Ginkgo Biloba Zararları Nelerdir

0

Ginkgo Biloba, geleneksel Çin tıbbında şifalı bitki olarak kullanılır. Alzheimer hastalığının tedavisi yanında vücut ve beyinde kan dolaşımını sağlar. Ayrıca ruh sağlığı, hafıza kaybı gibi hastalıkların tedavilerinde Ginkgo Biloba  ilaç olarak kullanılmaktadır.Fakat aşırıya kaçıldığında Ginkgo Biloba yan etkilere neden olur.

Ginkgo biloba kullanımı son yıllarda giderek artış göstermektedir, buna bağlı olarak yan etkilerinden kaynaklanan şikayetlerde artmaktadır. Ginkgo biloba’nın yan etkilerini şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Ginkgo Biloba doz aşımı yaşamı tehdit yönelebilecek aşırı kanamalara neden olur. Zaten kanama sorununuz var ise Ginkgo biloba
 • Gebelik döneminde Ginkgo biloba kullanınımından uzak durmalısınız. Aynı zamanda ameliyattan 2 hafta önce Ginkgo biloba tüketimini durdurmuş olmalsınız.
 • Ginkgo biloba dozu çok önemlidir. Yüksek dozlarda Ginkgo biloba tüketimi alerjik sorunlara neden olabilir. Cilt, deri döküntüsü, kızarıklık, uyuşukluk ve kabarmalara neden olabilir.
 • Ginkgo biloba tüketiminde en sık rastlanan sorunlar, nefes alma, baş ağrısı, hafif sersemlik, uyku hali, zayıf nabız, duyu kaybıdır.
 • Mide sorunu yaşıyor iseniz Ginkgo Biloba kullanımı size sorun çıkarabilir. Ginkgo Biloba dozu yüksek olduğunda akut ağrısı, karın krampları, tahriş, ishal, kabızlık, gibi sorunlara neden olabilir.
 • Ginkgo Biloba yüksek dozda alındığında , düzensiz kalp atışı, çarpıntı, inme gibi ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Eğer diyabet sorunu yaşıyor iseniz, büyük ihtimalle Ginkgo Biloba kan şekeri düzeyini olumsuz etkileyecejtir. Vücutta insülin seviyesini olumsuz etkileyebilir.
 • Aşırı miktarda Ginkgo Biloba tüketimi iskelet yapısına zararlıdır. Ayrıca aşırı Ginkgo Biloba ekstresi alımı kas tonu kaybı ve anal sfinkter spazamlara yol açar.
 • Aşırı Ginkgo Biloba tüketimi kısırlığa neden olabilir. Doğurganlık düzeyini azaltabilir.
 • Yine aşırı dozda kullanıma bağlı olarak Ginkgo Biloba, görme sorunlarına neden olabilmektedir.
 • Ayrıca Ginkgo Biloba kullanımı bazı davranış değişikliklerine neden olabilmektedir. Sinir sistemini etkileyen, bazı nöro-bozukluklara yol açar. Aynı zamanda sinirlilik, huzursuzluk, çarpıntı, üzüntü ve ciddi psikiyatrik bozukluklar yaşayabilirsiniz.

Aktarlarda ve eczanelerde satılan ginkgo biloba kapsülleri, tabletleri ve ekstreleri genelde sağlık açısından ciddi riskler teşkil etmez fakat doz oranı hayati önem taşımaktadır. Yukarıda sıraladığımız yan etkileri kişinin sağlık koşullarına göre değişmektedir. Diyabet hastaları, kan inceltici ilaçlar kullanan hastalar, zihinsel tedavi gören hastalar başta olmak üzere herhangi bir hastalıktan dolayı ilaçlı tedavi görüyorsiniz ginkgo biloba  ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.


Tavsiyeler

Ginkgo Biloba tüketmek sağlık açısındna fayda sağlarken, bazı hastalıklarla mücadele eden kişilerde sorunlara neden olabilmektedir. Doğal olarak Ginkgo Biloba tüketiminde en çok dikkat edilmesi gereken şey aşırıya gidilmemesidir ve hastaların doktorlarına danışarak tüketmeleridir.

Ginkgo Biloba Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın