Dilim Hindistan Cevizi Nedir?

Hindistan cevizi (Cocos nucifera),palmiyegiller (Arecaceae) familyasından tropik bölgelerde yetişen meyvesi yenen bir palmiyetürü.

Tropikal bölgelerde yetişir.Meyvesi yenir.Hindistan cevizi lifi elde edilir.Ayrıca beyaz tanecikler halinde kek ve pastayı süslemek ve tat katmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Boyu 20 metreyi aşan Hindistan cevizinin özsuyu mayalanarak bir tür “palmiye şarabı” üretilir.Meyvesinden elde edilen bir sıvı datıpta kullanılmaktadır. Hindistan cevizi 7-13 yaşları arası meyve vermeye başlar.60 yıl kadar ürün verir. 90-100 yıl kadar yaşar.Genellikle toz hâlinde satılır,sert kabuğunun altında hindistan cevizi sütü denen yoğun sıvı bulunur.

Hindistan cevizi çok besleyici,güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir.Yüksek oranda fakat kolayca sindirilebilen yağ içerir.Vücut bu yağdan diğer yağlara nazaran daha kolay yararlanır. Bu yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer.Hindistan cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir.Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.

Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir.Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Hindistan cevizinin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.Hazımsızlık,kolit,mide ülseri, ishal,kusma, az,dizanteri gibi rahatsızlıklara karşı da oldukça değerli bir besindir.Kusmayı yatıştırmak için diğer metotlar başarısız kaldığında hindistan cevizi kullanılabilir.
Kabuğu kırılıp içine ulaşıldığında ilk olarak çok besleyici ama kalori değeri düşük olan hindistan cevizi suyuna ulaşılır.Bu su Hindistan cevizi sütü ile karıştırılmamalıdır.Süt Hindistan cevizinin etli kısmı ezilerek elde edilen enfes bir lezzettir. Suyu boşaldıktan sonra oldukça tatlı kısıma ulaşılan bu meyvenin beyaz renkli etli kısmı da yenilebilir.Verita Hindistan cevizi yılın 12 ayı boyunca Fildişi ve Sri Lanka’dan ülkemize getirilmektedir.

Diğer Yazılar

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep
Meyveler
Meyveler

Goji meyvesini yemek için 7 etkileyici sebep

Aktar Diyari - 19 Şubat 2019

Goji meyvesi, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan şifalı bir meyvedir. Bu lezzetli kırmızı taneler, yüksek oranda antioksidan içerir ve yaşlanmayı geciktirerek ömrü uzatır. Batı dünyasında süper…

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak
Cinsellik
Cinsellik

Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak

Aktar Diyari - 14 Şubat 2019

Her şeyin doğalını kullanmak isteyenler için yedikçe cinsel hayatı iyileştiren en etkili yiyecekleri araştırdık, buyursunlar; Romantizmi doruklarda yaşamanıza yardımcı olacak 7 doğal afrodizyak Şili biberi Bu canlandırıcı…

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…
Genel
Genel

Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Aktar Diyari - 13 Şubat 2019

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1'in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar