Bıttımlı Şampuan Faydaları Nelerdir

0

Bıttım sabunu Güney Doğu Anadolu Bölgesin’de ağırlıklı olarak Siirt ve Mardin yöresinde üretimi yapılan doğal sabun çeşitidir. Bıttım, fıstığın yabani hali olarak bilinen ve ülkemizde daha çok Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu bölgelerinde yetişen menengiç (çitlenbik- çedene ) ağacına bölgede verilen isimdir. Bıttım sabunu, menengiç ( yabani fıstık ) yağından elde edilir ve günümüzde bile geleneksel yöntemlerle yapılır.

Cilt Bakımı ve Saç Bakımı için Bıttım Sabunu Faydaları
Menengiç yağının yapısı gereği içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve aktif bileşenler, bıttım sabununa doğal bir antiseptik ( mikrop öldürücü ) özellik kazandırmıştır. Deri hastalıkları için uygun pH derecesine sahip bir bıttım sabunu en uygun temizleyici malzemedir. Geleneksel şifacılıkta ve halk hikayelerinde bahsi, menengiç ağacı reçinesi bazı kuşlar tarafından yaralarının bakımı için kullanılırmış. Rivayete göre, yaralı kuşlar, menengiç reçinesini alıp yaralarının olduğu yere koyarlarmış.

Saç Bakımı için Bıttım Sabununun Faydaları
Bıttım sabunu; saçlarda kepek sorununu ve yağlanma sorununu da gideriyor. Ancak saç bakımı için bu sabunu kullanırken, başkaca bir sabun, şampuan kullanılmamalı. Zaten saçları yumuşacık yapıyor, etkini bir kaç gün içinde gösteriyor. Ayrıca yüz ve vücut temizliği için de ideal. Önemli olan bu sabunun hakikisini ve uygun pH derecesine sahip olanını bulabilmek. Bıttım sabunu faydaları bunlarla sınırlı değil. Beyazlaşmış saçların eski rengini almasını sağladığı iddia ediliyor.

Cilt Bakımı için Bıttım Sabunu Faydaları
Bıttım sabunu; egzema, mantar ve sivilcelere karşı da cilt temizliği ve cilt bakımı için kullanılabilir. Sivilce sorunu olanlar için doğal bir sivilce sabunu olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Ayrıca, kaşıntı ve döküntülere karşıda iyi geldiği kullanıcıları tarafından söyleniyor.

Bıttım sabunu; içerisinde hem aktif bileşenleri, hem doğal aromatik esansı hem de doğal sabun yağını içeren türünün tek örneği sabundur. Çünkü diğer sabunlarda, sabun yağı için ayrı bir yağ, şifa etkisini arttırmak için ayrı yağlar veya bileşikler, aroma için farklı esansiyel yağlar eklenmesi gerekmektedir. Geleneksel yöntemler ile yapılmış bıttım sabunu, % 100 organik sabun‘dur.

Ancak maalesef bu değerli bitkinin kıymeti henüz bilinmiyor.

Bıttımlı Şampuan Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın