Biberiyenin Faydaları

Aslında daha çok yemeklere tat ve hoş koku vermesi amacı ile bir baharat gibi kullandığımız biberiyenin sağlığa da pek çok faydasının bulunduğu bilinmemektedir. Her mevsim yeşil kalan, çalı cinsi bir bitki olan Biberiye, İğne yapraklıdır ve koyu yeşil renkte olan yapraklarını kış aylarında da dökmez. Son yıllarda zayıflama çaylarında adı sıkça geçmektedir. Hemen hemen tüm zayıflama çaylarının içeriğinde yer almaktadır.
Biberiyenin içeriğinde tanen, acı maddeler, organik asitler, glikozit ve uçucu yağ bulunmaktadır.

Biberiyenin Sağlığa Faydaları

Zihni açar, guatra, kalp ve damar hastalıklarına, kanı temizleye ve uykusuzluğun giderilmesine yardımcı olur. Kaynatılarak demlenmesi sonucunda elde edilen su ile saçlar yıkanması saçlara sağlık ve parlaklık verir. Kilo vermek isteyenler tarafından da yine demlenerek çayının içilmesi iştahı keserek fazla yemek yemenin önüne geçer. Kozmetik sektöründe de kendisine yer bulan biberiye cildin yenilenmesi, sivilcelerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

Biberiye Kilo Vermeyi Sağlar:
Biberiye bitkisinin taze ya da kurutulmuş halinin çay olarak hazırlanarak tüketilmesi iştahı keserek kolay kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen yağın bel ve basen bölgesine uygulanması incelmeyi hızlandırmaktadır. Bununla birlikte bayanların korkulu rüyası haline gelen selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan biberiye yağı, selülitli olan bölgeye 10 – 15 dakika süre ile masaj yaparak uygulanır. Hem incelmeye hem de cildin pürüzsüz görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir.

Biberiye Kanseri Önler:
Biberiye çok güçlü anti kanser bileşeni olarak bilinen karnosal içermektedir. Bu knuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, lösemi ve cilt kanserine karşı etkili bir şifa kaynağı olabileceği yönünde sonuçlar vermiştir. Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptıkları deneylerde iki hafta boyunca farelere uygulanan biberiyenin kanser etkilerini %76 oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Biberiye Belleği Geliştirir:
Bu konu bilimin çok eski tarihlerden beri gündemini meşgul etmiştir. Bu konuyla alakalı 1500’lü yıllarda bile kitaplar yazılmış. Fakat modern bilim biberiyenin beyin ve sinir hastalıkları üzerinde bir çok olumlu etkisinin olduğunu ortaya koydu. Alzheimer gibi yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkları engellediği, ayrıca hafıza kaybı ve bunamaya karşı önemli bir şifa kaynağı olduğu ortaya konulmuştur.

Biberiyenin içerdiği nöro-koruyucu özelliklere sahip karnozik asit denilen bir diterpine içerdiği belirlenmiştir.
Bu konuyla alakalı yapılan araştırmaların sonuçları gerçekten dikkat çekici. Yaplıan bir araştırmada kabinlerinde deneklere kokusu biberiye uçucu yağı verildi ve hafıza hızları kontrol edildi. Ve sonuç olarak biberiye yağı alan kişilerin hafızalarının almayan kişilere göre daha efektif çalıştığı ortaya konuldu.
Bunun yanında biberiyenin ruh sağlığı üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

 

Biberiye Migreni Giderebilir:
Biberiye yüzyıllar boyunca migren hastalığı için doğal tedavi metodu olmuştur. Eğer migren ağrılarından şikayetçi iseniz. Bir tencereye bir miktar biberiye koyun ve yüzünüz açık kalacak şekilde başınıza havlu koyun ve tencereden çıkan buhara doğru eğilin. 10 dakika boyunca buharı soluyun. Bu işlem hem migren ağrılarının hafiflemesini sağlayacak hem de beyin fonksiyonlarının daha iyi işlemesine yardımcı olacaktır.

Biberiye İyi Bir Ağrı Kesicidir:
Biberiye yalnızca migren ağrılarını değil, aynı zamanda içerdiği uçucu yağlar tropikal uygulandığında kas ve eklem ağrılarının da şiddetini giderebilir.Bunun için ağrı olan kısıma masaj halinde uygulanması yeterlidir.

Alerji ve Enfeksiyon Sorunlarını Giderir:
Biberiyenin iltihap, alerji ve enfeksiyon sorunlarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İltihap veya enfeksiyon sürecinde önemli rol oynar ve fazla nitrik oksitleri ortadan kaldırır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
Başta mide ülseri olmak üzere bir çok hastalığı giderir, anti, anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliğinin olması genel anlamda bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

Biberiye Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:
Biberiye genellikle mide, kabızlık, hazımsızlık, ve hemen hemen tüm diğer sindirim sistemi ile ilgili sorunların çözümünde önemli rol oynar. Aynı zamanda gıda zehirlenmelerine karşıda bünyeyi korur ve temizlemeye yardımcı olur. Gıda zehirlenmelerinin yol açtığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır.

 

Biberiye Saç Sağlığı İçin Önemlidir:
Saç sağlığını korur, saç dökülmesine engel olabilir. Saç dökülmesini engellemenin yanında dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir.

Biberiye Karaciğer ve Solunum Sorunlarını Giderebilir:
Biberiyenin çok etkili bir gargara olduğunu söylemek mümkün, Ilık su ile ağızda çalkalanması nefes kokusunu giderir, ağız sağlığını korur. Biberiye aynı zamanda solunum yolu sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Uçucu yaların kokusu nefes borularını açar, nefes borusundaki iltihapları giderebilir ve solunumu kolaylaştırır. Bunun dışında sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı problemlerini giderebilir.

Biberiye yüzyıllardır karaciğer tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Karaciğeri olumsuz yönde etkileyen toksinlerden temizler. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğerde meydana gelen siroz ve benzeri hastalıkları giderdiği ortaya konulmuştur.

Biberiye’nin Zararları:
Biberiye sağlık açısından güvenle tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Şimdiye kadar sağlıklı insanlarda herhangi bir zarara neden olduğuna dair bir bulgu yok. Fakat aşırı tüketilmesi ve bazı özel durumlarda yan etkileri olabilir.

– Hafıza ve berin fonksiyonlarına ciddi uyarılar yaptığı için epilepsi hastalarına tavsiye edilmez.
– Sinirsel sorunlar yaşayan hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışmalarını öneririz.
– Hamile ve emzirme döneminde olan anne ve anne adayları için tüketilmesini önermiyoruz, yada doktor kontrolünde tüketilmesini öneriyoruz.
– Kan basıncı ve tansiyon hastalarına biberiye yağı ve biberiye çayı önermiyoruz.</p>

Tavsiyeler
Biberiye başlı başına sağlık açısından çok faydalı bir bitki, düzenli ve doğru olarak kullanıldığında kişiyi terminatöre çeviriyor desek mübalağa yapmış olmayız. Vücudun dışı olan cilt ve deriden, içeride bulunan bir çok organa fayda sağlıyor.

Diğer Yazılar

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Kış aylarında tüketildiğinde göbek eriten: Lahana çayı

Aktar Diyari - 22 Kasım 2018

Lahana suyunun şeker ve romatizma hastalarına faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar, aynı zamanda bağırsak sorunlarına iyi geldiğini ve inceltici etkisi olacağını söylüyorlar. Lahana suyunda bulunan B, C, E…

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?
Diyet & Zayıflama
Diyet & Zayıflama

Neden her gün karnabahar suyu içmelisiniz?

Aktar Diyari - 21 Kasım 2018

Besleyici besin değerine sahip olan kış sebzesi karnabahar B6 ve C vitamini başta olmak üzere mineral ve vitamin yönünden oldukça zengindir. Düzenli olarak karnabahar suyu tüketildiğinde birçok…

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!
Sağlık
Sağlık

Yediğiniz anda o hastalığın şifası oluyor!

Aktar Diyari - 20 Kasım 2018

Tropikal bir bitki olan yumurta çiçeği toplumda pek bilinmeyen, gizli kalmış bir şifacı... Beyaz patlıcan olarak da bilinen bu bitkinin faydaları saymakla da bitmiyor! Gelin hep beraber…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

By kategorideki diğer yazılar