Böbrek taşını temizleyen mucize karışım…

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 kişiden 1’in de bu rahatsızlık görülüyor. Kişinin yaşam kalitesini bozan bu rahatsızlık günlük hayatı neredeyse durmak noktasına getiriyor. Peki kişiyi bu noktaya getiren böbrek taşına neden olan şey nedir? Böbrek taşı neden olur? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır?

Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalara göre böbreklerdeki taşları döktüğü söylenen karışım tarifini de içeriğimize ekledik. İşte böbrek taşlarına dair tüm merak edilenler!

KİŞİNİN YAŞAM KALİTESİNİ BOZMAKTADIR

Böbreklerde taş oluşmasının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. nedenleri şöyle sıralayabiliriz. Çevresel faktörler, genetik, vücuttaki su oranının az olması vs. Böbreklerde oluşan taşlar kişinin yaşam kalitesinin bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle idrar akışını bozan bu rahatsızlık şiddetli kramplara ve karın ağrısına da neden olmaktadır.

ZAMANINDA MÜDAHALE ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Böbrek taşlarına zamanında müdahale edilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Zamanında müdahale edilmeyen bu taşlar ilerleyen günlerde ciddi komlikasyonlara yol açabilir. Taşların oluşmasının asıl nedeni böbrekte kalan kalsiyum ve mineral parçalarının sertleşip bir araya gelmesidir. İdrar sırasında ağrı meydana gelmektedir. Kanalların tıkanması idrarın ağrılı bir şekilde yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalık hemen belirti göstermektedir. Ve sın çaresi de ameliyattır.

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMTAKDIR

Böbreklerinizde taş olup olmadığını pek çok yolla anlayabilirsiniz. Böbrek taşının birçok belirtisi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi karın bölgesinde başlayan ve kişinin ayakta durmasını zorlaştıran ağrılara neden olmasıdır. Bunun yanı sıra idrar sırasında yanma, mide bulantısı, kusma, idrarın koyu renkli ve kokulu olması gibi nedenlerde görülen belirtiler arasındadır. Ama böbrek taşının en şiddetli belirtisi zayıflamadır.

BOLCA SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Böbrek taşını önlemek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey bol miktarda su içmek olacaktır. Ortalam 2,5 litre su içmeniz yeterli olacaktır. Su böbrek üstü bezlerinin çalışması için gereklidir. Bu nedenle bol su içmeye özen göstermelisiniz.

TUZDAN UZAK DURUN

Böbrek taşından korunmak istiyorsanız tuzdan kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü sodyum taş oluşumuna neden olan etkili bir maddedir. Bu nedenle tuzdan olabildiğince uzak durmayı deneyin.

VÜCUDUNUZUN İHTİYAÇ DUYDUĞU KALSİYUMU DOĞAL YOLLARLA ALIN

Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu doğal yollarla almak. İlaçlarla alınan kalsiyum oksalat maddesinin birikmesine neden olabilir.Bu da böbrek taşının oluşmasına neden olabiliyor.

BÖBREK TAŞLARINDAN BU YOLLA KURTULUN

Böbrek taşının oluşmasına neden olan iki madde vardır. Bunlardan biri oksalat diğeri de fosfattır. Bu kristaller birleşerek taş oluşturmaktadır. Bu kristallerin oluşumunu engelleyen en etkili besin ise limondur. Yapıln araştırmalar limonun bu rahatsızlıkta etkili olduğunu ortaya koyuyor. Yapmanız gereken tek şey, 5 adet limon, 6 yaprak nane ve 3 bardak suyu mikserde karıştırıp günde 1’er bardak tüketmek. Bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde böbreğinizdeki taşları dökeceksiniz.

Kaynak:elma

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar