Cinsel Yönden Mutluluğun Sırları Açığa Çıktı

Romantik ilişkilerin ilk zamanlarında yoğun bir cinsel hayata sahip olmak çok da sıra dışı bir şey değildir. Bu ilk dönemde yatak odasının üzerinde havai fişekler patlıyordur adeta.

 

Ne var ki partnerler birbirini tanıdıkça bu havai fişeklerin ışıltısı azalabiliyor. Cinsel istekteki azalma, partnerlerin ilişkideki tatmin duygusunu da azaltıyor. Tatminsizlik ise ilişkinin devamlılığını kocaman bir soru işaretine dönüştürebiliyor.

İlişkilere dair hepimizin bildiği klasik bir bakış açısı vardır: Zaman geçtikçe kurulan bağ güçlense de, taraflar ilgisini ya da heyecanını kaybeder. Ya da karşılıklı olarak kurulan sevgi ve güven duygusu yerini rahatlığa bırakır. Birlikte yapılan aktiviteler yerini, aynı koltukta televizyon karşısında geçirilen akşamlara bırakır. Bazı çiftlerse birlikte yaratıcı aktiviteler yapmaktan, sinema, tiyatro gibi sanatsal aktivitelerin yanı sıra birlikte yürüyüş yapmak gibi daha hareketli aktiviteleri tercih edebilir.

Her ne kadar sağlıklı bir ilişkide her iki türden aktivitenin de yer alması ve partnerlerin karakterlerinin ilişkiye dengeli bir biçimde yansıması gerekli olsa da; araştırmalar ikinci tür aktivitelerin daha iyi bir cinsel yaşam konusunda oldukça etkili olduğunu gösteriyor.

Kendinizi geliştirdiğiniz aktiviteler cinsel isteği artırıyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, birlikte, kendini geliştirmeye yönelik aktivitelerde daha çok bulunan çiftler, daha fazla cinsel istek duymaya ve daha çok cinsel tatmin yaşamaya eğilimli oluyor. Journal of Personality and Social Psychology’de yayınlanan araştırma, bu aktiviteleri kişilerin alışılmışın dışında deneyimler kazanmasını, yeni perspektifler edinmesini ya da yeni beceriler geliştirmesini sağlayan herhangi bir aktivite olarak tanımlıyor. Yani kısacası heyecan ve kişisel gelişim duygusunu yaşatan herhangi bir şey.

İki ayrı deneyde, farklı cinsiyetlerden yüzlerce kişinin yer aldığı ve uzun süreli ilişki yaşayan kişilerin her biri, 3 hafta boyunca her gün ilişkilerine dair bir anketi yanıtladı. Partnerlerinin yeni bir şeyler öğrenmelerine ya da deneyimlemelerine ne ölçüde yardımcı olduğunu, ilişkilerinde ne kadar mutlu olduklarını ve o gün seks yapıp yapmadıklarını (ve ne kadar tatmin edici olduğunu ya da tatmin edici olup olmadığını) değerlendirdiler.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, sevgilileri/eşleri sayesinde kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak şeyler deneyimleyen katılımcıların o günlerde seks yapma ihtimallerinin arttığını ortaya çıkardı; üstelik partnerlerden yalnızca biri yaşadıkları deneyimle kendini geliştirdiğini düşünse bile! Böyle günlerde, partnerlerin her ikisinin de cinsel hayatlarından ve ilişkilerinden daha tatmin oldukları da ortaya çıkmış. Üçüncü bir araştırmada ise, eşleriyle birlikte kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayan aktivitelerde bulunmaları istenen çiftlerin, daha çok seks yaptıkları ve cinsel isteklerinin bu tarz aktivitelerde bulunmayan çiftlere göre daha fazla olduğu ortaya çıkmış.

Bu araştırmalara göre, kişisel gelişimine devam eden ve yeni deneyimler yaşayan bireyler, çiftin aktif ve heyecan verici bir cinsel hayata sahip olması açısından oldukça önemli.

Bu aktiviteler neden bu kadar etkili?

Araştırmacılara göre kişilerin kendilerini geliştirmelerinin cinsel istekleri üzerinde etkili olmasının farklı nedenleri olabilir. Olasılıklardan biri, eşlerin kendilerini geliştirdikleri aktivitelerde yakınlığın artıyor olması; bu durum, cinsel isteğe dönüşüyor. Bir diğer olasılıksa, partnerler, bu aktiviteler esnasında birbirlerini otonom ve çiftten bağımsız olarak görme fırsatı buldukları için partnerlerinin farklı bir yönünü keşfediyor, ona dair farklı bir şey öğreniyor (daha önce farkında olmadığı) ve bu da ilişkinin ilk evrelerindeki entrika ve heyecanı ateşliyor.

Cinsel olarak daha enerjik hissetmek için yalnızca “sizin” yeni şeyler deneyimliyormuş hissine sahip olmanız da şart değil. Araştırma sonuçlarına göre yalnızca partnerinizin bu gelişimi deneyimlediğini görmek bile siz farkında olmadan cinsel olarak uyarılmanızı sağlıyor. Sevgi dolu bir ilişkide olan herkes için, bu oldukça mantıklı; sevdiğiniz kişinin yeni bir şeyler öğrendiğini, değiştiğini ve geliştiğini görmek heyecan verici bir şey. Ve hatta birbirinizin gelişimine yardımcı oluyorsanız, bu, kolaylıkla, aranızdaki bağı da güçlendiren, yakın bir deneyim haline gelebilir.

Cinsel hayatınızı geliştirmek istiyorsanız, çözüm, sizi bireysel olarak geliştiren aktivitelere çift olarak daha fazla zaman ayırmaktan geçiyor olabilir: Müze ziyaret etmek, birlikte bir hobi edinmek, yeni bir yer keşfetmek ya da seyahat etmek gibi… Kendinizi geliştirmenize yardımcı olan bu aktiviteler, ilişkiye yeni bir enerji getirmekle kalmayacak, aranızdaki tutkuyu da alevlendirecek.

Kaynak:Up

Diğer Yazılar

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot
Genel
Genel

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot

Aktar Diyari - 31 Ocak 2020

Hemen Tanışmanız Gereken 5 Şifalı Ot Modern tıbbın hayatımıza girmesiyle birlikte ilaç isimlerini şifalı bitki isimlerinden daha iyi bilir olduk. Oysa eski zamanlarda biri bir hastalığa yakalandığında…

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki
Baharatlar
Baharatlar

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki

Aktar Diyari - 30 Ocak 2020

Aslında Evinizde Dört Mevsim Bulundurmanız Gereken 10 Şifalı Bitki Doğal ürünlerin değerinin daha bir bilinir olduğu, hemen herkesin gerçekten "organik" ürünlerin peşine düştüğü zamanlarda yaşıyoruz. Tıpkı çocukluğumuzda…

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!
Baharatlar
Baharatlar

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi!

Aktar Diyari - 29 Ocak 2020

Kış günlerinde kilo almadan iç ısıtacak 10 lezzet önerisi! Hiç fark ettiniz mi? Soğuk, yağmurlu ve kasvetli günlerde canımız hamur işi ve tatlı gibi yüksek karbonhidratlı gıdaları…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar