Doğal kas gevşeticiler ile tanışın

Kaslarınızda hiç istemsiz bir gerginlik, sertlik veya toplaşma hissettiniz mi? Buna kas spazmı adı veriliyor. Bu tip kramplar vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli sebeplerden ortaya çıkabilirler.

Spazmlar karın, kol, el ve ayaklarda yaygındırlar. Ayrıca baldırlarda, hamstringlerde ve quadriceps kaslarında ve kaburga boyunca da hissedebilirsiniz. Basit kas spazmları çoğu zaman ağır egzersiz ve yoğun sporlardan kaynaklanırlar. Sabır, dinlenme, hafif esnemeler ve masaj, kas ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir.

Akut boyun ve bel ağrılarına sahip olan insanlar genelde kas spazmı yaşarlar. Hamile kadınlarda da kas spazmı eğilimi vardır çünkü kiloda ani bir artış olur. Adet gören kadınlar da rahim kasılmalarından dolayı kas krampları yaşarlar ancak ağrı kişiden kişiye değişir. Multiple skleroz, musküler distrofi ve McArdle hastalığı gibi kronik rahatsızlıklarda da yan etki olarak kas spazmı görülebilir.

Bunlar ağrılı olsalar da aşağıdaki 7 doğal kas gevşetici ile rahatlamak mümkün.

Papatya

Papatya çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan antik bir bitkidir. 36 tane flavonoide sahiptir ve bunların anti-inflamatuvar özellikleri vardır. Papatya öz yağını spazmdan etkilenen kaslara sürerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca çayı da hamlamış kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Vişne Suyu

Maratona hazırlanan insanlar çok yoğun şekilde spor yaparlar ve bu da kaslarına çok fazla yük bindirir. Vişne suyu ise koşucularda yaygın görüşen inflamasyon ve kas ağrıları ile savaşa yardımcı olur. Çalışmalar taze vişne suyu içmenin koşu sonrası ağrıları azaltabildiğini gösteriyorlar. Meyvenin antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri onun kasları doğal yoldan rahatlatmasını sağlar.

Yaban Mersinli Smoothie

Kasları rahatlatmanın bir diğer tatlı ve doğal yolu yaban mersini tüketmektir. Son çalışmalardan birisinde spordan önce ve sonra yaban mersinli smoothie tüketmenin kas hasarının iyileşmesini hızlandırdığı görülüyor. Yaban mersini aynı zamanda antioksidan güçlere de sahip ve oksidatif stres ile inflamasyonu azaltabiliyor.

Pul Biber

Pul biberde bulunan kapsaisin maddesi fibromiyalji veya romatoid artrit yaşayan insanlara genelde önerilen doğal bir kas gevşeticidir. Gıdalara eklemesi kolaydır veya krem haline getirilmiş formunu da bulabilirsiniz. Krem olarak kullanıldığında doğrudan kas spazmı olan bölgeye sürülür.

D Vitamini

Düzenli kas ağrısı ve spazmı olan insanlarda D vitamini eksikliği de olabilir. Bu vitaminin pek çok formu vardır ve sıvı, tablet ve kapsül şeklinde olabilir. Ayrıca yumurta, balık ve takviyeli süt gibi ürünlerde de bulunur. Güneş ışığına düzenli olarak maruz kalmak da D vitamini almanın bir diğer yoludur.

Magnezyum

Magnezyum insan beslenmesi için temel bir mineraldir ve normal kas ve sinir fonksiyonlarını sürdürmekte kullanılır. Nadir olsa da eksikliğini yaşayan insanlarda görülen erken dönem belirtiler arasında kas ağrısı da vardır. Bu mineral en çok muz, badem, baklagiller ve esmer pirinçte bulunur. Ayrıca takviye olarak da alınabilir.

Dinlenmek

Kasları rahatlatmanın en doğal ve iyi yollarından birisi dinlenmektir. Bol bol uyuyun, sıvı alın ve etkilenen kası yormaktan kaçının. Kas üzerine sıcak veya soğuk uygulaması da ani rahatlama sağlayabilir. Bazen kas spazmları kasların aşırı uyarılmalarından kaynaklanır ve buz beyinden gelen sinyallerin aşırı aktif kasa ulaşma hızını azaltır.

kaynak:ayşe

Diğer Yazılar

Yeşil kahve diyeti nasıl yapılır?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Yeşil kahve diyeti nasıl yapılır?

Aktar Diyari - 3 Temmuz 2020

Yeşil kahve herkesçe bilinen kahvenin kavrulmamış ve işlem görmemiş halidir. Yeşil kahve herkesçe bilinen kahvenin kavrulmamış ve işlem görmemiş halidir. Ham olduğu için doğal rengini koruyan yeşil…

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…
Spor Fitness
Spor Fitness

Meğer bu yüzden kilo verilemiyormuş! İşte metabolizmayı hızlandırmanın yolları…

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Yediği halde kilo almamak, yani hızlı bir metabolizma sahip olanlar için bir lütuf ve her insanın isteğidir. Daha hızlı kilo vermek için metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız yazıyı sonuna…

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?
Anne & Bebek
Anne & Bebek

Hamilelikte ıhlamur kullanımı: Zararlı mı, faydalı mı?

Aktar Diyari - 1 Temmuz 2020

Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Anne adayları hamilelik döneminde yedikleri, içtikleri her şeye ayrı bir özen göstermelidir. Çünkü normal zamanda…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar