Besni Üzüm Nedir

0

Besni üzümü, “peygamber üzümü” olarak da bilinen,genellikle Adıyaman ili ve ilçelerinden elde edilen bir kuru yemiştir. Adından da anlaşılacağı üzere, adını Adıyaman’ın Besni ilçesinden almaktadır. Daha merkezi düşünmek gerekirse; Besni ve Gölbaşı ilçe şehir merkezlerine yakın köylerde yetiştirilmektedir.

Üretimi; kesim, taneleme, yağlama ve kurutma aşamalarından geçer. Patos olarak da bilinen Potasyum ve zeytinyağı karışımı ile yağlanıp kurumaya bırakılır.

 

Çekirdekli kuru üzüm; içerdiği protein, kalsiyum, demir, fosfor, B1, B2, B3, A, E ve C vitaminleri sayesinde sarılık, kalp, akciğer ve kan hastalıklarına, halsizlik ve vücut güçsüzlüğüne, unutkanlığa ve bağırsak rahatsızlığına oldukça faydalıdır.

Kalbi kuvvetlendirir. Cilt güzelliğini sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Hamilelerin mide bulantısını önler. Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Besleyicidir. Kan yapar. Kabızlığı giderir. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Nekahat devresinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürmede yardımcı olur. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

Besni Üzüm Satın Al

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Bırakın