Bilecik Biberi Zararları Nelerdir

0

Acı biberin zararları, Acı Biber Türkiye’nin özellikle Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde tüketilen bir, sebze ve baharat çeşididir.Türk damak zevkine göre neredeyse Acı biberin girmediği yemek yok gibidir. Özellikle Kebapların yanında közlenmiş Acı Biber yemek adeta bir gelenek halini almıştır. Bu kadar çok ve severek tükettiğimiz Acı Biberin bir çok faydaları olduğu gibi, fazla olmasa da bazı zararları da bulunmaktadır.

Acı biberin bilinen bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Bazı Mide rahatsızlıklarında Acı Biber tüketilmesi sakıncalıdır. Midesinde, yara, tahriş ve yanma olanların, Acı Biberi çiğ olarak tüketmeleri, Midedeki yaranın iyileşme sürecinin uzamasına neden olacağı gibi hatta daha da derinleşmesine ve genişlemesine neden olmaktadır. Bu tür rahatsızlıkları olanların, Acı Biberi yemeklerin içinde veya pişirerek tüketmeleri, Midelerinin sağlığı için oldukça önerilir.
  • Acı biberi yağda kızartarak tüketmek, Biberin içinde bulunan K. C ve B vitaminlerinin yok olmasına neden olur. Kızartma yağlarının da Mide kanserinin en önemli nedenlerinden biri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu bakımdan, Acı Biber sevenlerin, Acı Biberi, tavada veya mangalda közleyerek tüketmeleri sağlıkları açısında çok daha faydalı olacaktır.
  • Hemoroid hastalarının, Basur kanamalarını fazlalaştırdığı ve basur memesi denilen memelerinde hassasiyetini artırmaktadır. Bu yüzden kronik Hemoroid rahatsızlığı olanların, kesinlikle Acı Biber tüketiminden kaçınmaları gerekmektedir.
  • Acı Biberin çok az bilinen bir diğer özelliği de insanlardaki sinirlilik halini artırmasıdır. Acı biberin içinde bulunan bitkisel enzimler asabiyetin artmasına neden olmaktadır. Vücudumuzda asabiyet ya da sinirlilik hormonu olarak bilinen, noradrenalin sağladığı için, Acı Biber tüketen insanlar tüketmeyenlere göre, çok daha asabi oluyorlar. Güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanların, Türklerin Yunanların, Arapların ve bir çok Ak Deniz ülkesinde yaşayan insanların Asabi olmasının nedeninin, Acı Biber tüketimine bağlı olduğu düşünülmektedir.

Bilecik Biberi Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın