Civanperçemi Çayı

0

Civanperçemi Otu Çayı

Kuzey yarım kürenin ılıman bölgelerinde yetişen ve yaklaşık 80 türü bulunan papatya ailesinden olan civanperçemi Haziran ayından Kasım ayına kadar beyazımsı, pembe ve kırmızıya çalan çiçek açar. Yaklaşık 1 metreye kadar uzayabilen bitkinin bilimsel adı Achillea millefolium’dur ve Asteraceae ailesindendir. Güneşli ve sıcak ortamlarda yetişen civanperçemi çayırlarda, dağ yamaçlarında, yol kenarlarında bulunabilir. Uygun ortamı bulduğunda hızla yayılır.

Terlemeyi arttırarak ateş ve soğuk algınlığına iyi gelir
İştahı arttırır
Mide kramplarına iyi gelir
Gazı alır
Gastrit belirtilerini hafifletir
Karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır
İltihabı hafifletici özelliği vardır
Adet dönemi ağrılarını hafifletir
İdrar söktürücüdür
Sakinleştiricidir
Uykusuzluğa iyi gelir

zayiflamak-icin-civanpercemi-728x375

Civanperçemi Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Civanperçemi çayını taze bitkiyle, kurutulmuş halde, bitki kabuğu veya tohumlarıyla hazırlayabilirsiniz. Taze civanperçemi kullanacaksanız bir bardak çay için çeyrek bardak, kuru civanperçemi için 2 çay kaşığı, kabuk ya da tohum için 2 çay kaşığı tohum 1 çay kaşığı kabuk kullanabilirsiniz. Bu ölçüler 1 bardaklık çay için geçerli. Suyu kaynattıktan sonra içerisine dilediğiniz formda, belirtilen ölçülerde civanperçemi atarak 5 dakika demleyip içebilirsiniz.

Civanperçemi’nin Sağlığa Faydaları

Avrupa’da popüler bir bitki olan civanperçemi sindirimi hızlandırmak, mide ve adet dönemi kramplarını rahatlatmak, tükürük ve mide asidini arttırmak için kullanılır. Diğer geleneksel kullanım alanları arasında yara ve kanamalarda cilde uygulanması, çay formunda yatıştırıcı etkisiyle kaygı ve uykusuzluğun tedavisinde kullanılmasını sayabiliriz.

civan-percemi

Civanperçeminin sağlık üzerine etkileri alanında yeterli sayıda bilimsel araştırma olmamasına karşın iştah kaybı, mide ekşimesi, kas spazmları, kanamalı yaraların tedavisi, terlemeyi arttırmak ve hazımsızlığa karşı kullanılmaktadır.

Civanperçemi Otu Çayının Tarihi

Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerine özgü civanperçeminin sağlık amaçlı ve yemeklerde kullanımı Truva Savaşına kadar dayanmaktadır. Bu savaşta Yunan mitolojisinden Aşil’in yaralanan askerlerinin tedavisinde civanperçemi kullanılmasını emrettiği çeşitli belgelerde yer almaktadır. Bitkinin en eski kullanım şekillerinden biride diş ağrısı için yapraklarını çiğnemektir.

maxresdefault

Civanperçemi Otu Çayının Yan Etkileri

Aster ailesinden bitkilere (krizantem, papatya ve yakub otu) karşı alerjiniz varsa civanperçemine karşı alerjiniz olma olasılığı yüksek. Civanperçemi cildinizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir bu nedenle hassas bir cildiniz varsa özellikle yaz aylarında kullanmanız tavsiye edilmez. Düşük riskini arttıracağı için hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Emziren anneler için henüz bir araştırma bulunmamakla birlikte içmemeniz daha iyi olacaktır.

Satın Almak İçin Hemen Tıkla : Civanperçemi Otu Çayı

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın