Dut Kurusu Zararları Nelerdir?

Dut, dutgiller familyasından morus cinsini oluşturan 15 m’ye kadar uzayabilen gövdesi silindirik bir ağacın meyvesidir. Ana vatanı Çin’dir. Dutun bazı zararları ve faydaları mevcuttur. Burada en önemli etken dutun optimal ölçülerde kullanılmasıdır. Yani gereği kadar yenildiğinde faydaları söz konusu iken gereğinden fazla yenildiğinde ise bazı zararları olacaktır. İlk önce dutun aşırı tüketiminde ne gibi zararları olduğunu anlatacağız. Daha sonrasında ise belirli miktarlarda tüketildiğinde elde edebileceğiniz mucizevi faydalarına değineceğiz.

Dut Hangi Ölçüde Kullanırsa Yararlı veya Zararlı Olur?

Günde bir bardak dut suyu sizin için en ideal ölçüdür. Bunu günlük diyet programlarınıza ekleyebilirsiniz. Örnek olarak kan şekerini dengeleyen dut suyu, fazla içildiğinde tam aksi olabilecek şekilde kan şekeri değerlerini aniden düşürebilir. Her besin için aynı durum geçerlidir. Faydası olan bir gıda aşırı tüketildiğinde zararlı gerekli miktarda tüketildiğinde faydalı olacaktır.

Dutun Zararları Nelerdir?

Amerikan Diyabet Derneği dut özü ve sakarozunun etkilerini 20 insan üzerinde kan şekerine nasıl etki ettiğini öğrenmek üzere bir test gerçekleştirmiştir. 20 kişiden 10 unda diyabet sorunu oluştuğunu gözlemlemişlerdir.
Fazla dut tüketiminin genellikle kan şekerinde ani bir düşüşe neden olduğu saptanmıştır.
Dut bu olumsuz yan etki nedeniyle aşırı kullanımda çok zararlıdır ve kan şekeri dengesini bozabilir.
Dut Tüketimi Cilt Kanseri Kedeni Olabilir mi?

Birçok cilt bakım ürünleri dut özü içermektedir. Dut, cilt rengini güzelleştiren ve parlaklaştıran bir bileşik olan arbudini içermektedir.
Arbudin ise hücre kanserine yani dolayısı ile cilt kanserine neden olabilen bir bileşiktir.
Kemoterapi sürecinde dut tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Doktor izni ve gözetimi olmadan kesinlikle tüketilmemelidir.
Dut un karbonhidrat emilimini önleme özelliği olduğu bilinmektedir.
Dut kan şekerini düşürdüğü için hipoglisemiye yol açabilmektedir. Bu durum açlık, baş ağrısı, bulanık görme, aşırı terleme, baş dönmesi gibi durumlara yol açabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.
Dut potasyum yönünden zengin bir meyvedir. Potasyum ise böbrek bozukluklarına ve safra kesesi ağrılarına sahip kişilerde zararlı etki göstermektedir.

NOT:
Yukarıda bahsettiğimiz tüm zararlı etkiler dutun aşırı tüketilmesi sonucu meydana gelir. Dozunda tüketildiğinde tam tersi olabilecek şekilde bazı faydaları vardır.

Diğer Yazılar

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı

Aktar Diyari - 22 Kasım 2018

Lahana suyunun şeker ve romatizma hastalarına faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar, aynı zamanda bağırsak sorunlarına iyi geldiğini ve inceltici etkisi olacağını söylüyorlar. Lahana suyunda bulunan B, C, E…

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?

Aktar Diyari - 21 Kasım 2018

Besleyici besin değerine sahip olan kış sebzesi karnabahar B6 ve C vitamini başta olmak üzere mineral ve vitamin yönünden oldukça zengindir. Düzenli olarak karnabahar suyu tüketildiğinde birçok…

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!
Sağlık
Sağlık

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!

Aktar Diyari - 20 Kasım 2018

Tropikal bir bitki olan yumurta çiçeği toplumda pek bilinmeyen, gizli kalmış bir şifacı... Beyaz patlıcan olarak da bilinen bu bitkinin faydaları saymakla da bitmiyor! Gelin hep beraber…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar