Dut Kurusu Zararları Nelerdir?

Dut, dutgiller familyasından morus cinsini oluşturan 15 m’ye kadar uzayabilen gövdesi silindirik bir ağacın meyvesidir. Ana vatanı Çin’dir. Dutun bazı zararları ve faydaları mevcuttur. Burada en önemli etken dutun optimal ölçülerde kullanılmasıdır. Yani gereği kadar yenildiğinde faydaları söz konusu iken gereğinden fazla yenildiğinde ise bazı zararları olacaktır. İlk önce dutun aşırı tüketiminde ne gibi zararları olduğunu anlatacağız. Daha sonrasında ise belirli miktarlarda tüketildiğinde elde edebileceğiniz mucizevi faydalarına değineceğiz.

Dut Hangi Ölçüde Kullanırsa Yararlı veya Zararlı Olur?

Günde bir bardak dut suyu sizin için en ideal ölçüdür. Bunu günlük diyet programlarınıza ekleyebilirsiniz. Örnek olarak kan şekerini dengeleyen dut suyu, fazla içildiğinde tam aksi olabilecek şekilde kan şekeri değerlerini aniden düşürebilir. Her besin için aynı durum geçerlidir. Faydası olan bir gıda aşırı tüketildiğinde zararlı gerekli miktarda tüketildiğinde faydalı olacaktır.

Dutun Zararları Nelerdir?

Amerikan Diyabet Derneği dut özü ve sakarozunun etkilerini 20 insan üzerinde kan şekerine nasıl etki ettiğini öğrenmek üzere bir test gerçekleştirmiştir. 20 kişiden 10 unda diyabet sorunu oluştuğunu gözlemlemişlerdir.
Fazla dut tüketiminin genellikle kan şekerinde ani bir düşüşe neden olduğu saptanmıştır.
Dut bu olumsuz yan etki nedeniyle aşırı kullanımda çok zararlıdır ve kan şekeri dengesini bozabilir.
Dut Tüketimi Cilt Kanseri Kedeni Olabilir mi?

Birçok cilt bakım ürünleri dut özü içermektedir. Dut, cilt rengini güzelleştiren ve parlaklaştıran bir bileşik olan arbudini içermektedir.
Arbudin ise hücre kanserine yani dolayısı ile cilt kanserine neden olabilen bir bileşiktir.
Kemoterapi sürecinde dut tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Doktor izni ve gözetimi olmadan kesinlikle tüketilmemelidir.
Dut un karbonhidrat emilimini önleme özelliği olduğu bilinmektedir.
Dut kan şekerini düşürdüğü için hipoglisemiye yol açabilmektedir. Bu durum açlık, baş ağrısı, bulanık görme, aşırı terleme, baş dönmesi gibi durumlara yol açabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.
Dut potasyum yönünden zengin bir meyvedir. Potasyum ise böbrek bozukluklarına ve safra kesesi ağrılarına sahip kişilerde zararlı etki göstermektedir.

NOT:
Yukarıda bahsettiğimiz tüm zararlı etkiler dutun aşırı tüketilmesi sonucu meydana gelir. Dozunda tüketildiğinde tam tersi olabilecek şekilde bazı faydaları vardır.

Diğer Yazılar

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep
Meyveler
Meyveler

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep

Aktar Diyari - 19 Şubat 2019

Goji meyvesi, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan şifalı bir meyvedir. Bu lezzetli kırmızı taneler, yüksek oranda antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirerek ömrü uzatır. Batı dünyasında süper…

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar