Biberiye Nerelerde Kullanılır?

Ballıgiller familyasına ait bir bitki olan biberiye mor çiçekleri olan çalı görünümündedir. Biberiye ilkbahar ve yaz aylarında çiçek açıp kışın ise yapraklarının dökmez. Yaprakları sivri ve dolgun görünümdedir.

Biberiyenin Türkiye’deki yaygın yetişim alanı Akdeniz Bölgesidir. İstanbul ve Ege’de de yetişme imkanı bulur. Biberiye sağlık amaçlı kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra çiçekleri haşlanarak da kullanılır. Çiçekleri haşlandığında uyarıcı etkiye sahip olur. Şurup ve kolonya yapımında kullanılır. Biberiyenin yaprakları ise yağ olarak kullanılır.

-Biberiye tıbbi açıdan kullanmanın yanı sıra yemeklerde de kullanılan bir bitkidir. Bitkinin sıcak ve baharatlı bir kokusu vardır. İçecekler ve tatlılarda da kullanılır.
-Biberiye alırken yapraklarının taze kokusunun da keskin ve baharatlı olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer biberiye daha sonra kullanılacaksa bir kağıt havluya sarıp buzdolabında saklamak gerekir. Buzdolabında ortalama 4 gün bozulmadan durabilir. Biberiyeyi yemeklerde kullanmadan önce yıkamak gerekir.
-Taze biberiye kavurma tavuk ile çok yakışan bir lezzettir. Bunun için yemeğin içine biberiye bütün bir dal olarak atılır. Biberiye aynı şekilde kullanımı ile balık yemeklerine de oldukça yakışır.
-Biberiye ekmek ve poğaça yapımında da kullanılır. Bunun için ince bir şekilde doğranan biberiye yaprağı fırına yerleştirmeden önce hamurun üzerine serpilir.Biberiye çorbalarla da yakışan bir tattır. Özellikle tavuk çorbasıyla uyumlu bir tat yakalanır. Tavuk çorbasının içerisine 2 çay kaşığı taze biberiye eklemek yeterli olur.
-Biberiye yaz aylarında soğuk içeceklerin içine konularak ya da süsleme amaçlı da kullanılır. Özellikle limonata için ideal bir tat oluşturur. Taze biberiye limonataya katılarak tüketilebilir.
-Biberiye kurusu baharat olarak kullanıldığında da bir çok yemeğe yakışır. Tavuk yemeklerine sos hazırlarken kuru biberiye; adaçayı, mercanköşk, kekik, karabiber ile uyumlu bir tat yakalar.
-Patates püresi de kurutulmuş biberiye ile çok uyumlu bir lezzettir. Bunun için püre haline getirilmiş patatese 1 çay kaşığı yeterli olur.
-Biberiyenin kurusunu pizza yapımında da kullanılır. Bunun için pizzayı fırına vermeden önce 1 çay kaşığı kadar ütüne serpilmesi gerekir.
-Biberiyenin kurusu tatlılara da yakışan bir lezzettir. Bunun için bir çay kaşığı biberiye kurusu yeterli olur.
-Biberiye kurusuna en çok yakışan meyveler çilek, limon ve şeftalidir. Biberiye dondurmalara eklenince de hoş bir lezzet verir.

Diğer Yazılar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı
Baharatlar
Baharatlar

Meyan kökü sindirim sistemine faydalı

Aktar Diyari - 17 Mayıs 2019

Sindirim sistemi besinlerin sindirildiği ve emildiği sağlımızı etkileyen en önemli sistemdir. Sağlığımızı en iyi şekilde sürdürebilmemiz ve bütün vücut fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemiz tükettiğimiz besinlerden en yüksek faydayı…

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!
Genel
Genel

Ramazan boyunca 3 adet hurma yediğinizde bakın ne oluyor!

Aktar Diyari - 13 Mayıs 2019

Son derece sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan hurmaya Ramazan ayında daha sık tüketiyoruz. Etkileri sayesinde Ramazan ayında oruç tutanların sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Uzun süren…

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı
Meyveler
Meyveler

Tam 7 yıl sürdü! Acısının kanserli hücreleri öldürdüğü kanıtlandı

Aktar Diyari - 6 Mayıs 2019

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen "Acı Kayısı Çekirdeğinin ve Amigdalinin (vitamin B17) Kanserli Hücrelerdeki Etkisi" başlıklı çalışma sonucunda, kansere karşı faydası olduğu belirtilen acı…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar