Bilecik Biberi Nedir?

Biberin ana vatanı, Amerika kıtasıdır. Ülkemizde de biberin ana merkezi Bilecik’tir. Bilecik, Bozüyük, Gölpazarı, Söğüt ve Osmaneli pazarlarında gördüğünüz biber çeşitliliğini dünyanın başka hiç bir yerinde göremezsiniz. Özellikle yaz aylarında tezgahları sivri, çarliston, dolmalık, yağlık, küçük boy acı , onlarca çeşit karşılar sizi.

Bilecik ve ilçelerinde görev yapıp, daha sonra başka illere atanan kişiler; Yazın Bilecik’ten geçecekleri günleri pazarın olduğu günlere getirirler. Bilecik, Bozüyük veya Osmaneli pazarlarında gezer, özlem giderir, arabalarının bagajlarını çeşit, çeşit meyve ve sebzeyle doldururlar.

Bilecik pazarlarının kral biberi, Bilecik’e has Kamber Biberidir. Kamber biberini 2000 li yıllara kadar Bilecik ve yakın iller dışında başka pazarlarda bulmanız pekte mümkün değildi. Son yıllarda sera üretim programına alındığından artık her pazarda, alış veriş merkezlerinde sebze reyonlarında bulmak mümkün.

Kamber biberi; Kalın etli, koyu yeşil ve dilimli meyvelidir. Meyveler olgunlaşmaya başlanınca bir tarafları kızarır. Kamber biberinin, salatası, söğüşü, yoğurtlu boranisi aranan lezzettedir. Etinin sert ve kalın olması sebebiyle turşusu rakip tanımaz. Bitkisi kuvvetli bir yapı oluşturduğundan hastalık ve zararlılara en dayanıklı çeşittir.

Yine Bilecik’e özel bir biber çeşidi de Çukurören Biberidir. Adını Bilecik Çukurören köyünden almıştır. Çukurören biberi,küçük sivri meyveli ve çok acıdır. Pul biber olarak bütün yıl tüketilir. Ayrıca iplere dizilerek kurutulur. Kuruyunca kızarır. Pul biber olarak pazarlandığı gibi, iplere dizili, halka diziler halinde de pazarlanmaktadır. Ayrıca meyveler henüz 1-2 cm. civarındayken toplanarak yapılan acı turşusu restoranlarda özellikle kuru fasulye, pilavın vazgeçilmezidir.

Bilecik biberinin tadına varmayanlara, yaz günlerinde aracınızlaBilecik topraklarından geçiyorsanız, yolunuzun üzerinde Pazartesi günleri, Bilecik pazarına, Salı günleri, Bozüyük pazarına ve Cuma günleri de Osmaneli pazarına bir uğramanızı öneririm. Çok memnun kalacaksınız, bir daha sonrasını iple çekeceksiniz. Eğer zaman ayırır ana yoldan 10-15 km. ayrılıp içeri girmeyi göze alırsanız Salı günleri Gölpazarı, Perşembe günleri Söğüt pazarı, Cumartesi günleri Pazaryeri ilçelerinin pazarlarını da öneririm.

Bu konuda çok iddialıyım, pazarlarda her çeşit meyve ve sebzeye taze ve ucuz olarak ulaşabilmenin yanında özellikle kendinizi onlarca çeşit biberin arasında bulacaksınız, kendinizi biber tezgahlarından ayıramayacak, bu biberleri tarlada yetiştirildiği ortamda da görme isteğine kapılacaksınız.

Diğer Yazılar

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…
Sağlık
Sağlık

Anadolu’nun şifalısını kaynatıp suyunu içerseniz…

Aktar Diyari - 11 Aralık 2018

Kuzey ve Orta Anadolu'da yetişen, beyaz renkli çiçekler açan, kırmızı renkli meyvesinden meyve suyu elde edilen Gilaburu, yüksek C vitamini içeriğiyle birçok hastalıktan koruma özelliği taşıyor. Medicana…

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri
Genel
Genel

Çayınızı nasıl alırdınız? 12 farklı ülke ve kültüre ait çay çeşitleri

Aktar Diyari - 10 Aralık 2018

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça güçlüdür. Kahvaltının en güzel eşlikçisi, gün davetlerinin olmazsa olmazı ve dost muhabbetlerinin kaçınılmazıdır. Bizim için bu kadar değerli olan çayın dünyada pek çok…

Nar Tüketmek İçin 9 Neden
Meyveler
Meyveler

Nar Tüketmek İçin 9 Neden

Aktar Diyari - 9 Aralık 2018

Kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren, gripten kansere dek birçok hastalığı önleyebilen narın faydalarını öğrenmeye ne dersin? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar