Çörek Otu nedir

0

ÇÖREK OTU

            Çörek otu (Nigella), düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından yaklaşık 14 türü kapsayan bir yıllık bitki cinsi.Çörek otu yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulanmaz. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak (Kapsül) içerisinde olgunlaşır. Tohumları 2–3 mm boyunda 3 yüzeyli mat olmayan siyah renklidir. Çok yağlı bir tohum degildir. Yağ oranı %18’dir.
Çörek Otu asırlar boyunca, bitkisi ve yağı ile birlikte, Afrika’da, Asya’da ve Ortadoğu’da, günümüzde ise Amerika ve Avrupa’da milyonlarca insan tarafından “sağlıklarını desteklemek için” kullanılmaktadır. Aromatik bir baharat türü ve siyah rengi hariç susam tohumuna benzer.corek-otu-faydalari
Takriben %21 protein, %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlardan oluşmaktadır. İçeriğindeki aktif maddeler, nigellon, thymoquinon ve uçmayan yağlardır. Diğer maddeler ise, linoelik asit(Omega-6, Omega-3), oleic asit, palmitik asit, kalsiyum, sodium, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenium, fosfor, vitamin A, vitamin B, vitamin B2, niasin ve vitamin C dir.Bu maddelerden özellikle nigellon ve thymoquinon etken maddeleri çörek otunun destekleyici özelliğiyle doğrudan alakalıdır.

Yaraları iyileştirici özelliği vardır.Baş ağrısına iyi gelerek baş ağrısını geçirir.Bağırsak kurtlarını düşürücü etki yapar. Bağırsak parazitlerini geçirir.Sindirim sistemini rahatlatır. Gaz giderici özelliği vardır.Kabızlığı gidermeye yardım eder.Dizanteriye karşı fayda sağlar.Hemoroid yani basur için de iyileştirici özelliği vardır.Burun tıkanıklığını giderir.Astım yada alerjik reaksiyonları olan kişilere de fayda sağlar.Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kış hastalıkları olan nezle, grip için etkilidir.Ateş düşürmeye yardım eder.Amfizem rahatsızlığına karşı kullanılabilir.Kan basıncını ve yüksek tansiyon yani hipertansiyonu düşürür.Kolesterolü düşürücü etkisi de vardır. Kolesterolü dengeler.Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.Diş ağrılarını geçirmeye yardım eder.Gebelikten sonra emzirme dönemini arttırır, doğum yağmış annelerde süt artışı sağlar.Eklem ağrıları, artrit ve romatizmaya iyi gelir.Uykusuzluk çekiyorsanız şifayı çörek otu yağında bulabilirsiniz.Cildin kurumasını, kuruyarak çatlamasını engeller. Cildi onarır.Bir deri hastalığı olan sedef hastalığının iyileşmesine yardım eder.Sedef hastalığının yanı sıra egzama gibi cilt hastalıkları için de kullanılabilir.Ayaklarda kaşıntı yapan tırnak mantarı ve deri mantarı ile mücadelede de etkilidir.Akneleri iyileştirici özelliği vardır.

Çörek Otu Satın Al

Uyarı ve Önlemler;  Hamilelik döneminde çörek otu/yağı kullanılmamalıdır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın