Bilecik Biberi Nedir

0

Biberin ana vatanı, Amerika kıtasıdır. Ülkemizde de biberin ana merkezi Bilecik’tir.  Bilecik, Bozüyük, Gölpazarı, Söğüt ve Osmaneli pazarlarında gördüğünüz biber çeşitliliğini dünyanın başka hiç bir yerinde göremezsiniz. Özellikle yaz aylarında tezgahları sivri, çarliston, dolmalık, yağlık, küçük boy acı , onlarca çeşit karşılar sizi.

Bilecik ve ilçelerinde görev yapıp, daha sonra başka illere atanan kişiler; Yazın Bilecik’ten geçecekleri günleri pazarın olduğu günlere getirirler. Bilecik, Bozüyük veya Osmaneli pazarlarında gezer, özlem giderir, arabalarının bagajlarını çeşit, çeşit meyve ve sebzeyle doldururlar.

Bilecik pazarlarının kral biberi, Bilecik’e has Kamber Biberidir. Kamber biberini 2000 li yıllara kadar Bilecik ve yakın iller dışında başka pazarlarda bulmanız pekte mümkün değildi. Son yıllarda sera üretim programına alındığından artık her pazarda, alış veriş merkezlerinde sebze reyonlarında bulmak mümkün.

Kamber biberi; Kalın etli, koyu yeşil ve dilimli meyvelidir. Meyveler olgunlaşmaya başlanınca bir tarafları kızarır. Kamber biberinin, salatası, söğüşü, yoğurtlu boranisi aranan lezzettedir. Etinin sert ve kalın olması sebebiyle turşusu rakip tanımaz. Bitkisi kuvvetli bir yapı oluşturduğundan hastalık ve zararlılara en dayanıklı çeşittir.

Yine Bilecik’e özel bir biber çeşidi de Çukurören Biberidir. Adını Bilecik Çukurören köyünden almıştır. Çukurören biberi,küçük sivri meyveli ve çok acıdır. Pul biber olarak bütün yıl tüketilir. Ayrıca iplere dizilerek kurutulur. Kuruyunca kızarır. Pul biber olarak pazarlandığı gibi, iplere dizili, halka diziler halinde de pazarlanmaktadır. Ayrıca meyveler henüz 1-2 cm. civarındayken toplanarak yapılan acı turşusu restoranlarda özellikle kuru fasulye, pilavın vazgeçilmezidir.

Bilecik biberinin tadına varmayanlara, yaz günlerinde aracınızlaBilecik topraklarından geçiyorsanız, yolunuzun üzerinde Pazartesi günleri, Bilecik pazarına, Salı günleri, Bozüyük pazarına ve Cuma günleri de Osmaneli pazarına bir uğramanızı öneririm. Çok memnun kalacaksınız, bir daha sonrasını iple çekeceksiniz. Eğer zaman ayırır ana yoldan 10-15 km. ayrılıp içeri girmeyi göze alırsanız Salı günleri Gölpazarı, Perşembe günleri Söğüt pazarı, Cumartesi günleri Pazaryeri ilçelerinin pazarlarını da öneririm.

Bu konuda çok iddialıyım, pazarlarda her çeşit meyve ve sebzeye taze ve ucuz olarak ulaşabilmenin yanında özellikle kendinizi onlarca çeşit biberin arasında bulacaksınız, kendinizi biber tezgahlarından ayıramayacak, bu biberleri tarlada yetiştirildiği ortamda da görme isteğine kapılacaksınız.

Bilecik Biberi Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın