Biberiye Faydaları Nelerdir

0

Biberiye bitkisinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Cilt üzerinde derinlemesine etki yaparak, anti bakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır.
İdrar ve adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.
Hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle, sindirime faydalıdır.
Astım ve bronşite iyi gelmektedir.
Yağı haricen sürüldüğünde, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.
Kansızlığa ve sarılığa karşı etkilidir.
Damar tıkanıklıklarının önlenmesi açısından fayda sağlar.
Mide ve bağırsak uyarıcısı olarak kullanılır.

Biberiye çay olarak hazırlanıp içilerek kullanılabileceği gibi, beyaz şarapta 15 gün dinlendirilerek te içilebilir. Banyo suyuna katılmak suretiyle de etkilerinden faydalanılabilir. Yapılacak banyonun uykusuzluğa sebep olabileceğini belirtmekte fayda vardır. Gece geç saatlerde yapılmaması önerilir. Etleri marine etmek için de faydalanılan bitki, aromasıyla ete ayrı bir lezzet verecektir. Kurutulmuş olanların yerine, taze olanları tüketmek daha fazla fayda sağlayacaktır. Aktarlardan satın alacağınız bitkinin kapalı ortamlarda saklanmış olmasına dikkat ediniz. Açık havada bırakılan bitkilerin, etkilerini kaybedeceğini unutmamalısınız. Ülser, kolit ve yüksek tansiyon hastalarının biberiye çayını tüketmemeleri önerilir.

Taze biberiyeyi buzdolabında, kuru olanı ağzı kapalı olarak serin bir yerde saklamak uygun olacaktır. Kuru olan bitki 6 ay kadar tazeliğini muhafaza edecektir. Taze olan bitkinin üzerinde beyaz lekelerin olmamasına ve aromasının güçlü olmasına dikkat edilmelidir. Bilimsel araştırmalara da konu olan bitki, şifalı özellikleri ile oldukça dikkat çekicidir.

Biberiye Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın