Fas usulü Harira çorbası: Her kepçede şifa dağıtıyor!

Bol protein ve vitamin dolu olan bu çorba bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara karşı meydan okumanızı sağlıyor. Tarçın ve zerdeçalın da birleşmesiyle ortaya çıkan bu çorba özellikle kış aylarında tam bir şifa deposu oluyor. İşte Fas çorbası Harira malzemeleri ve yapılışı.

İçeriğindeki malzemelerle tam bir şifa deposu olan Fas çorbası Harira, mutfağınıza farklılık, değişik bir yemek katmak istiyorsanız tam size göre. Çoğunlukla evde bulunan malzemelerle yapılan bu çorbanın tadına doyamayacaksınız.

FAS ÇORBASI HARİRA MALZEMELERİ

Screenshot_10

FAS ÇORBASI HARİRA YAPILIŞI

  • Harira (Fas) çorbası yapımı için, ilk başta dana bonfile kuşbaşı şeklinde doğranır. Daha sonra tencerenin altı yakılır, zeytinyağı ilave edilir. Tenceredeki yağ yeterli ısıya geldiği zaman dana bonfileler yağa ilave edilir, kavurma işlemine devam edilir.
  • Bonfileler kavrulurken diğer tarafta soğan doğranır ve etin içine ilave edilir. Malzemeler kavrulurken havuç ve kereviz doğranabilir. Ardından tencerenin içerisine katılır. Sebzeler kavrulurken diğer tarafta tel şehriye kavrulabilir.
  • Etler ve sebzeler kavrulduktan sonra biber salçası ilave edilir. Sarımsakların yanmaması için katı sebzelerden sonra sarımsakları doğrayıp içine ilave etmek gerekir. Ardından kerevizler doğranır ve çorbanın içine ilave edilir. Sebzeler piştikten sonra bir gün önceden haşlanan nohut içerisine ilave edilir. Daha sonra mercimek eklenir. Zerdeçal, kimyon ve tarçın çorbanın kavurma aşamasında içine katılır. Daha sonra çorbanın suyu katılır. Bir porsiyon için yaklaşık 4 su bardağı kaynamış su ilave edilir.
  • Sebzelerin pişme aşaması tamamlandıktan sonra en son olarak kavrulan tel şehriye ilave edilir. Son olarak deniz tuzu ilave edilir ve 15 dakika sonra servise sunulur.
  • Yaklaşık 15 dakika kadar kaynayan Harira (Fas) çorbası ocaktan alınır ve servisi yapılır. İsteğe bağlı olarak üzerini maydanozla süsleyebilirsiniz.

Kaynak:mynet.com

Diğer Yazılar

Acı biberin 5 mucize faydası!
Baharatlar
Baharatlar

Acı biberin 5 mucize faydası!

Aktar Diyarı - 10 Mayıs 2021

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan, günde 2 adet tüketeceğiniz acı kırmızı biberin 5 önemli faydasını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Beslenme ve Diyet Uzmanı…

Kanser savaşçısı olarak bilinen Işkın otunun, faydaları saymakla bitmiyor!
Genel
Genel

Kanser savaşçısı olarak bilinen Işkın otunun, faydaları saymakla bitmiyor!

Aktar Diyarı - 9 Mayıs 2021

Doğada kendiliğinden yetişen ışkın otu, kanser savaşçısı olarak anılıyor! Faydaları saymakla bitmiyor. Sivas’ta dağlık alanlarda kendiliğinden yetişen ve kanser savaşçısı olarak bilinen ışkın otunun faydaları saymakla bitmiyor. Sivas, Malatya, Elazığ gibi illerde…

Hurma tüketmek için 10 önemli neden!
Genel
Genel

Hurma tüketmek için 10 önemli neden!

Aktar Diyarı - 7 Mayıs 2021

Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, hurmanın sağlığımız üzerindeki 10 önemli faydasını anlattı; önemli önerilerde bulundu. Hem tok kalmamızı sağlayan özelliği hem de yüksek vitamin mineral içeriği…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar