getirir. Ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikler gösterdiği için gözlerdeki rahatsızlıklara da iyi gelir.

Balık Yağı


Günde bir defa 1000-1200 mg’lık 2 balık yağı kapsülü alabilirsiniz.

Balık yağı kuru gözler için en iyi çözümlerden birisidir ve doğal bir çözüm imkanı sunar. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı, retina sağlığına ve görüşe katkı sağlar. Ancak bu besin desteklerini almadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı


Keten tohumu yağında omega-3 yağ asitleri bol bulunur ve bunun yanında ALA adlı bir asit de yer alıyor. Bu asit daha sonra 2 farklı omega-3 yağ asidine dönüştürülür. Bu asitler göz sağlığına iyi gelirler ve kuruluk belirtilerini ortadan kaldırırlar. Bir çalışmada günde 2000 mg keten tohumu yağı verilen bireylerin göz kuruluğu problemlerinden kurtuldukları görülmüştür.

Dilerseniz doğrudan keten tohumunu da tüketebilirsiniz.

Limon Suyu


Yarım çay kaşığı limon suyunu suya katın ve bu karışımla 20-30 saniye gözlerinizi yıkayın. Her sabah yapabilirsiniz.

Kuru gözlerin pH düzeyi 8’e yakındır ve limonun sitrik asidi gözün tekrar doğru asiditeye gelmesine yardımcı olur.

Yeşil Çay Ekstraktı


Yeşil çay poşetini sıcak suya koyun ve 15 dakika demleyin. Daha sonra pamuğu çaya batırın ve kapalı gözkapaklarınızın üzerine yerleştirdikten sonra on dakika bekleyin. Günde bir kaç defa uygulayabilirsiniz.

Yeşil çay ekstraktı, haricen uygulandığı zaman kuru gözlere iyi gelir. EGCG adlı bir bileşen sayesinde anti-inflamatuvar özellikler gösterir ve ayrıca iyi bir antioksidandır.

Bal


1 yemek kaşığı organik balı yarım bardak önceden kaynatılmış ve soğutulmuş suya katın. İyice karıştırın ve daha sonra gözlerinize bu solüsyonu damlatın. Günde 2-3 defa yapabilirsiniz.

Bal yüksek oranda antiseptiktir ve anti-inflamatuvar özellikler gösterir. Bu nedenle göz kuruluğuna engel olur ve enfeksiyonları da engeller. Ayrıca nemlendirici özellikleri gözlerin nemli kalmasına yardımcı olur.

Sıcak Kompres
Temiz bir bezi sıcak bir suya batırın ve sıktıktan sonra gözlerinizin üzerinde 5-10 dakika tutun. Günde bir kaç defa yapabilirsiniz.
Sıcak kompresin nemi ve sıcaklığı, gözün yaş tabakasını kalınlaştırır ve kuru göz problemini engeller.

Kaynak:ayşe

Diğer Yazılar

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için…
Genel
Genel

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için…

Aktar Diyari - 10 Ağustos 2020

Cilt pürüzsüzleştiren zerdeçal kremi tarifi bebeksi bir görünüm için... Cildi pürüzsüzleştiren zerdeçal serumu nasıl yapılır? Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz zerdeçalın serumunu evde hazırlamaya ne dersiniz? İşte…

Cinsel gücüm artsın ama nasıl?
Cinsellik
Cinsellik

Cinsel gücüm artsın ama nasıl?

Aktar Diyari - 29 Temmuz 2020

Cinsellik, hem bedensel hem de ruhsal birlikteliğin sağlanması adına çiftlerin oldukça önemsemesi gereken bir konudur. Cinsel gücü artırmaya ne iyi gelir? Sağlıklı bir cinsel yaşam ilişkilerin temel…

Saç bakımında chia tohumu! İşte saçları güzelleştiren o harika teknik…
Genel
Genel

Saç bakımında chia tohumu! İşte saçları güzelleştiren o harika teknik…

Aktar Diyari - 28 Temmuz 2020

Son yıllarda fazlaca meşhur olan chia tohumu oldukça yüksek protein içeriği olan karbonhidratlı bir besindir. O nedenle bitkisel ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin göz bebeğidir. Omega 6, B…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar