Çubuk Vanilya Nedir

0

Vanilya 3 şekilde kullanılır. Çubuk vanilyayı bütün olarak, öğütülmüş olarak veya Vanilya Özü olarak kullanabilirisiniz. Vanilyanın belki de en fazla sevildiği alan dondurma ve sütlü tatlılardır. Ancak genel olarak tüm tatlılarda, hamur işlerinde, kahve, çikolata ve pek çok diğer gıda ürünün tadını ve aromasını zenginleştirir. Ayrıca kozmetik sektörü de vanilyanın yoğun kullanıldığı alanlardan biridir. Vanilyayı bütün olarak yapacağınız yemeklere ve tatlılara katabilirsiniz. Burada değişik kullanım yöntemleri vardır. Örneğin sütlü tatlılarda sütü kaynatırken belirli bir süre Vanilya çubuğu ile kaynatabilirsiniz. Eğer daha kuvvetli bir aroma vermek istiyorsanız Vanilya çubuğunu ortadan uzunlamasına ikiye ayırarak kullanabilirsiniz. Ayrıca yemek ve tatlılarınızda süsleme amaçlı olarak da kullanabilirsiniz. Bunun dışında şeker, bal veya reçel gibi ürünlerinizin içinde bekleterek 1-2 hafta gibi sürelerde aromasını tamamen ürüne verdirebilirsiniz.

Vanilya (Vanilla planifolia),salepgiller familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türüdür. Vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antillerdir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır.

Vanilya ekiminden sonra ilk ürünü yaklaşık 3 yıl sonra verir.En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Aynı zamanda Dünya’da Safran’dan sonra en pahalı ikinci baharattır.

Vanilya, kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini barındırır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır. Vanilyanın içeriğinde etken madde olarak, vanilin denen ve meyvesinde glikozit halinde bulunan hoş kokulu bir madde vardır. Vanilyanın aromatik bir bitki olmasını sağlayan özelliğide bu maddeden gelmektedir.

Vanilyanın ve vanilinin içeriğindeki esas yağlar aromaterapi seyanslarında, kokusuyla vücudu rahatlatma ve gevşetme amacıyla kullanılmaktadır. Hastaları stresli ortamlardan korumak içinde vanilya aroması sakinleştirici olarak kullanılır.

Çubuk Vanilya Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın