Bitkisel Protein Kaynakları Neler?

Özellikle kırmızı ete alternatif olarak yiyebileceğiniz,protein açısından zengin pek çok bitkisel besin vardır.

Bitkisel Protein Kaynakları Neler?
Proteini sadece hayvansal ürünlerden alabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Özellikle de kırmızı ete alternatif olarak yiyebileceğiniz,protein açısından zengin pek çok besin mevcut.

Kuşkonmaz:Hafifçe ızgara edilmiş ve üzerine balsamik sirke dökülmüş olarak yiyebileceğiniz 8 adet kuşkonmaz 3.10 gr. protein içeriyor.

Karnabahar: Pek çok kişi karnabaharın ne kadar faydalı bir sebze olduğunun farkında değil.250 gr. pişmiş karnabahar 2.30 gr. protein ve birçok vitamin içeriyor.ayrıca,karnabahar,brokoli,brüksel lahanası gibi sebzelerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu da biliniyor.

Kabuklu Fıstık:Farkında olmayabilirsiniz ama 29 adet kavrulmuş fıstık 6.72 gr proteine eşit.

Yulaf:250 gram pişmiş yulaf ezmesi 6 gr. protein içeriyor. Yulaf ayrıca lif açısından da çok zengin. Kan şekerinin stabilize olmasını sağlayan yulafı kahvaltıda bir muz ve biraz tarçınla birlikte pişirip yiyebilirsiniz.

Fasulye Filizi:Sandaviçlerinizin içinde ya da salatalarınızda kullanabileceğiniz fasülye filizi protein açısından zengin bir besin.200 gr fasülye filizi çok düşük kalorili olmakla birlikte 3.18 gr. protein sahip. İdeal bir diyet besini.

Badem:Yemek aralarında atıştırabileceğiniz bir avuç badem hem daha uzun süre tok kalmanızı hem de 6.05 gr protein almanızı sağlıyor.

Ispanak:Herkes ıspanağın demir açısından zengin olduğunu bilir.Bunun yanı sıra 250 gr pişmiş ıspanak 5.40 gr protein içeriyor.Ispanak beyin,cilt,göz ve kemikler için de çok faydalı.

Brokoli:Karnabaharla aynı aileden gelen brokoli sağlık açısından en faydalı sebzelerden biri.Kansere karşı koruyucu ve tümörleri küçültücü özelliğe sahip olduğu biliniyor.Ayrıca,250 gr pişmiş karnabahar 5.80 gr protein içermekte.

 

Diğer Yazılar

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Son dönemin en popüler bitkisi moringanın faydaları

Aktar Diyari - 8 Aralık 2018

Hindistan'da yetişen moringa bitkisi çay şeklinde tüketildiğinde vücudunuza birçok yarar sağlayabilir. Oldukça popüler bir hal alan moringa çayını dikkatli tüketmek gerekiyor çünkü kontrolsüz tüketimi ise vücuda zarar…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar