Dilim Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi (Cocos nucifera),palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiyetürü.

Tropikal bölgelerde yetişir.Meyvesi yenir.Hindistan cevizi lifi elde edilir.Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür “palmiye şarabı” üretilir.Meyvesinden elde edilen bir sıvı datıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar.60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar.Genellikle toz hâlinde satılır,sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.

Hindistan cevizi çok besleyici,güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir.Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir.Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer.Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir.Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir.Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.Hazımsızlık,kolit,mide ülseri, ishal,kusma, az,dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça değerli bir besindir.Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında hindistan cevizi kullanılabilir.
Kabuğu kırılıp içine ulaşıldığında ilk olarak çok besleyici ama kalori değeri düşük olan hindistan cevizi suyuna ulaşılır.Bu su Hindistan cevizi sütü ile karıştırılmamalıdır.Süt Hindistan cevizinin etli kısmı ezilerek elde edilen enfes bir lezzettir. Suyu boşaldıktan sonra oldukça tatlı kısıma ulaşılan bu meyvenin beyaz renkli etli kısmı da yenilebilir.Verita Hindistan cevizi yılın 12 ayı boyunca Fildişi ve Sri Lanka’dan ülkemize getirilmektedir.

Diğer Yazılar

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı

Aktar Diyari - 22 Kasım 2018

Lahana suyunun şeker ve romatizma hastalarına faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar, aynı zamanda bağırsak sorunlarına iyi geldiğini ve inceltici etkisi olacağını söylüyorlar. Lahana suyunda bulunan B, C, E…

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?

Aktar Diyari - 21 Kasım 2018

Besleyici besin değerine sahip olan kış sebzesi karnabahar B6 ve C vitamini başta olmak üzere mineral ve vitamin yönünden oldukça zengindir. Düzenli olarak karnabahar suyu tüketildiğinde birçok…

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!
Sağlık
Sağlık

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!

Aktar Diyari - 20 Kasım 2018

Tropikal bir bitki olan yumurta çiçeği toplumda pek bilinmeyen, gizli kalmış bir şifacı... Beyaz patlıcan olarak da bilinen bu bitkinin faydaları saymakla da bitmiyor! Gelin hep beraber…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar