Buğday Yağı Faydaları Nelerdir?

Buğday özünden elde edilen buğday yağı vücuda, beyne, metabolizmaya, saça ve cinsel güce olan faydalarının yanında cilt lekelerine bitkisel çözüm sunan bir doğal bakım yağı olarak ta bilinmektedir. Buğday yağının saçlara, cilde ve kırışıklıklara faydaları bilinen bir gerçektir. Şimdi buğday yağının cilt lekelerine olan faydaları ve tedavi edici etkisine geçmeden evvel buğday yağı nedir nasıl yapılır bu konulara değinelim.

Ekmeğin ve diğer bir çok unlu mamülün ham maddesi olan buğdaydan elde edilen buğday yağı, içerdiği aminoasitler (L-Cystin proteini, L-carnitine) yanında vitaminler ve mineraller bakımından da son derece zengin bir besin maddesidir. Buğdayda bulunan B,D ve E vitaminleri yanında saçlara canlılık veren keratin proteinin ham maddeleri de bulunmaktadır.

Buğday Yağının Saça Faydaları:

Buğday yağı saç dökülmesine karşı etkilidir. Saçları güçlendirir ve saç köklerinin daha canlı bir hal almasına yardımcı olur. Diğer yandan saçları sert ve saç kırığı olan kişilerin de buğday yağı kullanmaları önerilir. Saçlara nem katan buğday yağı saç kırılmasına kesin çözüm olabilir. Buğday yağında buğdayın iç kısmındaki proteinlerin büyük bir kısmı geçmektedir. Bu da ana yapı maddesi keratin olan saç köklerinin ve saç kıllarının dış yüzeyinin daha kalın ve dayanıklı olmasına yol açar. Kısacası saçlara buğday yağını sürenler şifa bulurlar. Piyasada bulunan buğday yağı özlü şampuanlar özellikle yabancı ülkelerde oldukça revaçta olan doğal şampuan çeşitleri olarak bilinirler. Buğday yağının faydaları bununla bitmiyor. Gelin buğday yağı neye iyi gelir bakalım.

Buğday Yağının Cilde Faydaları:

Öncelikle buğday yağını cilt lekelerine çözüm olması yönüyle tercih edebiliriz. Daha çok açık tenli hanımlarda görülen güneş lekeleri ile çiller, buğday yağıyla doğal yollardan tedavi edilebilir. Ayrıca buğday yağı Oldukça etkili bir antioksidan madde olan buğday yağı cildin detoksifiye olmasına yardımcı olur ve cilt lekelerinin ortaya çıkmasını önler. Buğday yağının cilde uygulanışı sadece cilt lekeleri olan bölgelere sürülerek uygulanan bir cilt bakım kürü olarak değil aynı zamanda eczanelerde satılan buğday yağı kapsülleri olarak tüketilebilir. Buğday yağı içerisinde bolca bulunan E vitamini nedeniyle cilt bakımında ve kuru ciltlerin nemlenmesinde kullanılır. Saç bakımında buğday yağını kullanmak için yumurta sarısı, süzme bal ve buğday yağı karışımına ihtiyaç duyacaksınız. Bu maddeleri eşit oranda 1 er yemek kaşığı olarak karıştırıp saçlarınıza sürün ve bu vaziyette saçlarınızı bir havluya sararak 50 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayın. Saç bakımı için bu kürü haftada 1 kez olmak üzere 5 hafta uygulamanız gerekecektir.

Sivilcelere doğal çare arayanlar da buğday yağının faydalarından azami ölçüde faydalanabilirler.

Saç bakımı için kullanımı; Yumurta sarısı,1 yemek kaşığı bal ve bir kahve fincanı Buğday yağını iyice karıştırarak saçlarınıza sürüp, saçlarınızı sıcak bir havluyla sarıp 1 saat bekletin ve iyice yıkayınız. Haftada bir sefer 30 gün boyunca uygulayın.

Yanıklara ve yaralara bitkisel çözüm arayanlara buğday yağı kürü uygulaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca selülit giderici bitkisel yağ formülü arayanlar da buğday yağını selülit şikayeti olan bölgelere sürerek masaj yapmalılardır. Buğday yağı tam anlamıyla selülit giderici bir masaj yağıdır.

Göz altı morluklarına kesin çözüm yolu arayanlar da buğday yağını denemeliler.Göz altındaki morluklar için hazırlanacak morluk giderici buğday yağı kürü için gereken malzemeler buğday yağı; polen, arı sütü ve baldır bu malzemelere E vitamini ampulü, birer damla da kayısı yağı ile buğday yağı ilave edilirse morluk giderici etkisi had safhaya çıkar.

Buğday Yağının Sağlığa Faydaları:

Buğday yağı sadece saçlara ve cilde olan faydalarıyla değil, sağlığa yararları ile de bilinen bir doğal şifa ürünüdür. Buğday yağının kepekli buğdaydan elde edileni sağlık açısından ise daha faydalıdır. Buğday yağı hazmı kolaylaştırır, mideye ve bağırsak şikayetleri çekenlere faydalıdır. Buğday yağı zekayı ve hafızayı geliştirir, göz sağlığına faydaları olan bir yiyecektir. Özellikle görme zayıflığı ve bozukluğu çekenlere buğday yağı doğal tedavi imkanı sağlamaktadır.

Buğday ve Buğday Yağı Nasıl Kullanılır?

Buğday genellikle un yapımında kullanılır. Buğday unundan ekmek ve çeşitli hamur işleri yapılır. Kabuklarından kepek elde edilir. Kepekli buğday unu daha sağlıklı ve faydalıdır. Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmektedir. Buğday yağı ise özellikle cilt ve saç bakımı için kullanılır. Cildin hemen her bölgesine sürülebilen buğday yağı sürüldüğü her bölgede mucizevi etkiler oluşturur. Özellikle banyodan önce ve banyo esnasında uygulanan buğday yağı solüsyonu cildi bebeksi bir yumuşaklığa kavuşturur.

Diğer Yazılar

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi
Genel
Genel

Tiroidden şekere, birçok hastalığa derman Brezilya cevizinin 7 mucizesi

Aktar Diyari - 15 Kasım 2018

Amazon’ların derinliklerine iniyoruz şimdi. Yaklaşık 40-50 metre yükseklikteki ağacının yapraklarında yetişen Brezilya cevizi (Brezilya fıstığı olarak da bilinir) selenyumun doğal gıdası olarak biliniyor. Bu verimli ağaç 1000…

Yoğun Kadının Bakım Rehberi
Güzellik
Güzellik

Yoğun Kadının Bakım Rehberi

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Yoğun temponda cilt bakımı ihmal etme. Pek çoğumuz günlük hayatının büyük bir bölümünü iş yerinde geçiriyor. Tüm gün sabit bir koltukta ve kapalı bir mekanda bulunmak, kan…

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?
Sağlık
Sağlık

Hangi Probiyotik Ne Kadar Tüketilmeli?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli rol oynuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, “Bağırsak mikroflorasının sağlığını korumak için probiyotikler ve prebiyotiklere ihtiyaç vardır” diyor.…

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Tatlıyı Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Aktar Diyari - 19 Kasım 2018

Biliyoruz; o leziz keklere ve donut’lara dayanmadığın günler oluyor. Ancak şekerin metabolizmana, bel ölçüne ve sağlığına büyük bir zarar verdiği yadsınamaz bir gerçek. Peki tatlılarla nasıl vedalaşabilir…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar