Bu sinsi gıdalardan uzak durun! Yedikçe iştah açan 6 besin

Kontrollü bir şekilde beslendiğinizi düşündüğünüz halde kilo veremiyorsanız yanlış giden bir şeyler vardır sevgili okur. Yediğiniz yiyeceğin son derece masum olduğunu düşünüyorsanız bir kez daha gözden geçirmeniz gereken bir liste var elinizde. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler ne kadar masum olurlarsa olsunlar kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltip, ani bir düşüş yaşatacaktır. Bu da sizde tekrar yemek yeme isteği uyandıracak.

Düzenli ve “doğru” beslendiğinizi düşündüğünüz halde hala kilo veremiyorsanız bazı yiyeceklerin glisemik indekslerini okumanız gerekecek. İşte iştah kontrolünü yerle bir edip sizi açlığa sürükleyen 6 besin.

Protein barlar

Sağlıklı diye tercih edilen protein barda şeker ve basit karbonhidrat varsa ne yazık ki tokluk hissi yerine çok daha fazla yemek yemenize neden olacaktır. Satın almadan önce paket üstündeki detayları muhakkak okuyun.

Beyaz pirinç ve makarna

Beyaz pirinç ve makarna yüksek glisemik indekse sahip gıdalardandır. Tüketildiği an tok hissettirir ancak kan şekerini hızlıca düşüreceği için yeniden acıkmanıza neden olur. İlla yemek istiyorsanız da esmer pirinç ve kepeklı makarnalar tercih edin.

Kurabiye

Gün içinde 10 adet kurabiye yeseniz bile kısa süre içinde acıkacaksınız. Bunun sebebi ise kurabiyelerin içerdiği yüksek miktardaki şekerdir. Aynı zamanda rafine karbonhidrat içermesi de açlık krizlerine neden olur.

Asitli içecekler
Asitli içeceklerin düzenli ve sık tüketimi sizlere kilo olarak geri dönecektir. Suni tatlandırıcı içeren asitli içecekler, iştahın açılmasına ve daha fazla yemek yemenize sebep olacaktır.

Kahvaltılık gevrek
Mısır gevreği tüketerek kilo vermeye çalışıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Kahvaltılık gevrekler içinde çeşitli rafine karbonhidratlar bulunur. Proteinden yoksun olan kahvaltılık gevrekler, kan şekerin hızlı yükselmesine neden olur. İştah kontrolünü bozar ve bu besinle yapılan kahvaltı sonrasında yaklaşık yarım saat sonra yeniden acıkırsınız.

Meyve suları

Meyve suyu içtiğinizde meyvelerde bulunan liflerden yoksun kalırsınız. Üstelik hazır meyve sularında şeker ilavesi olduğu için acıkma ihtimaliniz çok daha fazla kuvvetlenir.

Kaynak:my

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar