Çörek Otu Nedir

0

Birçok kutsal kitaplarda ismi geçen, genellikle şifalı bitki olarak bilinen çörek otu, binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Günümüze kadar birçok çeşitli araştırmaya konu olmuştur.

Bilinen en önemli özelliği ise kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyuculuğudur.

Bu konularla ilgili ciddi sayıda araştırma yapılmıştır ve olumlu sonuçlar görülmüştür.

İslam kültürünün egemen olduğu dönemlerden, Antik Yunan dönemlerine hatta Eski Mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada kullanılmıştır. Günümüzde ise birçok ülkede çeşitli hastalıklardan korunmak için ve hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Sayısız faydası olan çörek otunun en bilinen etkileri, ağrıları hafifletmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, astım hastalarının tedavilerinde etkili olmasıdır. Tüm bu faydalar son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kesinleşmiştir. Günümüzde artık birçok kişi herhangi bir sağlık sorunu olmasa da çörek otunu kullanmaktadır.

Ülkemizde hemen her bölgede yetişen ve dünyada kendisine birçok yetişme alanı bulan çörek otu, ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. Çörek otu olarak kullanılan siyah küçük susamsı tanecikler, bitkinin dallarında yetişen kapsüller içindeki tohumlardır. İçeriğinde birçok vitamin ve molekül bulunduran çörek otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Hatta bazı ilaçların üretiminde de ham madde olarak kullanıldığı bilinir. İçeriğinde protein, bitkisel yağlar bol miktarda bulunmaktadır. Bunun dışında yeterli miktarda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve fosfor içerir.

Çörek Otu Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın