Ceviz İçi Nedir

0

Günde bir avuç kadar tüketildiğinde birçok fayda sağlayan ceviz; yağ asitleri içeren besinler arasında E vitamini bakımından en zengin kuru yemiştir. Damar tıkanıklıklarından kolesterol sorununa, diyabetten kansere kadar birçok rahatsızlığa karşı faydası bulunan cevizin insanı tok tuttuğu ve gün içerisinde gerekli olan enerjiyi sağladığı da biliniyor.

KOLESTROLE KARŞI CEVİZ
Birçok üniversite tarafından yapılan araştırmalarda günde bir avuç cevizin kolesterolü düşürdüğü saptanmıştır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini yükselten ceviz; kötü kolesterol plaklarını uzaklaştırıyor ve damar çeperlerini temizliyor. Bu sayede kalpteki damar tıkanıklıklarının da önüne geçiyor. Yapılan araştırmalarda düzenli ceviz tüketiminin damar tıkanıklığı ve buna bağlı olarak gelişen kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

DİYABETE KARŞI CEVİZ
Özellikle diyabet hastalarında görülen kan şekeri seviyesinin kontrol edilememesi sorunu da yine ceviz tüketimi ile çözüme kavuşuyor. Çünkü ceviz kan şekerini aniden yükseltmiyor, şeker dengesini sağlıyor. Ayrıca damar tıkanıklıklarının önüne geçmesi sayesinde diyabet hastalarında görülen kalp ve damar sorunlarını da büyük ölçüde ortadan kaldırıyor.

KANSERE KARŞI CEVİZ
Günümüzün en çok tedirgin eden hastalıklarından olan kanser riski de düzenli ceviz tüketimi ile aza indirgenmektedir. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki; ceviz kanseri tedavi etmiyor, sadece olası kanser riskini -aza indiriyor. Kanser oluşumuna neden olan kronik oksidatif stres seviyesi her gün düzenli ceviz tüketimi ile kontrol altına alınabilir. Bu sayede olası kanser riski de minimum seviyeye indirilmiş olacaktır.

ZAYIFLAMAK İÇİN CEVİZ
Önemli hastalıkların önüne geçen cevizin insan vücuduna da birçok faydası bulunuyor. Özellikle kemik zayıflaması sorununu ortadan kaldıran yiyeceklerin başında geliyor. Kimileri cevizin yüksek kalori içermesi nedeniyle kilo aldırdığını düşünüyor. Ancak aşırıya kaçılmaması kaydıyla ceviz tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcı olabilir. Çünkü ceviz kan şekerini azar azar yükseltir. Bu da demek oluyor ki cevizden aldığımız kaloriler kolay kolay yağ olarak depolanmıyor.

GÜÇLÜ BEYİN İÇİN CEVİZ

Cevizin hafıza güçlendirici etkisi de vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak ceviz tüketiminin hafızayı güçlendirdiği ve unutkanlığı azalttığı saptanmıştır. Ceviz faydalı yağ içeriği yüksek bir besindir. Beynin kuru ağırlığının %90’ının yağ oluşu cevizin beyne faydasını en kısa yoldan izah eden göstergedir.

Ceviz İçi Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın