Fındığın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Fındığın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
Fındığın vücudumuz için faydaları oldukça fazladır. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu hemen hemen tüm vitaminler fındıkta mevcuttur. Fındık sayesinde insanlar daha sağlıklı bir vücuda, daha güzel bir cilde sahip olabilirler.

1. Kalbe İyi Gelir
Sağlıklı bir kalp sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Uzun yaşamın sırrı ilk olarak kalbe iyi bakmaktır. Kalp vücudumuzdaki tüm organların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi gereken işlevi yerine getirir. Tüm vücuda kan pompalar. Bu şekilde vücudun tüm noktalarındaki hücrelerin çalışmasını sağlar. Vücut için gerekli olan tüm yaşamsal faaliyetlerini iyi şekilde gerçekleştirmeleri için kalp sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle kalbi korumak adına tüketilen besinlerin yağ oranları kontrol altına alınmalıdır. Yağ oranı kontrol altına alındığında sebze ağırlıklı beslenmeye çalışılmalıdır. Kalp sağlığını korumak aynı zamanda kolesterol hastaları için de çok önemlidir. Fındık, kalp için çok faydalı bir besindir. Fındık kalbin ritmlerinin düzenli atmasını sağlar. Kalbin işlevlerini daha düzgün şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Aynı zamanda fındık daha uzun bir yaşam için en gerekli besin maddelerinden biridir. Bu nedenle bir avuç fındık kalp için çok yararlıdır.

Zihin Açıcı
Çocuklar,öğrenciler için belki de fındığın en önemli özelliği de budur.Eğitim hayatları boyunca pek çok bilgiyi akıllarında tutabilmeleri için zihinlerinin güçlü olması gerekir. Bunun için ilk etapta çok tekrar etmek gerekir. Zihinde bazı bilgileri tutmanın en kolay yolu budur. Ancak bunun yanında tüketilen besinler de oldukça önemlidir. Zihin açıcı, hafızayı güçlendirici bazı besinler tüketerek beyninizin bu fonksiyonlarını güçlendirebilirsiniz. Zihin açıcı özelliği ile bilinen fındık bu noktada tüm öğrencilerin tüketmesi gereken çerezlerden biridir. Kahvaltıdan önce bir avuç çiğ fındığın yenilmesi uzman doktorlar tarafından önerilmektedir.

Damar Yolu Hastalıklarına İyi Gelir
Sigara,alkol gibi alışkanlıklar insanda bağımlılık yaptığı için çok zararlıdır.Başta damar yolu hastalıkları olmak üzere,kalp, akciğer gibi vücudun diğer tüm fonksiyonlarını da oldukça olumsuz etkiler. Bu gibi olumsuzlukları az da olsa önleyebilmek için her gün fındık tüketimi yapılabilir.

Erken Yaşlanmayı Önler
Özellikle de kadınların en büyük korkulu rüyalarından biri de erken yaşlanmaktır. Erken yaşlanmak teknolojik gelişmeler ile vücudun gösterdiği reaksiyonlardan kaynaklanır. Artık ülkemizde ne yazık ki teknolojik aletler çok sık kullanıldığı için insanların fizik olarak da daha hızlı yaşlandığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda organik olmayan yiyecekler, iyi koşullarda üretilmeyen çok fazla kimyasal madde içeren ürünler insanların erken yaşlanmasına neden olur.Erken yaşlanma sorunun önlenmesi için fındık tüketimini düzenli hale getirebiliriz.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur!

Çağımızın en tehlikeli ve tedavisi en güç hastalıklardan biri olarak bilinen kanser artık herkesin yüzleşmesi gereken bir hastalık olmuştur. Kanser ne yazık ki insanlarda daha sık görülmeye başlanmış, pek çok kanser türü ortaya çıkmıştır.Vücudun bir bölümünde görülen kanser hücreleri yayılarak insanları ölüme kadar bile sürükleyebilmektedir.Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Kanserden korunmaya yardımcı olan fındık da içerdiği yüksek besin değerleri ile kanser mikroplarının vücutta oluşmasını engeller.Aynı zamanda bu hastalığa yakalananlar da özellikle mesane kanseri olan kişiler vücutlarından bu kanser hücrelerini atmak içinde düzenli olarak fındık tüketerek hastalıktan korunabilirler.
Kabızlık Sorununu Giderir
Yenilen besinlerin tüketilmesi için iyi bir şekilde hazmedilmesi gerekir. Besinlerden alınan faydanın da vücuda geçmesi için besinlerin öğütülüp kana karışması gerekir. Bunların hepsi için de tüketilen besinlerin sindirimi kolay olmalıdır.Pek çok insanın yaşadığı kabızlık problemi de işte budur.Yani yenilen besinler iyi şekilde sindirilmediği zaman insanda şişkinlik hissi oluşturur. Bu sorunun için de iyi gelen besinlerden biri fındıktır.

Fındığın insan sağlığına kattığı en büyük faydaları bunlardır. Ancak tüm bunların yanında fındık kemik gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir.Özellikle de küçük yaştaki çocukların kemik sağlığı ve güçlü iskelet yapısı için fındık tüketimi önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında saçların dökülmesini önler, kanın daha çok üretilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini korur,bakterileri vücuttan uzak tutar,sinir sisteminin yumuşamasına da yardımcı olur.Bunun için her yaştan insan mutlaka yeterli miktarda fındık tüketmelidir.

Diğer Yazılar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!
Baharatlar
Baharatlar

Her gün 2 diş karanfil yediğinizde bakın vücudunuzda neler oluyor!

Aktar Diyari - 12 Nisan 2019

Yükte hafif olsa da sağlık açısından son derece etkileri büyük karanfilin. Öyle ki günde 2 adet tüketildiğinde neredeyse sağlığımızı garanti altına alıyor. İşte düzenli olarak karanfil tüketmenin…

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!
Sağlık
Sağlık

Bal ile tüketildiğinde o hastalığa derman olacak!

eda uslu - 26 Mart 2019

C vitamini açısından zengin olan kudret narı, isminin hakkını veren ender besinlerden biri. Yaz aylarında meyvelerini veren kudret narı C vitaminin yanı sıra demir, kalsiyum, fosfor ve…

Varislerden kurtaran mucize yöntemler
Güzellik
Güzellik

Varislerden kurtaran mucize yöntemler

Aktar Diyari - 17 Mart 2019

Varis tedavisinde etkili yöntemler neler topuklu ayakkabılardan uzak durun! Bir çok kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen varis tedavisine yardımcı günlük hayatta yapmanız gerekenleri bir araya getirdik!…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar